Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Tak kterou? Nejlepší fotky vybere robot

Také vás nudí třídění fotek? Pusťte to z hlavy, nejlepší snímky za vás vyberou moderní technologie. O tom, jak zachytit končící léto nebo čím udělat radost o Vánocích, jsme si povídali s jednatelkou zásilkové fotoslužby HAPPY FOTO Michaelou Bílou Čížkovou. Tak nohy nahoru a užijte si lenošení.
Prezentace
09. Listopad 2021 - 13:10

Pojďme rovnou k věci: Máte aplikaci, která dokáže vybrat nejlepší fotky? Skutečně to udělá za mě?

Je to něco, o čem jsme dlouho snili. Jde o aplikaci pro mobilní telefony s názvem HappyFoto smart moments. Poprvé v ní využíváme možností umělé inteligence. To je mimořádné, převratné. Vycházíme totiž z toho, že člověk je přirozeně líný tvor. Přehrát fotky z mobilu někam do počítače, uspořádat, přerovnat si je – to je pro většinu z nás pěkná otrava.

Takže jdete na ruku lenochům.

V současnosti už minimum lidí fotí zrcadlovkami, všichni už máme u sebe mobil. Focení se změnilo. Každý záběr se pořídí třikrát čtyřikrát, aby pak bylo z čeho vybírat. Když pak chcete objednat fotoknihu nebo tisk fotografií, je nutné si k tomu sednout. Najít čas.

Všeho máme dost, jen času málo.

A přesně o to jde. Pro někoho to může být složitý proces. Musíme dostat fotky někam, do nějakého zařízení, odkud by si pak zákazníci u nás mohli objednat jejich vyvolání, tisky, produkty. Druhou komplikací je pak vybírání nejlepších a nejpovedenějších obrázků. Beru to i podle sebe, vždycky si tou zákaznickou cestou projdu sama, abych si udělala představu, co nabízíme, jak je to pohodlné, efektivní a praktické. Ani mě práce s už nafocenými snímky moc nebaví. A nejsem sama.

Takže i pro vás je tu nová aplikace.

Jsem z ní doslova nadšená. Od listopadu loňského roku fungovala aplikace HappyFoto smart moments jen v první verzi. Povedlo se to, zákazníky jsme zaujali. Funguje to tak, že si po nainstalování do mobilu spustíte appku a v prvním kroku si vybíráte, zda budete chtít u nás objednat tisk fotografií nebo knihy. Volíte si vzhled, design jednotlivých stran, textaci, pozadí, tematické předlohy a podobně. Pak už ale nastupuje ta zmíněná umělá inteligence, která sama v archivu přeskupí jednotlivé snímky do skupin zážitků podle časů a míst jednotlivých záběrů, podle počtu fotografií pořízených v jednom dni a podobně. Seskupení a propojení zobrazených situací a událostí pomůže udělat si ve fotkách systém, lépe se v archivu zorientovat a jednoduše v něm hledat. Unikátní nadstavba přichází v podobě automatického výběru nejlepších snímků, vyřazení duplikátů, nekvalitních a nepovedených fotek.

Může si přesto fotograf vybírat snímky sám?

Může, pokud chce, ale samozřejmě nemusí. V tom je to kouzlo. Myslím, že je úžasné, že rozvahu nad tím, co by se k tisku nejlépe hodilo, provede aplikace sama. Pracuje na základě složitých algoritmů vyhodnocení nejpovedenějšího a nejpůsobivějšího záběru. Uživatel tak má výrazně ušetřenou práci.

Tento princip využíváte úplně poprvé?

Do této doby jsme samozřejmě měli pomůcky pro vytvoření knih nebo tisku fotek a kalendářů. Šlo o webový prostor, dokonce máme i jinou, starší formu mobilní aplikace, ale vše doposud záviselo na aktivní práci a výběru zákazníka, on sám si musel fotografie nahrát, pospojovat do témat a vyhodnotit ty správné kousky. Skutečně poprvé dospěla naše technologie tak daleko, že vaše nejlepší snímky odhalí robot.

Jak hodně zasahuje do samotných snímků?

Fotky v systému nijak neořezává, o nic nepřijdete. To není zcela běžný postup. Algoritmus, který snímky například skládá na stránku fotoknihy, vše spočítá tak, abyste nikde nebyli ochuzeni ani o kousek záběru. Appka je tak pomocníkem hlavně pro běžného uživatele, našeho klíčového klienta – amatérského fotografa. K výsledku se jde rychle, jednoduše, ale přitom samozřejmě pěkně. Je to prostě jízda dálnicí HappyFoto smart moments. Pro fotografa detailistu, profesionála, člověka, který přesně ví, co jeho objektiv zaznamenal, a jaký je jeho nejlepší záběr, jsou určené naše jiné podpůrné produkty – ty silnice vedlejší.

Bude možná v appce tvorba tolik oblíbených kalendářů? Přece jen – Vánoce se blíží.

Ano, připravujeme rozšíření modulu i pro kalendáře. To se odehraje v letošním časném podzimu, zákazníci mohou sledovat naše aktuality, určitě je o tom budeme včas informovat.

 

HAPPY FOTO Česko spol. s r.o. sídlí v Kaplici a nabízí svým zákazníkům stovky rozmanitých produktů z fotografií. Jedná se o stoprocentní dceřinou společnost rakouské firmy Happy-Foto GmbH. HappyFoto funguje jako zásilková fotoslužba, materiál ke zpracování přijímá po internetu a poštou. V současné době má firma přes 500 tisíc věrných zákazníků a v příštím roce oslaví čtvrtstoletí na českém trhu. Úspěšná jednatelka Michaela Bílá Čížková stojí v čele firmy od jejího počátku.