Tři kluci v Blahobytu
Microgreens? To je forma pěstování bylin a zeleniny pod umělým světlem. Mladé výhonky dorůstají do výšky jen několika málo centimetrů a jsou známé především pro své nutriční hodnoty. Tohle zelené království tvoří doslova vitamínové bomby. Bombové nálože posílají do světa Martin, Tomáš a David pod názvem Zahrádka Blahobytu.
Myšlenka společného podnikání se zrodila začátkem března loňského roku. „Začátek je ale daleko starší. My jsme už jako děti pomáhali svým rodičům na zahrádkách, brali jsme to sice jako nucenou práci, ale dneska jsme za to vděční, pěstování nám přirostlo k srdci,“ říká Martin.
Rostliny se jim dostaly pod kůži tak mohutně, že se jimi rozhodli zaobírat profesionálně. Přitom ani jeden z nich nemá vystudovaný zemědělský obor, který by jim usnadnil a urychlil začátky. O to víc dřiny museli vynaložit. Měsíce prožili v knihách a na internetu. Inspiraci hledali především v zahraničí, kde takové projekty fungují celkem běžně.
Provozovnu v Zahájí otevřeli v červnu letošního roku. Předtím působili v Dívčicích. Zákazníci, kteří k nim chodí, jsou často jejich sousedé, a ti své mladé farmáře podporují. Odběrateli ale dnes už nejsou jen běžní zákazníci, podařilo se jim navázat spolupráci s gastro provozy a restauracemi. „Asi nikdy nezapomenu, s jakým strachem jsme poprvé vyrazili nabízet své produkty do restaurací. A ono to vyšlo! Většina restauratérů byla z našeho nápadu nadšená. Během léta jsme stihli objet celý kraj,“ doplňuje Tomáš.
Podnikání je pro kluky možnost, jak získat svobodu. Ani jeden nechce být zaměstnancem. „Maximálně v té svojí,“ usmívá se David. Moc dobře si ale uvědomují, že podnikání je založené na disciplíně a komunikaci. Jdou dál, i když to někdy drhne – hádky končí usmířením, a ještě nikdy se nestalo, že by do práce vstoupil takový spor, který by dokázal ohrozit fungování podniku. Spojuje je kamarádství, ale taky stejný cíl: dělat to dobře.
Péče o samotné jejich produkty je náročná nejen časově, ale i technicky. Musejí fungovat větráky, aby rostlinky nenapadla plíseň nebo hniloba, ventilátor zase zajišťuje odtah vzduchu a led-pásky, ty nahrazují sluneční záření. Pokud některá z těchto věcí vypadne, nastává problém, který může zničit veškerou jejich práci. Dvakrát denně musejí tedy chodit zalévat a kontrolovat, jestli vše klape, jak má.
„Každý z nás má svůj oblíbený produkt. Mně nejvíc chutnají naše mladé výhonky růžové kedlubny, David zase může být živý jen na ředkvičce a Tomáš si neumí představit, že by do svého jídelníčku alespoň jednou za den nepřidal mizunu. A přesně takhle to chceme předávat i zákazníkům, kteří za námi chodí na trh – chceme jim prodávat to, co nám samotným chutná a za co můžeme ručit,“ doplňuje Martin.
Jejich nabídku si můžete prohlédnout také na e-shopu, který funguje na čtrnáctidenní bázi. Třináct dní objednáváte a čtrnáctý den v pátek, kdy je výdejní den, si můžete vyzvednout své zboží v obchodě nebo vám ho po domluvě kluci osobně dovezou. Jejich momentálním cílem je přiblížit se Budějovicím. A další plán je mít v každém kraji alespoň jednu provozovnu.
Zahrádka Blahobytu vznikla nejen jako podnikatelský záměr tří kluků, kteří spolu kamarádí od mládí, ale i jako možnost, jak lidem ukázat, že společnost žije v blahobytu, a dost často zapomíná na to, že je třeba hledat blahobyt hlavně uvnitř sebe.