
V energetice se cení znalosti a praxe
Čím doma topíte?
Topil jsem plynem, ale protože jsem měl dvacet let starý kotel, byl jsem postavený před rozhodnutí, jestli ho vyměním, nebo pořídím tepelné čerpadlo. Po ruské agresi na Ukrajinu to bylo jasné. Přešel jsem na čerpadlo a jsem rád, že jsem to udělal.
Co se děje aktuálně v energetice? Proč jsou složenky desetinásobné?
To je velký problém a cítí ho celá Unie. Základní problém je ve dvou věcech. Burza je nastavená tak, že platíme za závěrnou elektrárnu, která je plynová, zdražení elektřiny tedy přímo souvisí s cenou plynu. Nebude vůbec jednoduché oddělit plyn od výroby elektřiny. Druhý problém spočívá v tom, že je v současné době nedostatek elektrické energie v celé Evropě.
Existuje nějaké rychlé, i třeba bolestivé řešení?
Neexistuje. Protože zažíváme nedostatek energie, museli bychom vypnout průmysl nebo domácnosti. Saháme proto víc po uhlí než v předešlých letech, ten trend ještě nějaký čas potrvá. Němci odstavují jaderné elektrárny. Říkají sice, že provoz o něco prodlouží, ale ten krok není vůbec jednoduchý – jestliže jsem majitel něčeho, co končí, nebudu do toho logicky směrovat tolik peněz, abych to dál udržoval v bojové schopnosti. Ať na to nahlížím z jakékoliv perspektivy, obávám se, že k cenám, které jsme tu před konfliktem na Ukrajině měli, se už nevrátíme. Jsem daleko od globální energetické politiky, přesto vidím problém také v tom, jak moc jsme byli závislí na ruském plynu. Ale nejen my, především Němci, ti se na ruský plyn spoléhali maximálně, měl jim pomoci na cestě k větrné a sluneční energii. A do toho si vezměte trend elektromobility, spotřeba energie tedy bude skutečně hodně velká. Pomůže prakticky cokoliv. Třeba i dnes tolik opěvované soláry na střechách, které zajistí část spotřeby nebo ohřívají vodu v rodinných či bytových domech. Samy o sobě nestačí, ale pomůžou.
Je v Česku potenciál pro další jadernou elektrárnu?
Připravuje se stavba dalšího bloku na Dukovanech, další dva bloky mohou vzniknout na Temelíně. Pracuje se se současnými lokalitami, protože je tam prověřené podloží, seizmicky odolné, a jsou tam zdroje vody na chlazení. Teď se také hodně mluví o malých reaktorech, které by, kromě výroby elektřiny, mohly zásobovat města teplem. Jeden takový by měl vyrůst v areálu temelínské jaderné elektrárny do roku 2035, bude to první modulární reaktor v Česku. Jeho výkon bude menší, do 300 megawattů. (...)
... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZIMNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU BARBAR
Zimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!
Předplatné můžete zakoupit na send.cz