Válka na Ukrajině je poslední rána komunistům
Loni jste avizoval, že navštívíte sto podnikatelů a živnostníků, kteří přežívají navzdory Babišově vládě. Ta stovka se skutečně povedla?
Kontaktní kampaň pro nás byla velice důležitá, proto jsme jívěnovali značnou pozornost a trvala až do posledních dní před volbami. Nakonec jsem během cest po celé České republice navštívil 101 malých i středních podnikatelů z celé řady oborů. Byl jsem u zemědělců, řemeslníků, ale taky u řezníka, zubaře, kadeřníka, v prodejně s oblečením, u výrobců letadel a spousty dalších.
Co jste se od lidí dozvěděl?
Slyšel jsem toho opravdu hodně a často to byly až neuvěřitelné příhody o tom, jak se k nim stát choval. A to nejen v době pandemie, ale i před ní. Šikana, zaklekávání, ale i strach se ozvat, aby později nepřišla kontrola. Ti velcí se bát nemusí, ti mají zdroje na právníky a na právní bitvy. Ale ti malí se neozvou a do soudního sporu raději nejdou. Setkal jsem se také s řadou podnikatelů, kteří jsou ve svém oboru velice úspěšní, kteří vybudovali svou firmu o stovkách zaměstnanců „od píky“ nebo kteří pokračují jako několikátá generace rodinného podnikání. Někteří z nich jsou nejen špičkou v České republice, ale i v Evropě a ve světě. Mnohokrát se mi potvrdilo pořekadlo o zlatých českých ručičkách.
Co by podle vás říkalo těch 101 podnikatelů dnes? Situace je jiná, máme za sebou dva roky koronavirové krize a na východě Evropy hoří válka.
Ti, s kterými jsem v kontaktu dodnes, chápou, v jaké situaci jsme přebrali stát. Schodek stoupl za poslední dva roky o 826 miliard korun,což akcelerovalo růst inflace včetně dynamického růstu cen energií.Současná válka na Ukrajině celou krizi jen prohloubila. Naše vláda je u moci zhruba čtvrt roku a za tak krátkou dobu nejde napravit vše, co tady předchozí vláda za osm let napáchala. Nikomu jsem neslibovalzázraky na počkání a pro ty nás lidi ani nevolí. Hlasy jsme dostali i proto, že od nás voliči očekávají zodpovědnou politiku, která nemyslí jen na okamžitý prospěch, ale přemýšlí i z dlouhodobého hlediska. Tedy že musíme být zodpovědní i vůči dalším generacím, a ne hospodařit podle rčení „Po nás potopa“.
Jakou zprávu o sobě dávají Češi na začátku rusko-ukrajinské války?
V České republice se zvedla obrovská vlna solidarity, což je vidět doslova na každém rohu. Lidé už vybrali ve sbírkách přes 1,5 miliardy korun a desítky milionů korun přibývají každý den. Řada lidí jezdí na slovensko-ukrajinské hranice a vozí lidi z Ukrajiny do bezpečí, nabízí jim své domovy, ale i oblečení a další potřebné věci.Mnohé firmy se rozhodly vyplácet až 100% mzdy svým ukrajinským zaměstnancům, kteří odjeli bránit svou vlast.
Jak se situace promítá nebo promítne do ekonomiky? Musíme se smířit s tím, že nás čekají horší časy? A jaký vliv na budoucnost budou mít kroky minulých vlád?
Situace se samozřejmě do české ekonomiky promítne a samozřejmě s přibývajícími dny války a rostoucím počtem uprchlíků v České republice jsme připraveni na dodatečné výdaje státního rozpočtu. Ty ale chceme činit v klidu, s rozvahou a na základě dostatku dat a kvalifikovaného rozhodování. Nikoliv bez rozmyslu uměle nafukovat rozpočet řádově o stovky miliard korun, jak to ráda činila předchozí vláda, a pak ještě slavit, že to na konci roku dopadlo o něco lépe.A jednání předchozí vlády se na současné situaci samozřejmě podepisuje. Kromě enormního zadlužení za poslední dva roky nesmíme zapomenout ani na to, že v době bezprecedentního ekonomického růstu v letech před pandemií tuto situaci nedokázali využít a místo vytváření rezervy to projedli. Tedy rozdávali populistické dárky svým voličům a tyto peníze nám teď chybějí.
Jaký bude mít situace vliv na politické prostředí v Česku? Odehrává se na levici deziluze z romantického přátelství s Rusy? Přepisuje krize českou politickou mapu?
Věřím, že občané dobře vidí, kdo a jak se od začátku situace chová a vyjadřuje. U některých bylo patrné zklamání z toho, co jejich vzor na Východě předvádí. Zároveň jsem přesvědčený, že je to poslední rána komunistům, kteří se snad už do Poslanecké sněmovny nevrátí.