Rodokmeny od mojedejiny.cz

Válka na Ukrajině je poslední rána komunistům

„Jednání předchozí vlády se na současné situaci samozřejmě podepisuje. Kromě enormního zadlužení za poslední dva roky nesmíme zapomenout ani na to, že v době bezprecedentního ekonomického růstu v letech před pandemií tuto situaci nedokázali využít a místo vytváření rezervy to projedli. Tedy rozdávali populistické dárky svým voličům a tyto peníze nám teď chybějí,“ říká v rozhovoru pro časopis Barbar ministr financí Zbyněk Stanjura.
18. Duben 2022 - 10:24

Loni jste avizoval, že navštívíte sto podnikatelů a živnostníků, kteří přežívají navzdory Babišově vládě. Ta stovka se skutečně povedla?

Kontaktní kampaň pro nás byla velice důležitá, proto jsme jívěnovali značnou pozornost a trvala až do posledních dní před volbami. Nakonec jsem během cest po celé České republice navštívil 101 malých i středních podnikatelů z celé řady oborů. Byl jsem u zemědělců, řemeslníků, ale taky u řezníka, zubaře, kadeřníka, v prodejně s oblečením, u výrobců letadel a spousty dalších.

 

Co jste se od lidí dozvěděl?

Slyšel jsem toho opravdu hodně a často to byly až neuvěřitelné příhody o tom, jak se k nim stát choval. A to nejen v době pandemie, ale i před ní. Šikana, zaklekávání, ale i strach se ozvat, aby později nepřišla kontrola. Ti velcí se bát nemusí, ti mají zdroje na právníky a na právní bitvy. Ale ti malí se neozvou a do soudního sporu raději nejdou. Setkal jsem se také s řadou podnikatelů, kteří jsou ve svém oboru velice úspěšní, kteří vybudovali svou firmu o stovkách zaměstnanců „od píky“ nebo kteří pokračují jako několikátá generace rodinného podnikání. Někteří z nich jsou nejen špičkou v České republice, ale i v Evropě a ve světě. Mnohokrát se mi potvrdilo pořekadlo o zlatých českých ručičkách.

 

Co by podle vás říkalo těch 101 podnikatelů dnes? Situace je jiná, máme za sebou dva roky koronavirové krize a na východě Evropy hoří válka.

Ti, s kterými jsem v kontaktu dodnes, chápou, v jaké situaci jsme přebrali stát. Schodek stoupl za poslední dva roky o 826 miliard korun,což akcelerovalo růst inflace včetně dynamického růstu cen energií.Současná válka na Ukrajině celou krizi jen prohloubila. Naše vláda je u moci zhruba čtvrt roku a za tak krátkou dobu nejde napravit vše, co tady předchozí vláda za osm let napáchala. Nikomu jsem neslibovalzázraky na počkání a pro ty nás lidi ani nevolí. Hlasy jsme dostali i proto, že od nás voliči očekávají zodpovědnou politiku, která nemyslí jen na okamžitý prospěch, ale přemýšlí i z dlouhodobého hlediska. Tedy že musíme být zodpovědní i vůči dalším generacím, a ne hospodařit podle rčení „Po nás potopa“.

 

Jakou zprávu o sobě dávají Češi na začátku rusko-ukrajinské války?

V České republice se zvedla obrovská vlna solidarity, což je vidět doslova na každém rohu. Lidé už vybrali ve sbírkách přes 1,5 miliardy korun a desítky milionů korun přibývají každý den. Řada lidí jezdí na slovensko-ukrajinské hranice a vozí lidi z Ukrajiny do bezpečí, nabízí jim své domovy, ale i oblečení a další potřebné věci.Mnohé firmy se rozhodly vyplácet až 100% mzdy svým ukrajinským zaměstnancům, kteří odjeli bránit svou vlast.

 

Jak se situace promítá nebo promítne do ekonomiky? Musíme se smířit s tím, že nás čekají horší časy? A jaký vliv na budoucnost budou mít kroky minulých vlád?

Situace se samozřejmě do české ekonomiky promítne a samozřejmě s přibývajícími dny války a rostoucím počtem uprchlíků v České republice jsme připraveni na dodatečné výdaje státního rozpočtu. Ty ale chceme činit v klidu, s rozvahou a na základě dostatku dat a kvalifikovaného rozhodování. Nikoliv bez rozmyslu uměle nafukovat rozpočet řádově o stovky miliard korun, jak to ráda činila předchozí vláda, a pak ještě slavit, že to na konci roku dopadlo o něco lépe.A jednání předchozí vlády se na současné situaci samozřejmě podepisuje. Kromě enormního zadlužení za poslední dva roky nesmíme zapomenout ani na to, že v době bezprecedentního ekonomického růstu v letech před pandemií tuto situaci nedokázali využít a místo vytváření rezervy to projedli. Tedy rozdávali populistické dárky svým voličům a tyto peníze nám teď chybějí.

 

Jaký bude mít situace vliv na politické prostředí v Česku? Odehrává se na levici deziluze z romantického přátelství s Rusy? Přepisuje krize českou politickou mapu?

Věřím, že občané dobře vidí, kdo a jak se od začátku situace chová a vyjadřuje. U některých bylo patrné zklamání z toho, co jejich vzor na Východě předvádí. Zároveň jsem přesvědčený, že je to poslední rána komunistům, kteří se snad už do Poslanecké sněmovny nevrátí.