Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Vinařství Červinka: Tradice a lásku k řemeslu

Rodina Červinkových již po tři generace vyrábí vína nejvyšší kvality. Důkazem jsou nejen ocenění z mezinárodních výstav, ale především zájem a spokojenost zákazníků, díky kterým každým rokem vinařství zvyšuje svoji produkci.
Markéta Mazancová
22. Červen 2018 - 10:34

Nejen vinice, ale i ubytování

Návštěvníci vinařství, které je členem VOC Pálava, si mohou vychutnat rodinnou tradici mezi paprsky slunce při pohledu na vápenec pálavského masivu. Kromě toho, že vinařství obhospodařuje 110 hektarů vinic, rodina provozuje také stylový penzion. Ubytování i vinice se nacházejí v jedinečné lokalitě Horních Věstonic, na dotek od Pálavských vrchů, z jejichž úpatí lze shlížet na Mušovská jezera.

Rodinná historie

Rodina Červinkových se do Horních Věstonic přistěhovala hned po roce 1945. Zakladatel vinařství Jaroslav Červinka starší sem dorazil s rodiči v rámci osidlování pohraničních. Okolo roku 1963 začala rodina produkovat víno na pouhých deseti arech, tehdy jen pro vlastní potřebu. Od roku 1968 pracoval Jaroslav Červinka st. jako technik ve vinici pod zemědělským družstvem a podílel se na budování vinic v Horních Věstonicích a okolí. Během privatizace pak vzniká odkoupením pozemků v roce 1993 společnost ZMIKO, s.r.o., která se po dobu deseti let profilovala jako družstvo v Horních Věstonicích s orientací na polní a živočišnou výrobu a výrobu vína. Od roku 2010 se stále ještě pod jménem ZMIKO specializuje pouze na pěstování vinné révy a výrobu vína.

Když do vinařství v roce 2015 vstoupila zatím poslední generace vinařů, přejmenovalo se na Vinařství Červinka a pokračuje v odkazu první generace za použití nejmodernějších metod a poznatků. Nadále buduje rodinné vinařství pod Pálavskými vrchy.

Rodinná tradice dnes

Jaroslav Červinka st. se stále aktivně stará o vinohrad. Jeho syn, také Jaroslav, je hlavním sklepmistrem. Do chodu vinařství se začínají zapojovat i jeho synové Lukáš a Jakub. Ti jdou ve stopách svých předků, a proto oba vystudovali vinařské obory.

Penzion Čeriva

Červinkovi také nabízejí ubytování v nově zbudovaném rodinném penzionu Čeriva. Svou polohou je ideálním místem pro výlety po Pálavě: slunném kraji plném vína a dobré nálady. Penzion si zakládá na přívětivém personálu, odkud nebudou mít návštěvníci nikdy daleko ke sklence skvělého vína. O ubytování se stará především manželka Jaroslava Červinky ml., Iva Červinková.

Ochutnávka vína

Degustaci si lze vychutnat přímo na vinici, na venkovní terase, nebo samozřejmě přímo ve sklípku. Ten se dá navštívit jak v rychlosti, když návštěvník sesedne z kola, ale také při celovečerním posezení s cimbálovou muzikou a vydatným pohoštěním.

Sklípek a vinice je v současnosti oblíbeným místem pro firemní akce nebo teambuildingy. Každý si může vyzkoušet práci vinaře, pochutnat si na stylovém pikniku a změřit své síly ve vinařském víceboji. Ten je možné ukončit plnohodnotným obědem ve stínu stromů s výhledem na Novomlýnské nádrže.

Degustace vína se zde stává opravdovým zážitkem, který pohladí nejen chuťové buňky, ale lahodí i oku. Hrozny vinné révy dostávají nezaměnitelnou chuť díky vápencovým svahům, na nichž rostou. Výsostné postavení mezi víny z Vinařství Červinka má Ryzlink vlašský, kterému se zde mimořádně daří.