Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Voraři usilují o zápis na listinu UNESCO

Meandrující Vltava dává Českému Krumlovu život, rytmus i výjimečný půvab. Lidem, kteří chtějí spatřit toto malebné město z jiného úhlu pohledu a dozvědět se zajímavosti o něm i o historii vorařství, rozšiřují obzory pravidelné plavby na vorech. Tak jako voda plynoucí v řece, je i každá tato jízda jiná. Proto se návštěvníci rádi vracejí.
Alena Binterová, Foto: Milan Havlík
08. Červenec 2021 - 10:13

Loňská letní sezona ukázala jinou tvář Krumlova – po mnoha letech byl zase Český. Cizinci kvůli pandemii nepřijeli, zato město začali důkladněji zkoumat tuzemští turisté. Zůstávali v něm delší dobu než dřív, kdy je odrazovaly davy zahraničních návštěvníků, tudíž našli víc času na objevování města a jeho příběhů.

S radostí tuto změnu atmosféry i touhu proniknout do duše magického města uvítal majitel firmy Voroplavba Radek Šťovíček a jeho tým, který nabízí projížďky na vorech proplouvajících centrem. Pohled z hladiny na architektonické dominanty i přírodní krásy je unikátní, dřevěná plavidla jsou bezpečná a bezbariérová, živel je přátelský, takže na palubě rychle zavládne pohoda kořeněná vodáckým humorem. Výklad průvodce příjemně plyne tak, aby cestující vstřebali spoustu nových informací, stihli si vyfotit krásná místa a ještě si užili kapku adrenalinu na dvou jezech. Občas se někdo zapovídá a cesta snadno trvá i hodinu a půl.

Radek Šťovíček začal s vyhlídkovými plavbami na vorech v roce 2004, když si předtím na podzim splul Vltavu v Krumlově zkušebně na plti, což je slovenský vor. Aktivní veslař spojil svou sportovní vášeň a lásku k vodě s úctou k řemeslu, umění a tvrdé práci vorařů. Začal se o tuto tradici zajímat čím dál do větší hloubky – jak o příběhy plavců, tak o jejich dovednosti a schopnost „číst vodu“. Studnicí poučení je pro něj pan Václav Husa z Bechyně, narozený v roce 1930, který plavil dřevo se svým tátou a strýcem už v šesti letech. Jeho celoživotní zkušenosti jsou velkou pomocí při sestavování itineráře poutních plaveb, na jejichž startu pan Husa nikdy nesmí chybět. I letos v květnu se s plavci projel při etapě na hněvkovické přehradě.

(...)

KRUMLOVSKÉ BENÁTKY

Radek Šťovíček doporučuje večerní vyjížďky, jejichž začátky přesně ladí do času zapadajícího slunce – tak, aby stihl v těch nejhezčích místech fotogenickou „modrou hodinku“, rozsvěcení města a na konci cesty úplnou tmu, která je na vodě také zážitkem. Mluví se o postavení hvězd a alchymii historického města, ovšem také o náročné práci vorařů. „Voroplavba byla velice těžkým a nebezpečným řemeslem, jež vyžadovalo odvážné a silné chlapy, kteří museli být dobrými dřevorubci, tesaři a hlavně veslaři, protože veslovali s vesly dlouhými 12 metrů. Vorové prameny mívaly délku přes 150 metrů a plavil se na nich materiál o hmotnosti až 180 tun,“ popisuje s úctou.

Je vděčný osudu, že mu přivedl do cesty pana Václava Husu, posledního žijícího plavce, aktivního na Vltavě až do roku 1960. Pochází z rodiny, kde se vorařství dědilo z generace na generaci. Pradědeček a dědeček pana Husy plavili vorové prameny z jižních Čech až do německého přístavního města Hamburku. A právě Hamburk je cílem, kam by chtěl Radek Šťovíček na počest pana Husy a jeho předků také doplout – cestu už měl připravenou, ale zhatil ji koronavirus, čili snad příští rok.

Nyní chystá jinou výroční událost: při akci nazvané Karlisch 1973, jejíž termín byl z jara přeložený na 1. až 3. října, nabídne velkou podívanou a mimořádné setkání silných osobností tohoto oboru. Na náplavce pod kostelem sv. Jošta vystaví ze své sbírky historických veslic 18 metrů dlouhou osmiveslici Karlisch, což je autentická loď, která reprezentovala Československo na olympiádě v Mnichově v roce 1972. O rok později na této lodi naši reprezentanti získali stříbrné medaile na mistrovství Evropy v Moskvě. Při této příležitosti se v Českém Krumlově uskuteční setkání stříbrných medailistů a olympioniků z této lodi s místními plavci v čele s olympionikem Václavem Chalupou, který též patří do týmu Voroplavby. Tradičně vozí lidi na vorech při Svatováclavských slavnostech v září, což je hodně populární. Stejně jako Nálodní divadlo, které pro děti i dospělé hraje na voru s loutkami Marek Borsányi přezdívaný Plavec bajkař. Široký repertoár dovede přizpůsobit věku a přání publika: od klasických pohádek až po osudy výrazných krumlovských postav, jako byl malíř Egon Schiele, fotograf Josef Seidel nebo císařský levoboček don Julius Caesar d'Austria.

„Každá plavba je originál, vždy reagujeme na rozpoložení klientů a snažíme se s nimi sžít. Češi, které vozíme nejčastěji a nejradši, se hodně zajímají o tradici tohoto řemesla, takže naši průvodci o něm musí hodně vědět,“ dodává Radek Šťovíček. Zakládá si na profesionálním týmu plavců, které si vychoval, a proto se na ně může plně spolehnout. A snad i na přízeň Jana Nepomuckého, který na voroplavce dohlíží z většiny mostů.

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LETNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz