Rodokmeny od mojedejiny.cz

Vyřešte Kachnu na prameni a užijte si léto plné vody

Léto a voda jsou nerozluční přátelé. Také kde lépe trávit horké dny než někde poblíž zdroje vítaného osvěžení. Umíte si ale představit, že by najednou voda prostě nebyla? Právě to je tématem nové hry s vodní tematikou, kterou si nově můžete zahrát v Českých Budějovicích. Přenese vás do ne příliš vzdálené budoucnosti. Do dne, kdy obyvatelé Českých Budějovic otočili vodovodním kohoutkem, a vůbec nic se nestalo.
04. Červenec 2022 - 10:38

Voda z města jednoduše zmizela. Lidé vybrakovali zásoby balené vody v obchodech a čekají, zda je někdo zachrání. Je ale jak? Moderní civilizaci prý dělí od anarchie tři jídla. Když nepřijdou, začne se svět hroutit. Je otázkou, jak rychle zničí žízeň České Budějovice.

To je tématem hry Kachna na prameni, kterou ve spolupráci se společností Cryptomania, jež se vytvářením dobrodružství zabývá, vytvořila vodohospodářská společnost ČEVAK a.s. Zahrát si ji mohou nejen všichni Budějovičáci, ale i návštěvníci krajského města. Jedinou podmínkou jelibovolná dávka hravosti.

„České Budějovice jsou městem ležícím na dvou řekách, kde na vodu skutečně narazíte na každém kroku. Možná právě proto ji většina z nás bere jako naprostou samozřejmost. Poukázat na její důležitost v našich životech bylo skutečnou výzvou. Proto jsme zvolili netradiční, zábavnou formu. Jejím cílem je hráče nejen pobavit, ale také poukázat na zajímavosti z vodní historie i současnosti Českých Budějovic,“ říká mluvčí společnosti ČEVAK a.s. Jitka Kramářová.

Ne náhodou proto hra začíná v areálu Vodárenské věže, která historicky hrála v zásobování města vodou nezastupitelnou roli.Kachna na prameni je vhodná pro všechny, kteří mají rádi záhady a s nadšením luští šifry. Pobaví se u ní rodiny s dětmi, parta přátel, která si chce užít zábavné odpoledne, ale třeba i třídní kolektivy. Zkrátka je opravdu pro každého.

Stačí mít s sebou mobil s připojením na internet, svůj tým zaregistrovat na webových stránkách www.cryptomania.cz, přihlásit se do herního systému, vyzvednout herní brožuru a odemknout první úkol. V tu chvíli začne soutěžícím běžet čas. Záleží na každém, zda všechny úkoly vyřeší bleskově, nebo je spojí třeba s piknikem u řeky Vltavy, či si naordinuje pauzu u kávy v některé z kaváren v centru.

Jednotlivé šifry mají různou obtížnost a ve hře jich na soutěžící čeká celkem sedm. Pokud si tým skutečně nebude vědět rady, může využít nápovědu. Hráči na trase ujdou zhruba dva kilometry, časovou náročnost tvůrci odhadli na dvě hodiny. Ale je jen na vás, jak dlouho budete hrát.

Proč zrovna Kachna na prameni? To se dozvíte, jakmile budete hru hrát. Napovíme alespoň to, že zmizení vody v příběhu má na svědomí organizace Gumová kačenka a kačky různých podob budou soutěžící provázet na každém stanovišti.

Pravidla jsou jednoduchá: mít otevřenou mysl, nepodvádět a také neprozrazovat svému okolí, jak hra dopadne. Tak totiž zaručíte, že si hru užijí skutečně naplno a vy si pak budete moci na webových stránkách Cryptomanie porovnat svůj výsledný čas a počet získaných bodů třeba se sousedy nebo s kolegy z práce.

„Hra Kachna na prameni je určitě zajímavou nabídkou pro všechny, kteří musí nebo chtějí trávit léto ve městě. Svého druhu je úplně novou aktivitou a zpestřením,jež je všem k dispozici denně, kdykoliv a přímo v historickém centru města,“ řekl první náměstek budějovického primátora Juraj Thoma.

Připomněl, že město České Budějovice se uchází o titul Evropské hlavní město kultury 2028, který je vždy na jeden rok propůjčován Evropskou uniíjednomu či více evropským městům. Takto pak mají možnost po dobu jednoho roku představit svůj kulturní život a jeho rozvoj. Podobné projekty přitom rozšiřují nabídku kulturního vyžití v centrech měst. Navíc propojují poznání se zábavou.

A kudy vede šifrovací trasa? To samozřejmě neprozradíme. Nezasvěcený si toho totiž mnohdy vůbec nevšimne, i proto je také Kachna na prameni tak poutavá. Hra bude po celou letošní sezonu k dispozici zdarma.