Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Z Budějovic až do Uzbekistánu

Budapešť, Barcelona, ale také třeba Taškent v Uzbekistánu, příští rok snad Afrika. To není deník nadšeného cestovatele, ale místa, kam vyráží za prací budějovická firma ELBEN CB. Jejímu šéfovi Pavlu Benešovi se podařilo něco, co lze bez nadsázky nazvat jihočeským úspěchem – prorazit na trhu a přesvědčit náročné klienty, že nejlepší práci odvedou kluci z Budějc. Ať je to v Německu, Rusku nebo Španělsku.
11. Leden 2016 - 13:16
Subtitle
Pozoruhodný příběh firmy ELBEN CB

Ta schůzka se povedla napotřetí. Dvakrát do toho Pavlu Benešovi skočila práce. Sedíme v jeho budějovické kanceláři, prodíráme se skoro dvacetiletou historií firmy a udržet linii je složité – těch zakázek bylo tolik, že není možné si všechny zapamatovat. Pavel Beneš hledí do referenčního listu, kde jsou realizované projekty, studuje je se zaujetím, jako si lidé prohlížejí alba rodinných fotografií. Občas se kanceláří mihne jeho manželka Blanka, která je druhým mozkem firmy, a Pavel zmiňuje, že bez ní by ELBEN nebyl tak daleko, že to chtělo nápad, vůli, vytrvalost, dobré lidi a samozřejmě štěstí. To provází firmu od začátku.

Od mládí věděl, čemu se chce věnovat. Že se ale podaří vystavět firmu, která provádí elektroinstalace po celém světě, Pavla Beneše ani ve snu nenapadlo. Začalo to náhodou: pracoval u jedné společnosti a přišlo legendární utahování opasků pod taktovkou Václava Klause. Pavel Beneš přišel o práci, stal se fyzickou osobou, přijal jednoho zaměstnance a zkoušel shánět zakázky. Všude chtěli reference, přesvědčit klienty bylo složité, ale nevzdal to a prosadil se. V roce 2003 založil „eseróčko“, aby byl více konkurenceschopný, obraty a zisky vyskočily o tři sta procent nahoru. Přišla krize, ELBEN snižoval ceny, obraty stále rostly, ale klesal zisk. Dnes opět rostou – především díky tomu, co mají za sebou. Vybudovali si skvělé jméno.

ZRUŠENÁ DOVOLENÁ, ZAKÁZKA SNŮ

Náhody, které mění život. Pavel Beneš se dozvěděl o jedné německé firmě, která chce expandovat do Čech. To bylo v roce 2005. Posbíral reklamní předměty, vyrazil do Německa, ale tam se s ním moc nechtěli bavit. Po půlroce zazvonil v Budějovicích telefon: Máme zakázku v Čechách a chceme, abyste do toho šli. Nákupní centrum Chodov. Rychlé jednání v Praze, projekty v němčině, které musí bez odkladu někdo přeložit, příští týden potřebujeme cenovou nabídku. „Zrušili jsme tehdy dovolenou v Chorvatsku a dělali na kalkulacích. Vyhráli jsme a získali první skutečně velkou zakázku na obchodech v nákupním centrum Chodov,“ říká Pavel Beneš.

Od Němců se tam hodně naučili. Pracovali s technologiemi, které byly běžné na Západě, ale v českém prostoru je ještě skoro nikdo neznal. Chodov znamenal raketový start – přinesl další velké zakázky. 2007: Aupark v Bratislavě. 2008: Nákupní centrum v Budapešti. Pak Barcelona, kde lidé z Elbenu demontovali továrnu, která se stěhovala do Čech. Díky další náhodě z Barcelony realizovali obchodní prostory v Malaze.  V roce 2009 následoval Uzbekistán, stavba kongresového centra, zakázka pro stát, dělníky tam vezl vládní speciál. Moskva. Práce v Rakousku, Německu, Dánsku. Teď je v přípravě africký Senegal.

BUDĚJOVICE PROTKANÉ ELBENEM

Nezahálejí ani doma. Stačí se projít po Budějovicích – domy, kterými proudí elektřina díky společnosti ELBEN CB, stojí na každém rohu. Budvar, poliklinika Sever, bytové domy ve Stromovce, výrobní hala Bosch, hotel Vita, obchodní centrum Arnold u Globusu, morový špitálek na Pražské. Pak také třeba kláštery v Krumlově, vysokoškolské koleje, zámek Kunice, Bertiny lázně, nemocnice, restaurace, desítky, možná stovky rodinných domů. Ten výčet by byl obrovský. Dokazuje to jediné: ELBEN CB je firmou, jejíž cílová skupina je prakticky kdokoliv, ať už nadnárodní společnost nebo malá domácnost. Tu mohou oslovit například takzvané chytré domy, kterým se tady intenzivně věnují.

„Všechno jednoduše ovládáte pomocí počítače, tabletu nebo chytrého telefonu, svůj dům máte doslova pod palcem. Dodáváme skutečně inteligentní systém, který přemýšlí za vás. Dokážeme pracovat se stávající domácností, aniž bychom museli sekat do zdí, nebo s novostavbami, kde datový vodič je ve stěnách napříč celým domem,“ popisuje Pavel Beneš.

Do skupiny ELBEN CB patří také ELBEN Energy, fotovoltaická elektrárna umístěná na střeše zemědělské školy v Budějovicích. Pak také BELUMA – taxíky pro děti, do škol nebo na kroužky, nad tím dohlíží Blanka Benešová. V ELBENu jedou a vědí, že za úspěchem firmy nestojí jen píle a odhodlání, ale i štěstí a správné náhody, které je provázejí. A tak mají vize – koupit firmu se zkušenostmi  s vysokým napětím, postavit nové sídlo firmy v Budějovicích, otevřít pobočku v Praze a usnadnit tak více než desetiletou činnost v tomto regionu.

Dál dělat práci, která napíše nové kapitoly úspěšného příběhu firmy ELBEN CB.