Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Za barokem do Plzně

Plzeňská kreativní zóna DEPO2015 dává až do května dětem i dospělým příležitost, aby prozkoumali barokní architekturu, umění i styl života.
Alena Binterová, foto: depo2015.cz
05. Duben 2019 - 09:27

Interaktivní výstava nazvaná Za barokem je mozaikou rozličných podnětů, jak si všimnout detailů a pochopit souvislosti: například při postupném rozsvěcování a rozeznívání makety oltáře z kláštera v Kladrubech nebo díky názornému popisu monumentálního obrazu malíře Petra Brandla. Návštěvníci poznají baroko světské i zbožné, vážné i hravé – zážitkově pojatá výstava dává naději, že si z ní hodně zapamatují. Povozí se na kolotoči, rozezvučí dobové hudební nástroje a začlení se do orchestru Collegium 1704, seznámí se s devíti druhy vůní, stanou se architekty, vytvoří obrazovou galerii atd. Vstup je zdarma.

Díky audiovizuálním instalacím, virtuální realitě a dalším efektům se malí i velcí stanou nejen součástí děje, ale mohou ho i sami ovlivňovat. Na rozdíl od jiných výstav tam neplatí pravidlo „Nesahat na exponáty“, naopak je žádoucí, aby se lidé začlenili do příběhu. Třeba dostanou na výběr několik architektonických prvků s úkolem, ať z nich sestaví barokní portál nebo okno. Kdo to zkusí, bude se pak už dívat na památkové objekty jinýma očima. Stejně tak na obrazy a fresky, protože v dobách, kdy mnoho lidí neumělo číst, nesly právě ony důležitá poselství, která byla srozumitelnější než písmo.

Nejen západní Čechy obohatil svým rukopisem slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel, zakladatel barokní gotiky. Právě vstupem do kláštera v Plasích výstava začíná: zahajuje ji videomapping s rozpohybovanými obrazy a půvabnou mapou Bohemiae Rosa. Má tvar růže, okvětní plátky se rozvíjejí a symbolizují rozkvět českých zemí. „Moderní technologie nám umožnily vytvořit spoustu nevšedních a emotivních zážitků. Doufám, že tato výstava bude pro rodiny výchozím bodem v objevování barokního kulturního dědictví v celém Plzeňském kraji,“ říká kurátorka Kristýna Jirátová.

Výstava je určená pro celou rodinu. Kromě průzkumu uměleckých děl a setkání s významnými osobnostmi od umělců až po šlechtice se návštěvníci dozvědí i leccos z běžného života: jaké oblečení se nosilo, co lidé jedli (například jak se k nám díky výpravám do exotických zemí dostalo koření) a také jaké vonné látky byly tehdy k mání. Doprovodný program nabízí komentované prohlídky a workshopy, například  28. dubna budou děti malovat obrazy a v květnu vyrábět barokní rámy. Autoři připravili také program pro školy. Výstava, která má přesah i do Německa, zůstane v Plzni do 19. května a pak se přesune za hranice na zámek Theuern. Více na www.depo2015.cz.