Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Zátopek by současným českým běžcům utekl

Ve dvou termínech a na deseti místech se uskuteční čtvrtý ročník Běhu pro Paměť národa. V sobotu 11. května 2019 startuje závod v Ostravě, Olomouci, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. O týden později, 18. května 2019, poběží lidé v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Třebíči a Uherském Hradišti. Loni se účastnilo přes 1600 běžců, Paměti národa startovné vyneslo 650 000,- korun. Letos organizátoři očekávají minimálně tři tisíce běžců.
23. Duben 2019 - 15:42

"Je to hec. Musíte se připravovat, protože uběhnout deset kilometrů není pro každého. Dříve třeba pro generaci první republiky byla taková vzdálenost legrace. Dnešní doba počítačů a mobilů přinesla pohodlnost. Když k tomu připočteme sklony přejídat se sladkým a smaženým jídlem, při práci nemalá část z nás sedí, nemůže to dopadnout dobře. Člověk žasne nad tím, co lidé kdysi třeba za 2. sv. války dokázali. Běh pro Paměť národa samozřejmě organizujeme, protože nám přináší peníze pro další dokumentaci příběhů. Ale chceme sebe i jiné lidi vyhecovat třeba takové jako jsem já. Je to skvělá příležitost zhubnout a začít pravidelně cvičit. Jak se říká: ´Ve zdravém těle zdravý duch´,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa, který se i letos účastní pražského běhu ve Hvězdě.

Řadu běžeckých rekordů Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) držel legendární běžec Emil Zátopek, který jich dosáhl v padesátých letech. Na desetikilometrové trati byl nejrychlejší v letech 1949 – 54, pětikilometrového rekordu s časem 13:57:2 min. dosáhl v roce 1954. Ve stejném roce zaběhl v Bruselu svůj nejrychlejší čas na 10 km - 28:54:2 min. Podle přehledu světových rekordů pak běžci stále zrychlovali, světový rekord dnes drží Etiopan Kenenisa Bekele, v roce 2005 zaběhl desetikilometrovou trať za 26:17.53 min. Český rekord na 10 km má od června 1998 Jan Pešava s časem 27:47,90 min. Proti Zátopkovi, který běžel o 44 let dříve, jde tedy o zrychlení o zhruba minutu. Ovšem na loňském Mistrovství ČR v atletice získal zlatou Lukáš Olejníček s časem 31:30:26 min.

Účastníci Běhu pro Paměť národa mohou i letos symbolicky svůj běh někomu věnovat. V minulých letech si vyráběli odznáčky s heslem „běžím za…“, letos budou mít tuto větu také na startovních číslech. Každý si pak může doplnit jméno osobnosti, které si váží. Ať už to bude Milada Horáková, letci v RAF, odbojáři nebo třeba vlastní teta, která neuhnula nátlaku StB. Nejčastěji si lidé na trikot píší, že běží za svojí babičku nebo dědečka.

Běžci v Českých Budějovicích budou mít navíc možnost zúčastnit se odlehčeně laděného, štafetového běhu týmů na 4x2,5 km, nazvaného Pendrekový běh. Běžecké týmy se mohou zaregistrovat buď na stranu tzv. mániček, nebo na stranu tehdejších represivních složek.

„Bude to dílem happening, dílem vzpomínka na brutální rozehnání pokojných účastníků koncertu kapel Plastic People of the Universe a DG 307 v hostinci Na Americe u Rudolfova, od kterého 30. března uplynulo 45 let. Mnoho tehdejších účastníků koncertu běželo pod ranami pendreků z Rudolfova až do Budějovic. Každý tým si může vyladit běžecký úbor podle své kreativity. Týmy „mániček“ budou mít místo štafetového kolíku srolovaný text Charty 77, zatímco týmy „represivních složek“ stylizované pendreky. I ceny pro vítěze budou v tomto běhu originální.“ Přibližuje podmínky štafetového běhu Tomáš Trantina, ředitel pobočky Paměti národa v Jihočeském kraji.

Jako partnerská organizace se na události objeví také centrum ARPIDA s několika svými běžci a prezentací své činnosti. V podtitulu akce je slogan „Běžíme za všechny, kteří to nevzdali“, přičemž právě silné příběhy a každodenní hrdinství přirozeně spojují Paměť národa s centrem ARPIDA. Budějovický běh se uskuteční v sobotu 11. května od 10:30 se startem a cílem na Sokolském ostrově. Pokračuje také kategorie „běžím kdekoli“. K běhu se mohou připojit i ti příznivci Paměti národa, kteří to na ostatní místa mají daleko, žijí v zahraničí nebo zkrátka rádi běhají sami. Startovní číslo si takto loni připnuli běžci třeba ve Vrchlabí či Ondřejově, ale i v USA, Řecku nebo Japonsku. Na dálku se k běhu v roce 2018 připojilo jednašedesát lidí, kteří za registraci dali přes 27 000 korun.

Každý, kdo zaplatí startovné, přispívá na další dokumentaci vzpomínek pamětníků a rozšiřování sbírky Paměť národa. Startovné pro žáky a studenty začíná na 200 Kč, pro dospělé se lidí podle místa, nejdražší je v Praze, kde zaplatíte od 400,- Kč. Startovné pro štafety stojí 1500,- Kč za čtyřčlenný tým.

Běh pro Paměť národa nabízí návštěvníkům jak profesionální časomírou měřené trasy na 5 a 10 km, tak symbolický krátký běh (obvykle 1 km) a dětské trasy. Pro juniory bude na všech místech připraven doprovodný program (ukázky sportů, divadlo, stolní hry…). A i letos Běh pro Paměť národa podporují patroni, mnozí závod pravidelně každý rok běží. Například olympionici Eva Samková a Vávra Hradilek, sestry Geislerovy, herečky Lenka Krobotová a Petra Nesvačilová nebo novinář Jindřich Šídlo.

„Když mi před čtyřmi lety poprvé zavolali z Paměti národa, neváhal jsem ani minutu a nastartovali jsme spolupráci. Z popelky vyrostl skvělý závod s přesahem,“ říká šéf časomíry IronTime Jiří Bulan.

„Čím víc lidí s námi poběží, tím víc bude všem sympatizantům nacismu, soudruhům a soudružkám nebo bývalým členům StB jasné, že to s tím budováním lepší, spravedlivější, beztřídní, socialisticko-oligarchické, rasově, kulturně i nábožensky vyčištěné, pro-putinovské společnosti” tak jednoduché nebude,“ dodává Mikuláš Kroupa.

Všechny praktické informace k běhu jsou na www.behpropametnaroda.cz