Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Zažít něco jedinečného? Ano, Mitrowicz

Zámek Mitrowicz – místo pro setkávání, romantiku, poznávání, návraty, obdiv i poučení. Citlivě zrekonstruované sídlo z poloviny 16. století se nachází v Kolodějích nad Lužnicí v blízkosti Týna nad Vltavou a představuje kromě své historické krásy i silný příběh přerodu stavby z ruiny na skutečnou perlu.
Petra Vicková, Foto: Zámek Mitrowicz
08. Červen 2020 - 11:13

Manažer zámku Michal Bedřich touto památkou naplno žije, a ačkoliv dokonale zná její historii, důraz klade především na její budoucnost. Rozmanitost zážitků, které zámek v poslední době nabízí, sem přivádí i řadu zajímavých hostů.

Co chystáte v kolodějském zámku pro novou turistickou sezónu?

Na letní sezónu 2020 chystáme velmi pěkné akce a já věřím, že alespoň některé z nich se uskuteční po vyřešení situace, která skutečně není jednoduchá a ovlivní celý svět. Přejeme si, aby lidé k nám pak přijeli s chutí zažít něco neobyčejného – třeba se naučit vařit na ohni. Představte si to, první větší letošní akcí bude gastronomický kurz přípravy jídel na ohni na dva dny a dvě noci nabité poznáním, inspirací, přírodou a klidem. Hostina pak bude pokaždé v jiné části zámeckého areálu a jen z těch nejlepších ingrediencí! Následně u nás uvítáme milovníky jógy, bude se opět cvičit ve všech koutech areálu, v hlavním sále u nástěnných maleb, u jezírka, večer pod hvězdami či při východu slunce. Třetí květnová akce se uskuteční v poslední květnový víkend. Bude to tradiční Mariánská pouť, dobová akce pro celou rodinu. Na návštěvníky čeká jarmark, staročeská řemesla, divadlo, komentované prohlídky zámku či workshopy pro děti.

Areál zámku se také stal vyhledávaným cílem svateb, je to tak?

Ano, můžeme nabídnout vše na jednom místě a za naprostého soukromí. Svatební obřad nabízíme za víkend vždy jen jeden, nechceme být fabrikou na svatby. Méně je někdy více.  Klienti si tak užijí celý areál, koupací jezírko, na vše je pak daleko více času. Letos máme rezervovanou i jednu čtyřdenní svatbu. Ubytování nabízíme až pro 46 hostů, jak přímo na zámku, tak nově také v bývalé budově pivovaru. Nocleh je však nabízen jen v rámci skupin, netoužíme být klasickým hotelovým provozem, ale chceme nabízet zážitek, klid a soukromí.

Jak vypadá svatba na zámku?

Obřady je možné uskutečnit přímo v zahradě, kde je vysázeno přes jedenáct tisíc sazenic, či v kapli sv. Anny, kde se mohou odehrávat civilní i církevní obřady.  Areál je nabízen v exkluzivním pronájmu, pro veřejnost je tak v případě svatby zámek uzavřen.  Svatebčané k nám jezdí z celého světa, již jsme měli mnoho zahraničních párů – z Austrálie, Kanady, Německa, Anglie, USA či i Bulharska. Pro snoubence z USA či Austrálie je skutečně mimořádnou událostí mít svatbu na zámku. Novodobá historie zmíněných států je poněkud kratší než ta naše, hosté jsou tedy starobylou památkou doslova uneseni. Představa, že mohu mít svatební oběd u starých nástěnných maleb, je pro ně unikátní.

Cesta k současnému obdivuhodnému stavu památky trvala mnoho let a nebyla právě jednoduchá. Mohl byste ji krátce přiblížit?

Kolodějský zámek dostal jméno odkazující na někdejší držitele, rod Wratislavů z Mitrowicz, který se významně podílel na přestavbě z renesanční tvrze na barokní zámek. Zámecký areál byl až do počátku 21. století kompletně v havarijním stavu, po restitucích byl dlouhá léta bez údržby a dílo zkázy dokonala ničivá povodeň z roku 2002, kdy byl celý areál zatopen po dobu dvou týdnů do výšky téměř tří metrů. Citlivá rekonstrukce stavby začala v roce 2008, kdy jsme jako společnost Mitrowicz, a. s., zámek koupili. Před čtyřmi lety už areál zámku navštívilo přes pět tisíc lidí, o rok později jich byl více než trojnásobek. V roce 2017 se Mitrowicz stal vítězem soutěže pořádané Czech Tourism – TOP destinace ČR v kategorii Fénix – znovuzrozený projekt. Uskutečnila se zde také unikátní výstava mistrovských replik českých korunovačních klenotů. V roce 2019 jsme byli i v nominaci na ocenění České ceny za architekturu.

Mitrowicz nepatří do správy Národního památkového ústavu, je soukromý. Snažíme se zde tedy pracovat trochu jinak, nemáme příspěvky na provoz ze státního rozpočtu, proto je řešení mnoha situací poněkud složitějších. Ale přiznávám, že je to někdy i naopak. Zámek žije pestrým životem a my z něj máme radost. Přijeďte si to ověřit!

 

Zámek Mitrowicz – Koloděje nad Lužnicí

V roce 2020 bude otevřeno pro tematické akce a během léta od července do srpna od úterý do neděle, víkendy většinou bývají zadány pro svatby. Návštěvníci se mohu těšit na komentované prohlídky interiéru, bylinkovou zahrádku, venkovní gril bar, odpočinkovou zónu u jezírka, dětské hřiště či výlety lodí přímo od areálu do Týna nad Vltavou. Vice na www.zamekmitrowicz.cz