Rodokmeny od mojedejiny.cz

Zubař je dnes i detektiv, říká Martin Žižka

Se svou budějovickou Stomatologickou ordinací Pražská slaví zubař MUDr. Martin Žižka deset let. Stejně jako jeho otec se vypracoval na jihočeskou špičku v oblasti implantologie. „Možné je odcházet s korunku ihned po implantaci, stejně tak i po deseti letech. To se přihodilo u muže, který se dostavil s omluvou, že těch deset let strávil ve vězení. Celkem mě překvapil,“ říká Martin Žižka.
04. Září 2023 - 10:21

Martine, jak dlouho se věnujete implantologii? A kdy jste zavedl pacientovi první implantát?

Už na střední škole jsem se chodil dívat ke svému otci do zubní ordinace, jak zavádí zubní implantáty. Bavíme se o roce 1993, takže období před třiceti lety. Osobně jsem zavedl první implantát před sedmnácti lety. Pamatuju si, že jsem se u toho docela zapotil.

Za tu dobu musel obor ujít slušný kus cesty.

Je to tak. Současná dentální implantologie je poměrně mladý obor. Začátky spadají do osmdesátých let dvacátého století. Dnes máme lepší moznosti diagnostické, využíváme třeba CT vyšetření před výkonem, kdy získáváme úžasný přehled nejen o množství, ale i o kvalitě kosti v lokalitě, kde chceme implantovat. Dále jsou tu možnosti využití navigované implantace, to si ve zkratce a jednoduše řečeno výkon připravíme v programu na počítači, přesně určíme umístění, vyrobíme si šablonu a pomocí ní poté zavádíme implantáty v ústech pacienta. V neposlední radě jsou tu léta zkušeností vlastních, ale i tuzemských a zahraničních kolegů – informace si předáváme.

Je implantát pro každého?

Mohl by být, ale není. Do rozhodnutí, zda je řešení pomoci implantátu pro pacienta vhodné, vstupuje velké množství faktorů. Jedním z nich jsou kontraindikace k zavedení. Těch je teoreticky hodně, ale prakticky se setkáváme jen s malým procentem z nich. Nejčastěji doporučujeme pacientovi jiné řešení než pomocí implantátů z důvodu nedostatečné hygieny, kouření většího množství cigaret, maximum se v dnešní době udává sedm denně. Někdy ale jednoduše implantace není pro pacienta to nejvhodnější řešení.

Jak to myslíte?

Dám příklad. Přichází pacient na konzultaci ohledně zavedení implantátu do oblasti pětky vpravo dole, o kterou přišel. Ale na sousedních zubech 6 a 4 má postarší korunky, které jsou určené k výměně tím, že pilíře pod nimi fungují bezvadně (mají tzv. dobrý biologicky faktor). Můžeme zavést do oblasti 5 implantát, nebo můžeme zhotovit můstek nesený zuby 6 a 4. A to je třeba pacientovi dobře vysvětlit.

Kolik pacientů tedy po konzultaci operujete a kolika doporučíte jiné řešení.

Když nad tím přemýšlím, je to tak 2:1. Kvalitní zhodnocení, kdo je a není správný adept na implantaci, ušetří nám i pacientům spoustu času a trápení. Proto klademe na předoperační vyšetření takový důraz, a proto za konzultaci nepožadujeme žádnou platbu. Pacient může ušetřené peníze za konzultaci využít na jiný postup ošetření.

Když jsme u peněz, na jakou částku vyjde implantát s korunku?

Tady v Budějovicích a na Plzeňsku je cena v jednotlivých zařízeních podobná. Dvacet tisíc korun za implantát a osm tisíc za celokeramickou korunku. Bavíme se o ceně za kvalitní německý nebo český implantát.

Jak dlouho zavedení trvá?

Je to různé, od deseti minut až do půl hodiny. U složitějších zavedení vícero fixtur můžeme hovořit o hodině. Nejčastěji se ale pohybujeme kolem patnácti minut. Je třeba říct, že o čas nám zas tak nejde, kvalita a bezbolestné ošetření je na prvním místě.

Za jak dlouho po zavedení implantátu dostanu korunku?

Nejčastěji za osm až dvanáct týdnů, možné je ale odcházet s provizorní korunkou ihned po implantaci. Také se nám ale stalo, že pacient přišel na zhotovení korunky po implantaci po deseti letech. To se přihodilo u muže, který se dostavil s omluvou, že těch deset let strávil ve vězení. Celkem mě překvapil.

Co ve vašem oboru ještě překvapí?

S mým týmem, kterému jsem vděčný za úžasnou práci, máme za sebou velké množství operací a věnujeme jim důkladnou přípravu, takže se snažíme překvapení eliminovat. Poslední dobou s rozšířením dentální turistiky do zahraničí nás občas překvapí jednotlivé typy implantátů, které si pacienti přivezou v ústech. To pak při nutnosti například výměny korunky na takovém implantátu provádíme téměř detektivní práci, zkoumáme, jaký implantační systém byl použit. Systémů jsou totiž na celém světě stovky, a ne každý pacient dostává tzv. implantační pas se záznamem, jaký typ mu byl zaveden.