Architektura 1990 plus
KOMUNITNÍ CENTRUM MÁJ
Komunitní centrum Máj je novostavba, která byla postavena v roce 2014 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Projekt vzešel z architektonické soutěže, kterou vyhrál slovenský ateliér SLLA Atchitects – Michal Sulo a Miriam Lišková, a byl spolufinancován Evropskou unií. Ve stavbě uprostřed největšího českobudějovického sídliště naleznete Salesiánské středisko mládeže, klub seniorů, mateřské centrum a služebnu městské policie. Tato realizace vyhrála hlavní cenu Slovak Award for Architecture CE ZA AR 2015 a byla také nominována na evropskou Mies van der Rohe Award.
Architekt Mirek Vodák:
Stavba má zajímavé konstrukční a prostorové řešní, které by mělo umožnit využití objektu pro různé cílové skupiny a přitom mezi nimi vytvářet spojení – tvořit komunitu. Hlavním motivem je volně přístupný komunikační ochoz procházející přes všechna patra vně budovy. Místo zábradlí má síť, která postupně zarůstá popínavou zelení. Další zajímavostí je hřiště na střeše budovy, což byl jediný prostor, kam ho architekti mohli dle zadání umístit.
TISKÁRNA A VÝSTAVNÍ SÍŇ KARMÁŠEK
Tiskárna a výstavní síň Karmášek je další novostavbou a je dílem architektů ze ateliéru Ivana Kroupy. Tiskárna byla vystavěna roku 2003 a výstavní síň roku 2015. Budova tiskárny je jednou z nejvýraznějších staveb v Českých Budějovicích a pojímá všechen provoz tiskárny. Po deseti letech úspěšného provozu se začalo uvažovat o dostavbě, která by splnila sny investora Jaroslava Karmáška o společenském a kulturním přesahu úspěšné firmy, tak jako tomu bývalo za první republiky. K jedinečnosti budovy přispívají použité materiály, jako například heraklit, který svou texturou připomíná papír.
Architekt Mirek Vodák:
Jde o velmi racionální odpověď architekta na zadání investora. Použité konstrukční a materiálové řešení stručně, jasně a také relativně levně odpovídá provozním požadavkům tiskárny. Velkorozponová betonová konstrukce a fasáda z heraklitových desek je v zajímavém kontrastu s lehkou ocelovou „galerií” ze štětovnic. Ta je navíc doplněná vtipnými a krásnými detaily, jako je funkční letecká vrtule, posuvný grilovací rošt nebo výsuvný ocelový stůl.
GOLFOVÝ KLUB ČERTOVO BŘEMENO
Golfový klub Čertovo břemeno je osmnáctijamkové hřiště uprostřed přírodního parku Jistebnická vrchovina. Název se odvíjí od nedalekého skalního útvaru, k němuž se váže stará pověst, která říká, že čert, který letěl kolem s těžkým břemenem se zde zastavil k odpočinku a pod tíhou břemene zde obtiskl své kopyto. Dlouhodobá spolupráce investorů a architekta Stanislava Fialy začala v roce 1999 stavbou letního sídla a pokračovala golfovým klubem, který se svým pojetím navrací k přírodním materiálům a postupům, které kombinuje se současnými stavebními technologiemi. Dochází k citlivému spojení špičkové architektury a okolní přírody. Projekt získal ocenění Stavba roku 2011 a Vynikající betonová stavba roku 2011.
Architekt Mirek Vodák:
Celý areál představuje krásnou ukázku současné české architektury od velkého měřítka až po jednotlivý detail. Architekti pracovali jak s původní krajinou, tak s pečlivě upravenou plochou pro samotný sport. Jednotlivé stavby jsou buď organicky tvarované a zasazené do přírodního rámce (mají například zelené střechy) nebo vycházejí z tradičního tvarosloví místních chalup. V jejich interiéru lze pak najít řadu zajímavých detailů a motivů v kombinaci tradičního i moderního přístupu.
SPOLKOVÝ DŮM SLAVONICE
Rekonstrukce starého německého spolkového domu ve Slavonicích, postaveného v roce 1932, kdy sloužil k setkávání německých spolků s vyloučením účasti českých obyvatel. V 80. letech 20. století byl přestavován na kino, ale to se nepodařilo nikdy dokončit. Dům koupila místní nezisková organizace Slavonická renesanční a rozhodla se pro přestavbu, kterou navrhl ateliér OV-A – Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Ve fasádě se podařilo zachovat jednotlivé historické vrstvy.
Architekt Mirek Vodák:
Projekt je zajímavou ukázkou rekonstrukce, po které zůstalo původní jen obvodové zdivo, celá vnitřní konstrukce byla nahrazena novostavbou. Důvodem byly především provozní a technické požadavky. V celé stavbě tak dochází k zajímavému kontrastu mezi starým lícovým zdivem a a novou betonovou konstrukcí a vestavěnou technologií. Velmi příjemný je také veřejný prostor mezi stavbou a místním potokem.
OBJEKT PRO VOLNOČASOVÉ AKTIVITY CHLUMANY
Autorem tohoto projektu je duo ve složení Vendulka Špindlerová a Václav Podlešák. Jednoduchý dřevěný objekt vznikl v roce 2015 a slouží místním jako místo pro společné opékání buřtů, stavbu májky nebo soukromé oslavy narozenin. Díky použití přírodních materiálů si celý areál zachoval venkovský charakter.
Architekt Mirek Vodák:
Projekt ukazuje, že i malá obec s malým rozpočtem si může dovolit velkou (myšleno kvalitní) architekturu, nemusí se bát spolupracovat s dobrými architekty a že každé zadání, i menší veřejné stavby, může mít velký dopad na spolkový život v obci. Jednoduchý dřevěný objekt byl financován z několika ocenění, které Chlumany za svůj dlouhodobý rozvoj (nejen v architektuře) získaly – mimojiné jde o cenu Vesnice roku.
... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZÁŘIJOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR.
Na stáncích v prodeji za 49 Kč!
Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!
Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!