Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Boleticko zapomenuté, tím přitažlivější

Dobová fotografie kostela svatého Mikuláše v Boleticích, jednoho z mála symbolů rozsáhlé oblasti s tajemnou až temnou minulostí, zdobí obálku nové knihy z ediční řady „Seidelova Šumava“. Její název „Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy“ dává tušit, že putování přinese mnohá překvapení. Málokteré území totiž poznamenalo tolik různorodých jizev! Mnohé zůstaly nezhojené, navíc řada z nich je očím veřejnosti stále utajena. A duše rozstřílená na cedník.
Alena Binterová, Foto: Museum Fotoateliér Seidel
13. Říjen 2021 - 10:55

Na Boleticku se potkávala boží muka s vojenskými bunkry, Češi s Němci i s poválečnými dosídlenci – čili příležitostí zraňovat bylo vždycky dost. O to silněji se tam musela projevit hojivá schopnost přírody. Natolik krásné a vzácné, že se teď stává magnetem pro turisty i pýchou místních obyvatel. Pokud ovšem do těch míst smějí vstoupit.

V knížce je naštěstí dovoleno překonat každou závoru a procházet se nejen ve vojenském újezdu, ale i v méně známých místech kraje rozprostřeného mezi Kletí, Chlumem a Knížecím stolcem. A také nahlédnout do příběhů lidí, kteří na Boleticku žili v závěru 19. a v první polovině 20. století. Základem knihy jsou dobové fotografie z českokrumlovského Fotoateliéru Seidel, jehož bohatý a pečlivě vedený archiv je evropským unikátem.

Toto autentické svědectví má v sobě obrovskou sílu, v případě Boleticka snad ještě působivější než jinde, a to právě kvůli těm jizvám i dosud otevřeným ranám. „V tomto podivuhodném území mezi Lipnem, Krumlovem a Prachaticemi zní ozvěna Švejkovy věty: Co blázníte, dyť jsou tady lidi! Byla pronesena tam, odkud se život skutečných obyvatel krátce předtím vytratil,“ píše v předmluvě Jindřich Špinar. Osvědčený autorský tým tvoří spolu s ním Zdena Mrázková a Petr Hudičák čili badatelé, vytrvalci a nadšenci podepsaní i pod předchozími třemi knihami z této edice, kterou vydává Českokrumlovský rozvojový fond. Součástí textů jsou vyprávění místních obyvatel, pamětníků, citace z literatury a podobně. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Letní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz