Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Budějovičtí popravovali na Složišti

Za zlé skutky přicházela často velmi krutá odplata, a se zločincem se společnost vypořádala nadobro. Do 18. století existovalo v jižních Čechách téměř šedesát měst a městeček, která mohla provinilcům udělit „po právu“ nejvyšší trest. Městská rada bývala současně hrdelním soudem. Dovedete si představit, že by radní třeba v Lišově nebo Chvalšinách dnes popravovali svoje zloděje? O budějovických popravách píše archivář Daniel Kovář.
Daniel Kovář, Foto: Archiv
12. Březen 2019 - 09:48

O menších městech třeba někdy příště. Teď se podívejme, kde končily životy lotrů trestaných v Českých Budějovicích. Před husitskými válkami stávala budějovická šibenice někde u nynější Rudolfovské třídy, cestou ke Vrátu. To bylo typické: poprava musela mít řádnou publicitu, jak bychom řekli dnes. Proto se šibenice vztyčovaly na dobře viditelných místech, na návrší u hlavních silnic. Kdo zmeškal samotnou popravu, vídal pak aspoň visícího zločince, dokud se nerozpadl.

Jak tahle stará šibenice vypadala, nevíme. Nová, postavená v 16. století u dřívější cesty do Ledenic a do Vídně, však měla obvyklou podobu. Čtverec, obezděný do výšky asi tří metrů, z jehož rohů trčely vzhůru čtyři zděné sloupy, nahoře spojené čtyřmi trámy. Na trámech visely oprátky. Drobná stavba, vydaná na pospas počasí, samozřejmě pozvolna chátrala, a tak musela být čas od času opravována. Ale takovou opravu nemohl dělat jeden nebo dva řemeslníci. Museli přijít všichni zedníci a tesaři z celého města, a každý musel přiložit ruku k dílu, aby se pak na někoho neukazovalo prstem, a neměl zkaženou reputaci, že pracoval na šibenici. Nabízel se při tom trochu komický obrázek, když spadlý trám opravovalo třeba šedesát lidí.

Marně bychom dnes toto popraviště hledali, částečně zmizelo dokonce i návrší, na němž stálo. Je to mezi Suchým Vrbným a Mladým, v místě, kde se nachází sportovní areál zvaný Složiště. Kdo tu měl být popraven, musel spolu s katem, městskými úředníky a průvodem zvědavců projít z města dnešní Žižkovou třídou, Průmyslovou a Krokovou ulicí. Nejméně půlhodinka trpké cesty. Někteří trestanci nemuseli po svých, byli vlečeni za koněm, což ale nebylo o moc příjemnější. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč