Černé příběhy Bílého kruhu bezpečí
Odborníci varovali před nárůstem domácího násilí. Bylo opodstatněné i na jihu Čech?
Jednoznačně bylo varování opodstatněné, a to nejen na jihu Čech, ale na celém světě. Zavřete-li oběť s agresorem doma, tak je přeci jasné, že útoky budou častější a mnohdy i brutálnější. Bohužel, v případě domácího násilí měly všechny jeho fáze v době nouzového stavu rychlejší spád.
Obraceli se na vás lidé, včetně dětí, i během nouzového stavu?
Samozřejmě, a hledali jsme způsoby, jak pomoci, i když jsme se nemohli setkat osobně. Klientky a klienti nás mohli kontaktovat telefonicky, e-mailem nebo po skypu, nicméně tyto formy zcela nenahradí osobní kontakt.
Zaznamenali jste po druhé koronavirové vlně závažnější a naléhavější potíže klientů?
Situace, které lidé řeší a přimějí je se na nás obrátit, jsou stále stejné. Je to tím, že pomáháme obětem trestných činů.
Můžete uvést příklady?
Nedávno jsme s kolegyní pomáhaly třem klientům, kteří se stali oběťmi trestného činu ublížení na zdraví. Příbuzný je pobodal nožem a dva z nich budou mít doživotní zdravotní potíže. Sepisovaly jsme s nimi žádost o odškodnění újmy na zdraví. Další smutný příběh se týká maminky se dvěma dětmi, kterou obtěžuje její bývalý partner, a to takovým způsobem, že ji opakovaně a systematicky sleduje, píše SMS, že zabije ji i jejich děti. Ukázkový stalking, který už řeší policie.
Dá se zobecnit, jaké jsou nejčastější případy pomoci Bílého kruhu bezpečí?
Nejčastější případy, ve kterých obětem pomáháme, se týkají domácího prostředí, a bohužel se zřídkakdy nedotknou také dětí. Ženy, které jsou terčem agresivního chování, se rozhodnou situaci řešit právě kvůli svým dětem. Nechtějí, aby jejich děti vyrůstaly v patologickém prostředí, nebo nechtějí, aby i ony byly oběťmi agresora, většinou otce nebo otčíma.
Vybavíte si případ z doby nouzového stavu, který ve vás vyvolal silné emoce?
Naštěstí je to případ s dobrým koncem. Šlo o ženu s dcerkou, kterou její manžel v hádce skoro zabil. Ještě z nemocnice nás kontaktovala a my jsme jí pomohli s nalezením dočasného bydlení, odstěhováním, finančně a poskytli psychoterapii.
Víte, jak se jí daří teď?
Dnes paní žije s dcerkou daleko od svého bývalého manžela a nemusí se bát o život, nicméně otřesný zážitek ani jedna z nich z hlavy nevymaže.
Bílý kruh bezpečí poskytuje poradenskou pomoc obětem, svědkům či pozůstalým po obětech trestného činu. Jak oslovujete klienty? Kde a jak se o vás dozvědí?
Prostřednictvím webových stránek www.bkb.cz, kde je uvedený telefonní i e-mailový kontakt, dále jsme uvedeni v českobudějovickém katalogu poskytovatelů sociálních služeb. Každoročně bezplatně inzerujeme v obecních zpravodajích v celém Jihočeském kraji a obcím patří velký dík, že nám vycházejí velmi vstříc. Pořádáme také přednáškové aktivity ve školách.
Spolupracujete i s Policií ČR?
Právě výborná spolupráce s policejními psychology umožní naši rychlou pomoc klientům, například pozůstalým po zavražděném příbuzném.
Policie například opakovaně varuje před tzv. šmejdy, kteří si jako oběti vybírají seniory. Obracejí se na vás i podvedení důchodci?
Zatím jsme se v naší pobočce s takovým případem nesetkali, ale s násilím na seniorech v rodině ano. To jsou pak velmi smutné příběhy, když pomáháte seniorovi, kterého fyzicky i psychicky týrá vlastní dítě.
Některé lidi by třeba ani nenapadlo obrátit se na Bílý kruh bezpečí, ostýchají se svůj problém ventilovat?
Naše pomoc je diskrétní, protože jsou všichni poradci vázáni mlčenlivostí a anonymní. Klienti nám nemusejí sdělovat svoji identitu. Pokud k nám klientka nebo klient přijde, tak je již naše práce, abychom dokázali vytvořit důvěrné prostředí. Mám zkušenosti, že pokud klientka či klient přijdou na osobní schůzku, tak se uvolní a sdělí vše, co je trápí, a mnohdy jsme první, kdo to slyší.
Bývá osobní kontakt celkově častější než například telefonický?
Převažují klienti, kteří preferují osobní setkání.
Kolik jich evidujete v porovnání posledních dvou let?
Za poslední dva roky jsme měli zhruba pět set osobních kontaktů, přičemž někteří klienti k nám docházejí opakovaně, protože jim poskytujeme psychoterapii například po znásilnění.
Až 28 procent žen prý má zkušenost s nějakou formou sexuálního násilí. Uvádělo se to v souvislosti s kauzou bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého se zastal i bývalý předseda TOP 09 pan Karel Schwarzenberg a s ním se ztotožnil prezident. Řekl, že je normální, když chce kluk dostat holku do postele… Co si o tom myslíte?
Nevím, z jaké statistiky se vycházelo, proto relevantnost tvrzení nemohu posoudit. V každém případě výrok pana Karla Schwarzenberga v kontextu s kauzou Dominika Feriho je tristní. Je přeci rozdíl, když kluk, který chce „dostat holku do postele“, je galantní, slušný a nezneužívá fyzické převahy a počká si, až dívka se sexem souhlasí. Což z mediálních indicií v kauze Dominika Feriho rozhodně nevyplývá.
Máte zpětné reakce klientů, kterým jste pomohli?
Několik reakcí od klientek a klientů máme, obvykle zatelefonují nebo pošlou e-mail s poděkováním. V jednom velmi komplikovaném případě přišli klienti poděkovat osobně.
To je jistě motivující pro vaše poslání.
Naším posláním je profesionálně pomáhat lidem v těch nejtěžších životních situacích, a proto motivující je pro nás už pomoc samotná. Poděkování od klientů je milý bonus k naší dobrovolnické práci.
Bílý kruh bezpečí
adresa: Riegrova 51, České Budějovice
e-mail: bkb.cbudejovice@bkb.cz
tel.: 734 479 644
vedoucí poradny: doc. Ing. Lucie Kozlová, Ph.D.