Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Čtvrt milionu lidí zpívalo s námi

Dušan Vančura – zpěvák, kontrabasista, textař, hudební aranžér, překladatel a dlouholetý člen slavné skupiny Spirituál Kvintet, pochází z jižních Čech. Do kraje se vrátil v roce 1998, kdy se natrvalo se svou rodinou usadil v Mirochově. V době sametové revoluce byl se Spirituálem přímo v centru dění. Tady jsou jeho vzpomínky.
Petra Vicková
30. Červenec 2019 - 15:33

Rok 1989 kvasil už od samého začátku, ale u nás v Československu bylo dlouho ticho po pěšině. Sice jsme v lednu se Spirituálem podepsali petici za propuštění Václava Havla a v červnu další petici Několik vět (a pak po večerech poslouchali svá jména, která spolu se jmény ostatních signatářů četli na Svobodné Evropě), ale jinak se odehrávaly změny jen v zahraničí. Zatímco Maďaři odstranili hraniční zátarasy mezi sebou a Rakouskem, a Němci z NDR houfně prchali na Západ (v létě Praha zažila nápor tisíců východních Němců, kteří utíkali přes ambasádu SRN a všude po Praze zanechávali své opuštěné trabanty), Češi vyčkávali.

V září vydal ÚV KSČ seznam 27 umělců, kteří za ty petice a za různé jiné troufalosti dostali absolutní zákaz činnosti. Samozřejmě jsme tam byli uvedeni také (v dobré společnosti: Svěrák se Smoljakem, Jiří Suchý, Marta Kubišová, Jiří Černý, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek nebo Kaiser s Lábusem), ale to už jsme tušili, že situace pomalu zraje a že se něco musí stát i u nás. Až konečně v prvních listopadových dnech padla Berlínská zeď, která do té doby neprodyšně dělila západní a východní svět, a pak už to začalo – odstartovaly to studentské demonstrace v Praze, následoval policejní masakr na Národní třídě a od té doby se Václavské náměstí denně plnilo lidmi s transparenty a zvonícími klíči. 

Na ulicích se zpívaly naše písničky, i my jsme si (na osobní pozvání Václava Havla) z balkonu Melantrichu zazpívali Až se k nám právo vrátí. Pod námi čtvrt milionu zpívajících a mávajících lidí, měli jsme slzy v očích a knedlík v krku, byl to životní zážitek. Den nato jsme odjeli na několikadenní zájezd do západního Německa se smíšenými pocity, se starostí o bezpečí našich rodin a s obavami o další vývoj situace. Denně jsme v německé televizi s napětím hltali zprávy z domova, a když konečně odstoupil šéf komunistů Miloš Jakeš, propadli jsme totální euforii. Vrátili jsme se do zcela proměněné země. Pro mě to znamenalo splnění dávného snu, o kterém jsem si myslel, že zůstane jenom snem. 

Nikdy nezapomenu na to všeobecné nadšení, které tenkrát všem zjasnilo tváře, usmívali jsme se na sebe, cizí lidé si navzájem pomáhali, všude vládlo porozumění a veliká naděje do budoucna, že dojde k návratu lidských a morálních hodnot do našich životů. Že nastane chvíle, kdy budu pyšný na to, že jsem Čech, kdy budu hrdý na své představitele, že už nebude triumfovat tupost nad moudrostí, hulvátství nad slušností a hrabivost nad velkorysostí. Nějakou dobu to vypadalo nadějně. Pak se to začalo jaksi poznenáhlu vracet do vyjetých kolejí – opatrně, po kouskách, jakoby na zkoušku – a dnes žiji v obavách, že se lidé nechali ukolébat materiálním dostatkem, u nás dosud nevídaným, který povýšili na smysl života.

Rychle jsme si zvykli na blahobyt, na svobodu slova i pohybu, a nevšímáme si toho, že se na důležitá místa vracejí lidé s pochybnou minulostí. Těžce nesu skutečnost, že lháři, zloději, podvodníci a opilci nejsou společností opovrhováni, ale že se jim často dostává poct a výhod, které jim nepřísluší. Jeden z těch, kteří mlátili studenty na Národní třídě, sedí dnes v parlamentu, kam ho sytý lid svobodně zvolil. Jiný, soudně usvědčený udavač, nám dnes téměř vládne. Komunisté, kteří se neomluvili, nedistancovali se od své minulosti, nevzdali se ani svého názvu, ani idejí, klidně spolurozhodují o směřování naší zahraniční politiky.

V každém případě jsem však za rok 1989 osudu vděčný, přivoněli jsme si k demokracii a jsme povinni ji ubránit pro další generace za každou cenu. Bude to práce, ale svobodu nikdo nikdy nedostal zadarmo.

 

ČLÁNEK BYL SOUČÁSTÍ LETNÍHO SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

 

Letní speciál Barbara na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!