Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Fronta na život: dítě Nicholase Wintona

Je září roku 1938. Stromy začínají žloutnout, slunce už tolik nehřeje a jeho paprsky dopadají na okenní tabulky jaksi zastřeně, tím zvláštním způsobem, který věští konec roku a nadcházející zimu. V sekundě německého gymnázia v Českém Krumlově je živo. Nepěkně živo. Ze spolužáků, kteří se ještě v minulém školním roce spolu bavili, učili a hráli si, se stala horda těžko ovladatelných výrostků. Je těsně před začátkem vyučování, ale nikdo si nechystá učební pomůcky.
GABRIELA ŠPALKOVÁ
16. Říjen 2019 - 09:17

Třídou zní: „Juden, heraus! Juden, heraus!“ Řev sílí. Nepřichází nikdo, aby zasáhl. Drobná tmavovlasá dívenka vstala a začala si uklízet penál. Chlapec ve vedlejší lavici je vyděšený, neví, co má dělat. Nerozumí tomu. Těká kolem ulekaně očima. Dívenka k němu přistoupila. „Pojď, Leo, oni nás nechtějí…“ Vlna antisemitismu, která se v té době rozlila Českým Krumlovem, nabývala na síle. A zuřivosti.

ZDIVOČELÉ VODY

Ruth Hálová se setkala s antisemitismem brzy. V její rodině se mluvilo česky, ale na radu strýce Maxmiliána, který byl po smrti otce malé Ruth poručníkem jejím i její sestry, nastoupila do německých škol. Důvody byly dva – aby se naučila dobře německy a aby se setkala co nejdříve s nevraživostí vůči Židům. A naučila se s ní vyrovnávat. Jaký ale bude antisemitismus, s nímž se bude muset malé dítě vyrovnávat, tehdy její strýc ani nikdo jiný z rodiny v polovině třicátých let nepředvídal. Začala chodit do německé obecné školy.

„Zamilovala jsem si svou učitelku, slečnu Marthu Nehybovou. Byla mladá, krásná, dlouhé černé vlasy nosila poskládané v cop na šíji. Mimo to byla také laskavá, pravdomluvná, spravedlivá a šlechetná a já myslím, že v tom prvním školním roce jsme nasáli víc lidských hodnot než v několika následujících desetiletích,“ vzpomíná Ruth Hálová. „V Českém Krumlově žilo tou dobou asi devět tisíc lidí. Polovina z toho mohli být Češi, druhá polovina německy mluvící občané Československé republiky,“ vzpomíná Ruth Hálová. (...)

 

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ŘÍJNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR! 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!