Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Haló, tady imigrant

To slovo v naší republice vyhrává prezidentské volby. Je také předmětem vzpoury Česka, Polska a Maďarska proti Evropské unii. Vyvolává strach, obavy o to, co máme a čím jsme. To slovo je imigrant. Jaká je dnes situace na jihu Čech?
Petra Vicková
05. Duben 2018 - 10:47

Začněme zeširoka. Imigrant je jednoduše řečeno osoba, cestující do státu s úmyslem dlouhodoběji se v něm usadit. V posledních letech jsou podobné termíny slyšet nejčastěji v souvislosti s válkou v Sýrii, krize se nazývá nejčastěji uprchlická.

Uprchlík, to je zase člověk, nacházející se mimo svou vlast – má oprávněné obavy před pronásledováním. Ať už z důvodů rasových, náboženských, národnostních nebo kvůli zastávání určitých politických názorů. Odmítá ochranu své vlasti. Jedna z nejdůležitějších zásad je, že uprchlíci by neměli být vyhnání nebo vráceni do situace, v níž by byli opět ohroženi.

A teď to celé v číslech, která nám pomohou pochopit situaci na jihu Čech. Z dat, jež zpracovávalo Ředitelství služby cizinecké policie Ministerstva vnitra ČR pro rok 2017, vyplývá to, co všichni tuší: Česká republika není hlavní tranzitní ani cílovou zemí pro migrující cizince. Statistiky dokonce ukazují razantní pokles: meziročním srovnáním stavu nelegální migrace na našem území vidíme, že nezákonně procházejících cizinců ubylo oproti roku 2016 až o dvě třetiny. Cizinecká policie vloni zadržela na území celé republiky 172 tranzitních migrantů, zatímco před dvěma lety jich bylo 511 a v době kulminace migrační krize v roce 2015 dokonce 2294. Zadržených teď tedy nebyly ani dvě stovky. Tito lidé by za celý rok nezaplnili ani lavice jedné malé základní školy.

Státní příslušnosti zadržených se z dob migrační krize nezměnily. Jednalo se zejména o občany Afghánistánu, Sýrie a Iráku. Nejvíce těchto osob cestovalo z Rakouska přes Českou republiku do Německa. 

MIGRANTI A PŘEVADĚČI

Dominantní skupinou cizinců v nelegálním postavení vůči naší republice jsou ti, kteří na naše území obvykle legálně vstoupili, ale překročili povolenou dobu pobytu, čímž se jejich pobyt stal nelegálním. Takových osob bylo v minulém roce už 4316. I tady je vidět mírný pokles oproti minulému roku, a to o 212 cizinců. Nejčastěji byli při nelegálním pobytu zajištěni příslušníci Ukrajiny, Ruska a Vietnamu. Z hlediska regionů bylo nejvíce cizinců odhaleno v Praze.

Ještě je tu jedna skupina, tu tvoří cizinci odhalení při nelegálním překračování vnějších schengenských hranic na mezinárodních letištích. Těch bylo v uplynulém roce celkem 250, v této kategorii stále dominují státní příslušníci Albánie. Celkový počet zjištěných nelegálních migrantů na území republiky v roce 2017 tvoří součet výše uvedených kategorií, celkem tedy 4738 cizinců. Oproti minulému roku jde rovněž o mírný pokles, a to o téměř deset procent.

Cizinecká policie v uplynulém roce vyšetřovala celkem 44 případů osob, které napomáhaly k nelegální migraci. Osm lidí se dostalo mimo zákon, protože někomu umožnili formou převaděčství nelegální překročení státních hranic. Jinak se toto číslo týká účelových sňatků, účelového přiznání otcovství či pomoci při pořizování falešných potvrzení potřebných k řízení o pobytu.

TURECKÝ KAMION

Jak je tomu na jihu Čech? „Situace u nás je stabilní, přes Jihočeský kraj nevede žádná uprchlická trasa,“ potvrdil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. V souvislosti s nelegální migrací loni policie v kraji řešila 55 případů nezákonného pobytu cizinců na našem území. To je o čtyři případy méně než v roce 2016. Jihočeši také nejdou ve stopách Krále Šumavy, policisté tu neobjevili žádnou převaděčskou skupinu, narazili jen na jeden ojedinělý případ.

Největší zátah se jihočeským celníkům podařil na sklonku loňského roku. „Před Vánocemi prováděla hlídka celní správy ve spediční firmě v Českých Budějovicích kontrolu tureckého nákladního vozidla. Kamion převážel zboží na trase z Turecka k nám. Po otevření návěsu celníci odhalili, že se tam ukrývají tři mladiství státní příslušníci Afghánistánu, kteří jsou žadateli o mezinárodní ochranu v Bulharsku. Mladíci vnikli do kamiónu zřejmě násilím v Srbsku, nákladní auto projíždělo Bulharskem, Srbskem, Chorvatskem, Maďarskem a Slovenskem, a žádná kontrola v tranzitních zemích je neobjevila,“ popisuje Matzner.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o osoby mladistvé, nebyli zadržení převezeni do zařízení pro uprchlíky, ale ve spolupráci s pracovníky sociální péče a ochrany dětí byli umístěni do dětského domova. O tomto postupu rozhodl budějovický okresní soud.

Při kontrolách na hraničních přechodech s Rakouskem byli v roce 2017 také zjištěni tři cizinci, kteří nezávisle na sobě vstoupili na území našeho kraje bez platných dokladů. Jednalo se o dva Afghánce a o jednoho Somálce. Všichni byli žadateli o azyl v Rakousku.

SLOŽITÝ ROK 2015

Nejsilnějším rokem pro nelegální migraci v Jihočeském kraji bylo období před třemi lety. Celníci například u Lipna mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví zadrželi osm dospělých a jedenáct dětí ze Sýrie. U Strážného hlídky v témže roce odhalily čtyři syrské ženy a jejich sedm dětí, jak jdou pěšky k hranici. U Horní Vltavice to pak bylo v náklaďáku 26 lidí, namačkaní v autě se snažili dostat do Německa i s dětmi v kojeneckém věku.

„Většina těchto osob požádala ještě před svým zajištěním na území Jihočeského kraje o mezinárodní ochranu na území jiného členského státu Evropské unie,“ informoval vedoucí odboru cizinecké policie na Krajském ředitelství policie Jihočeského kraje Jiří Stuchlý.

Cizinci starší patnácti let s nelegálním pobytem na našem území bývají předáváni do speciálních zařízení, kde mohou strávit podle zákona až 180 dní, lhůtu je ale možné prodloužit až na rok a půl. V České republice fungují tato zařízení na třech místech: v Bělé pod Bezdězem-Jezové, ve Vyšních Lhotách a v Balkové. „V Bělé je prostředí přizpůsobené rodinám s dětmi a také ženám. Cizí státní příslušníci, zajištění na území Jihočeského kraje, putují převážně sem,“ upřesňuje Stuchlý.

KLIDNÝ KRAJ

Aktuální situace je nejen na jihu Čech, ale i v celé zemi poměrně klidná. Migrační trasy se však mění, což může mít vliv i na Českou republiku. Pravda je, že se v poslední době mírně zvýšil počet zjištěných cizinců, kteří využívají k cestám do cílových zemí, zejména do Německa, ložných ploch nákladních vozidel, a to samozřejmě pod dohledem převaděčských kriminálních skupin. Tento trend podle policie potvrzují i některé záchyty z posledních týdnů či měsíců nejen na našem území, ale i na území sousedních států.

„Rozhodně není na místě nějaká panika z nekontrolovatelného přílivu migrantů na území České republiky. Policie dlouhodobě monitoruje situaci v oblasti tranzitní nelegální migrace na našem území i na území dalších evropských států. Dlouhodobě sledujeme vytipované významné silniční či železniční trasy, směřující se sousedních států, které leží na známých migračních trasách,“ ujišťuje Jiří Stuchlý.

Cizinecká policie v této souvislosti používá speciální mobilní kancelář, vybavenou nejmodernějšími technickými prostředky ke zkoumání a odhalování padělaných dokladů a listin, tzv. Schengenbus. Disponuje speciálním zařízením schopným odhalit osoby převážené v úkrytu v dopravních prostředcích, právě třeba v nákladních vozidlech, a to podle tlukotu lidského srdce. „K monitoringu osob nelegálně vstupujících na naše území přes tzv. zelenou státní hranici využívá jihočeská cizinecká policie speciální monitorovací vozidlo s termovizí nebo drony,“ uzavřel Stuchlý.

...CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!