Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Hoši od šumavské řeky

Jeho kreslený seriál Rychlé šípy se stal fenoménem. Když o někom chtějí novináři napsat, že se nechová čestně, napíší, že není zrovna Mirkem Dušínem nebo že patří k Bratrstvu kočičí pracky. Před prezidentskými volbami jsme mohli často zaslechnout otázku: „Koho volíš, Losnu nebo Mažňáka?“ Dnes už někteří zřejmě ani nevědí, že jde o okřídlenou větu z foglarovky Záhada hlavolamu. Od narození spisovatele Jaroslava Foglara, který miloval jižní Čechy, uběhlo 110 let.
David Jan Žák
04. Duben 2018 - 09:09

V roce jeho narození vznikl světový skauting, kterému obětoval celý život. Dokonce prohlásil, že skauting je jeho náboženstvím. Byl na jedno oko tupozraký a zadrhával v řeči, když potřeboval sdělit něco důležitého. V jeho čtyřech letech mu zemřel otec. Číst se naučil od staršího bratra Zdeňka a krátil si tak čas čekání, než se maminka vrátí večer z práce. Když šel roku 1913 do školy, už uměl číst i psát. Ve škole byl průměrným žákem a na závěrečném vysvědčení z měšťanky je dokonce čtyřka z přírodopisu. Potom dva roky obchodní akademie, kterou bychom dnes přirovnali k odbornému učilišti. Neměl tedy maturitu a za celý život se nenaučil jediný cizí jazyk. Učení ho nebavilo a do školy chodil nerad. Přesto se svojí pracovitostí a pílí vyšvihl na místo šéfredaktora a díky honorářům z knih se stal milionářem.

Za první světové války zažívá chudobu, bída vede maminku i syny k šetrnosti, která provází Foglara celý život. I v dobách, kdy měl dostatečný přísun financí, zůstává spořivý. Na letní tábory bere i nejchudší hochy, osobně jim a jejich rodinám pomáhá. V roce 1934 za své celoživotní úspory kupuje parník, aby měly junácké oddíly prostor pro své klubovny. Nikdy se neožení, žije v jednom bytě se svou maminkou, která umírá ve 102 letech.

V Mladém hlasateli zakládá čtenářské kluby pro party kluků a holek. Zájem je obrovský. Hlásí se samozřejmě i děti z jihu Čech a z pohraničních oblastí. Na Šumavě vznikají například Králováci, Jestřábi Šumavy, Odvážná sedma, Věrná stráž. Časopis má náklad 210 tisíc výtisků.

Zdeněk Sváček z Rudolfova po letech vzpomínal na svůj klub Eskadra Rychlých šípů: „I naše parta čtyř nemanických kluků každou sobotu spěchala do trafiky paní Klojdové pro Mladého hlasatele. Pravda, začínalo se vždy tradičně s poslední stránkou o Rychlých šípech.“(...)

...CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!