Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Hrdinové dneška? Senioři v domovech

Přežít, a neumřít steskem! Pandemie a koronavirus změnily život v domovech pro seniory. Každodennost tu ovlivňovaly zákazy návštěv, komunikace s příbuznými přes internet, streamování různých terapií, povinná registrace k návštěvám nebo potkávání se pouze přes sklo. Jak to fungovalo v jednom takovém zařízení, popisuje redaktor Pavel Pechoušek
Pavel Pechoušek
21. Září 2021 - 10:34

Konec koronakrize znamenal pro Naďu Holubovou mnohem víc než jen vládní rozvolnění. Pro čtyřicetiletou drobnou ženu z Klatov to byla klíčová změna profesního a částečně i osobního života, plynoucí z osudového životního rozhodnutí.

Kvůli nemocné matce změnila povolání. Bývalá vedoucí veteriny a zverimexu se stala pečovatelkou v Domově Clementas v Janovicích nad Úhlavou. Zde se vedle dalších klientů stará o svou nemocnou dvaašedesátiletou matku, kterou provázejí zdravotní potíže již více než deset let.

„Všechno jsem si promyslela, nebyl to unáhlený krok. Když jsem viděla, jak pečovatelky mamince po dlouhých letech pomohly, chtěla jsem být u toho. Pro mě byla naprosto šílená představa, že se o ni nemohu starat. Když ji převezli sanitkou jako lazara do Janovic, tak po třech týdnech přešla chodbu, dnes se normálně účastní terapií. I když vím, že maminka už nikdy nebude jako dříve, moje místo je teď v Clementas,“ vysvětluje. Matka Nadi Holubové tu má k dispozici oxygenoterapii, fyzioterapii a rehabilitaci, proleženiny léčí pomocí tzv. vlhkého hojení ran.

RAMBO A DÁŠA

Takové příběhy psala doba pandemie; jen v tomto domově v Janovicích nad Úhlavou, který má zhruba 200 lůžek, je jich mnoho. Kdyby třicetiletá Vendula Vizingerová nepracovala v domově pro seniory, asi by teď spokojeně žila se svým Rambem a přítelem Jakubem. Protože je ale velice empatická sociální pracovnice, dělá jí společnost ještě Dáša. Řeč je o dvou starších čivavách, které aktuálně s Vendulkou sdílejí byt.

O jedenáctiletého Ramba se stará zhruba tři a půl roku. Našli ho přivázaného u stromu, nálezce dal jeho fotku na Facebook a Vendula se do něj zamilovala na první pohled. „Je to neuvěřitelná osobnost, prostě Pan Pes. Je neskutečně arogantní, ale strašně mazlivý. Dokáže prospat i dvacet hodin denně a děsně chrápe,“ vypráví Vendula, která pochází z pejskařské rodiny. Proto se nikdo nemohl divit, když se postarala o další čivavu, jež se ocitla v nouzi. Dáša patřila původně jedné klientce, o kterou se od května starají v janovickém domově. (...)

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz