Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Igla, Akra, Groz-Beckert Příběh jedné legendy

Jak prožívala změny v roce 1989 jedna z jihočeských legend – budějovická Igla? Revoluci fandila drtivá většina zaměstnanců, přestože někteří radili zachovat klid a nejlépe dál budovat socialismus. Sametová revoluce přinesla krizi trhu, ale také nové výzvy: díky privatizaci, ale vlastně i šťastným náhodám se mohla Igla stát součástí velké a úspěšné firmy Groz-Beckert.
Jan Štifter, Foto: Archiv Groz-Beckert
11. Červenec 2019 - 14:10

Pohovory každé dva roky měly zjistit, do jaké míry jsou zaměstnanci oddaní režimu. Otázky se stále opakovaly: Proč nechodíte do prvomájových průvodů? Proč se politicky tak málo projevujete? Mlčící většina držela ústa a krok. „Ale zas tak hrozné tlaky tady u nás nebyly,“ vzpomíná někdejší zaměstnanec a předseda odborové organizace OS KOVO Jan Švec. „Ani být nemohly, když jsme měli tak nízké platy.“

Výroba jehel spadala do oblasti lehkého strojírenství. Sehnat nové pracovníky bylo obtížné, protože lehké strojírenství znamenalo nízké platy. „Patřili jsme k nejhůře placeným lidem v regionu, mívali jsme o tisíc i patnáct set méně než kolegové v jiných fabrikách. Že scházejí lidi, jsme řešili na každé poradě. Právě kvůli tomu na nás nemohli politicky tolik tlačit, dávalo nám to větší svobodu,“ zmiňuje Jiří Prebsl, bývalý vedoucí technického úseku v Lužicích.

I tak ale už v sedmdesátých letech na Iglu tvrdě dolehla normalizace – později se jen šeptalo, kteří zaměstnanci se v osmašedesátém aktivně angažovali, kdo na své ideje doplatil a kdo naopak po vpádu vojsk Varšavské smlouvy rychle povýšil. Fabriku musel například opustit jeden svářeč, v důsledku čehož zdejší učiliště přišlo o kurz sváření, protože právě on jej do té doby vedl. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní speciál Barbara na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!