Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jedna dobře míněná

Bulharsko-řecký snímek Lekce (v originále Urok) není moc nápadný a zřejmě budete muset pátrat po kině, které ho v našem regionu v dubnu vůbec uvede, ale hledat se vyplatí.
Pavel Horáček, filmový publicista
19. Duben 2016 - 09:51

Festivalová uvedení už má s několika úspěchy za sebou a nyní se dostává i do naší distribuce. Mladí debutující režiséři Kristina Grozeva a Petar Valchanov si pro své drama vybrali obyčejné malé bulharské město. Naděžda tu pracuje jako učitelka. V její třídě dojde k nevyjasněné krádeži, a tak se rozhodne svým žákům dát malou lekci z morálky, v niž neotřesitelně věří. Sama ale poznává tvrdou školu života, když se ukáže, že kvůli jejímu zadluženému manželovi jim reálně hrozí, že (s malou dcerkou) přijdou o dům. Tím se rozehrává boj o získání peněz, zastavení exekuce a záchranu rodiny, který zůstává napínavý až do konce. To, že při tom bude nejspíš nutné morálku upozadit, brzy pochopí i zásadová Naděžda (stojící na skvělém výkonu Margity Goshevy).

I když se film může zdát z popisu příběhu nebo upoutávek depresivní, je tomu tak pouze zčásti. Pochopitelně sledujeme sociální drama z postkomunistické země, ale úsporný, realistický styl filmu zároveň tvoří intenzivní napětí. Netradičně aktivní a silná hlavní hrdinka s osudem bojuje často v reálném čase. A právě v momentech, kdy už jí jde skutečně o minuty, s ní plynutí času spoluprožíváme zcela simultánně. Se stupňujícími se Naděždinými nezdary se navíc film silně dotýká absurdnosti lidského života, která u diváka i s minimální zkušeností s bankami nebo úřady musí vyvolat úlevný smích. I když v reálném světě, který se v Lekci od toho na plátně liší jen zdmi kina, jdou už v takových chvílích většinou žerty stranou.