Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jedním rokem, krok za krokem

Opět o něco delší dálnice, opět o něco větší IGY. Ale také výměna v čele Jihočeského kraje nebo volby, které zamíchaly politikou na čtyři roky dopředu. Časopis Barbar vybral klíčové události roku 2017 na jihu Čech.
Markéta Mazancová, Foto: Milan Havlík
31. Prosinec 2017 - 15:53
 1. Parkovací zóny

I do Českých Budějovic dorazila běžná praxe z větších měst. Z kapacitních důvodů se ukázalo jako nutné začít regulovat počet parkujících aut hned vedle centra města, a to na Pražském předměstí. I když tato novinka začala platit od 1. listopadu, zdaleka není vše připravené. Chybějí parkovací automaty, a velké množství rezidentů ještě nemá vyřízené parkovací karty. V Jírovcově ulici město zřídilo odstavné parkoviště, odkud každých deset minut vyjíždí malý autobus, projede Jírovcovkou, pokračuje ulicí 28. října, Krajinskou, pak objede náměstí a míří zpět.

 1. Nové úseky dálnice

Ředitelství silnic a dálnic 27. září slavnostně otevřelo nový úsek dálnice Borek-Úsilné, dlouhý 3,1 km. Do doby, než bude hotová navazující část D3 z Veselí nad Lužnicí, bude možné využívat tento nový úsek bez dálniční známky. Stavba stála 717,5 milionu a stavbaři ji stihli dokončit o dva měsíce dříve před původním plánovaným termínem. Dálnice snížila dopravní zátěž na Borku a v navazujících částech města.

 1. Nové IGY

Slavnostní a dlouho očekávaná chvíle nastala 3. listopadu. Po roce a půl se otevřeli novou část IGY, která již brzy nabídne 120 obchodů, 700 parkovacích míst a také nové multikino Cinestar s devíti sály. Společnost CPI Property Group s.r.o. vložila do přestavby obchodního centra na 750 milionů korun a tím se stalo největším obchodním centrem v jižních Čechách.

 1. Rekonstrukce plaveckého bazénu

Díky správnému načasování zasáhla rekonstrukce budějovického plavečáku do provozu jen minimálně. Opravy vyšly na více než 11 milionů bez DPH. V termínu se nestihlo pouze dokončení nové velké vířivky. Navíc byl plavecký bazén prohlášen za kulturní památku, takže celý styl stávající i další plánované rekonstrukce respektoval snahu o jednoduchost a čistý vzhled v barvě klasických bazénových modro-bílých dlaždiček. Rekonstrukce budou pokračovat i nadále, v plánu je například nový delší tobogán.

 

 1. Splavnění Vltavy

Pokud vlastníte loď, můžete od letošního roku do Prahy pohodlně dojet i lodí. Po zhruba šedesáti letech se podařilo odstranit všechny překážky. Posledním blokem byla Hněvkovická přehrada. Ono se ani tak nejedná o novinku, jako spíše o návrat ke starým pořádkům před stavbou přehrad – tato trasa plavby po řece má svoje kořeny už ve středověku. Využití plavebních komor je zdarma. Od 20. května letošního roku pracuje obsluha na velitelských věžích každé úterý, pátek a o víkendech. V jiné dny je třeba nahlásit proplutí dvě hodiny předem. Provoz samozřejmě představuje sezónní záležitost.

 

 1. Rezignace hejtmana Zimoly

 

Jiří Zimola z ČSSD rezignoval na mimořádné schůzi zastupitelstva na funkci hejtmana. Jako důvod uvedl, že nechce bránit vzniku nové krajské koalice. Funkci vykonával přes osm let, a nadále nemá v plánu zastávat žádnou z funkcí vedení kraje. Opozice i ANO kritizovaly ČSSD za rozdělování odměn, a to konkrétně odměny pro předsedu představenstva Jihočeské nemocnice Martina Bláhu ve výši 7,2 milionu korun. Navíc se opozici nelíbilo, že Bláha nechává stavět v Lipně nad Vltavou pro Zimolu rekreační dům. Místo Zimoly zaujala za ČSSD náměstkyně Ivana Stránská.

 

 1. Nové parkoviště u nemocnice v Českých Budějovicích

 

Nemocnice prý měla málo parkovacích míst, a tak jich přibylo. Celkem o 300 ve dvou patrech, kapacita parkoviště je teď okolo 600 míst. Původně se na místě nového parkoviště nacházela transfúzní stanice. Náklady na demolici, projekty i výstavbu se vyšplhaly na 37 milionů – vše z vlastních prostředků nemocnice. První hodina na parkovišti je zdarma, každá další hodina vyjde řidiče na 15 korun.

 

 1. Volby do Poslanecké sněmovny v Jihočeském kraji

 

Stejně jako jinde v České republice, i na jihu Čech se volilo, a to ve dnech 20. a 21. října. Celkem 12 640 voličů hodilo do urny svůj hlas pro ANO, což tvořilo 27,67 %. Druhé místo si s počtem hlasů 5 976 vybojovala ODS. Na třetím místě skončili Piráti s počtem hlasů 5 036. Ve všech okresních městech byla účast poměrně stejně vysoká a pohybovala se mezi 57,75 % (v Jindřichově Hradci) až 63,75 % (v Českých Budějovicích).

 

 1. Velká srpnová bouře

 

Bouře to byla pořádná. Mnoho domácností se octlo v létě bez elektřiny a popadané stromy napáchaly škody na dlouhou dobu dopředu. Největší pohroma postihla oblast Nové Pece a Stožce na Šumavě, kde zůstaly ležet stromy na přibližně 20 tisících metrech krychlových. Dosud se nepodařilo všechny škody uklidit, a proto se nedoporučuje plánovat výlety do národního parku ani nyní. O víkendu, kdy se pohroma udála, ležely stromy na železnicích, silnicích a příroda dala zabrat všem, kteří jen trochu mohli pomoci s odklízením.

 

 1. Konec slévárny

 

Vedení českobudějovické společnosti SCB Foundry rozhodlo o ukončení výroby a propuštění 67 z 91 zaměstnanců. Důvodem byly dlouhodobé problémy s odbytem. Slévárna fungovala od 60. let 20. století jako pobočný závod koncernu Škoda Plzeň na 73 hektarech. Všichni zaměstnanci měli nárok na odstupné.

 

 1. Minipivovar slavil pět let

První českobudějovický minipivovar Kněžínek oslavil začátkem listopadu výročí pěti let od svého otevření. Za tuto dobu se objekt rozrostl do velikosti jedné z největších jihočeských restaurací s 450 místy k sezení. Pivovar zvýšil svou kapacitu s možností uvařit ročně až 336 tisíc piv vlastní značky. Tento rok přibyl navíc na seznam jihočeských minipivovarů další přírůstek, najdete ho v Horních Chrášťanech.

 

 1. Opilci na kolejích

 

Zprávy z jihočeských nádraží: 20. října přejel vlak ženu v Táboře a hned následující den muže v Jindřichově Hradci. Muž z Jindřichova Hradce si ustlal na kolejích, ale nakonec vyvázl nakonec jen s odřenou hlavou. Naměřeno mu bylo 2,17 promile. Dokonce i šestačtyřicetiletá žena měla obrovské štěstí. Ačkoliv pod vlivem alkoholu spadla do kolejiště, zrovna když projížděl vlak, utržila pouze lehké poranění hlavy a paže.

 

 1. Stavba administrativního centra Piano

 

Jeho stavba sice započala v listopadu 2016, nicméně největší kus práce se uskutečnil během letošního roku. Druhou největší administrativní budovu v krajském městě naleznete na křižovatce Lidické a Mánesovy ulice. Velkolepá stavba by měla být prvním nájemcům k dispozici v dubnu 2018. Na 7660 m² je nasmlouváno již je okolo 45 % kapacity.

 

... CELÝ ČLÁNEK BYL UVEŘEJNĚN V ZIMNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR - na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!