Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Ježíšci z jihu

Jeden chystá Vánoce pro dětský domov, další pro budějovické náměstí nebo všechny seniory, kteří si napsali Ježíškovi. Zařizují Vánoce ve velkém, plní přání po desítkách, stovkách i tisících, jen do bytů nelezou komínem nebo se nezjevují v jesličkách. Jsou hmatatelní, stejně jako jejich pomoc. Seznamte se, tohle jsou Ježíšci z jihu Čech.
Petra Vicková
13. Prosinec 2018 - 11:18

Ježíškovi vnuci a vnučky

Mimořádně úspěšný projekt Českého rozhlasu s názvem Ježíškova vnoučata se letos rozjel potřetí. Novinářka Olga Štrejbarová si při jednom svém natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy po celé roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Spolu se svými přáteli a dalšími nadšenci a dobrovolníky dokázali splnit během dvou měsíců šest set vánočních přání babičkám a dědečkům v domovech pro seniory a dalších podobných zařízeních.

O rok později se do organizace Ježíškových vnoučat pustil Český rozhlas a v osobě vedoucího projektu, šéfredaktora zpravodajství a publicistiky Martina Ondráčka našel nadšeného propagátora i skutečně oddané Ježíškovo vnouče. Pracovníci domovů pro seniory, pečovatelských služeb či dalších zdravotnických zařízení začali na výzvu rozhlasu posílat přání svých klientů a na kontaktním webu si zase „vnoučata“ vybírala ta, jež jim hodlala vyplnit. Propojení nastalo a lidé svou reakcí dokázali, že lhostejnost alespoň na chvíli neexistuje.

V řeči čísel se jednalo o více než třináct tisíc splněných přání a dva a půl milionu vybraných korun, které byly určeny především pro finančně náročnější zdravotnické pomůcky. S ohledem na tuto statistiku se ovšem jeví letošní ročník jako naprosto neuvěřitelný. V době přípravy tohoto článku v polovině listopadu byly již splněny tři tisícovky přání a dalších sedm tisíc bylo rezervovaných.

Jedním z nejsilnějších loňských příběhů se stala cesta dnes čtyřiaosmdesátileté paní Jarmily z třebíčského domova pro seniory do Vatikánu, neboť jejím přáním bylo setkání s papežem Františkem. Díky sponzorovi se to podařilo. Protože se Jarmila do Říma dostala spolu s delegací českobudějovické diecéze, provázela ji kromě pečovatelky také redaktorka Českého rozhlasu České Budějovice a ambasadorka projektu Ježíškova vnoučata Mária Pfeiferová. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZIMNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji od úterý 30. října za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!