JIHOČESKÝ ROK 2015
LEDEN
ŠTĚNICE BÝVALÉHO PRIMÁTORA Thomy bude mít navždy neznámý původ. Policie téměř dva roky vyšetřovala, kdo nasadil budějckému primátorovi odposlouchávací zařízení do kanceláře. Neví se ani, jak dlouho byla štěnice aktivní, kolik hodin jednání nahrála a hlavně pro koho. První záznamy unikly v červnu 2011, zařízení objevili policisté 16. ledna 2013.
STO DEVADESÁT TISÍC. Takovou položku se krajská metropole rozhodla věnovat do pořízení propagačního spotu o městě. Jenže veřejnost se o tom dozvěděla dřív, než si radnice přála. Autor filmu David Hellebrant umístnil své dílo na server Youtube a ihned si ho začaly stahovat tisícovky lidí. Radní to rozzlobilo, protože se těšili, jak právě oni spotem slavnostně překvapí Budějčáky.
ÚNOR
ORGANIZÁTOR PROTIISLÁMSKÝCH DEMONSTRACÍ slíbil, že už nebude mluvit sprostě o islámu. Tím skončil spor etické komise Jihočeské univerzity s docentem přírodovědecké fakulty Martinem Konvičkou. Vědec zároveň oznámil, že své aktivity proti islámu neomezí. (Hned v březnu zorganizuje povolenou demonstraci proti islámu v Budějovicích, kde vyhlásí, že islám má být zakázaný stejně jako nacismus.)
KVALITNÍ DROGY SE VYRÁBĚJÍ právě v jižních Čechách. Vyplynulo to z policejních statistik za rok 2014. A místní marihuana, ta je vyhlášená – především mezi Rakušany, kteří si pro ni na jih Čech jezdí. Jihočeská policie loni řešila 264 případů z oblasti výroby a prodeje drog, což je nejvíc za posledních sedm let. (...)
VLCI SE VRÁTILI NA ŠUMAVU. Národní park Šumava rozhodl, že založí novou generaci vlků. Samce přivezli z plzeňské zoo a nevěstu mu dodali z Bavorska. Nové zoocentrum s výběhem pro vlky vzniklo v Srní. Právě na Šumavě v roce 1874 skončil život posledního uloveného vlka v Čechách. Složil ho stavitel Jan Štěrbík v polesí Lipka u Vimperka.
OSTUDOU SKONČIL ŘEDITEL strakonického pivovaru Dudák. Představenstvo ho odvolalo poté, co se inventurou zjistilo, že ve skladě chybí 390 tisíc lahví a dvacet tisíc přepravek na pivo v celkové hodnotě 3,3 milionu korun.
BŘEZEN
VYHAZOVALO SE I VE FOTBALE. Vedení budějovického Dynama odvolalo trenéra Luboše Urbana poté, co Jihočeši po ligové porážce 1:3 s Brnem spadli až na čtrnácté místo tabulku. Do role nového kouče nastoupil sedmašedesátiletý František Cipro s cílem zachránit klub v první lize. (Vyhodí ho v říjnu, zase kvůli špatným výsledkům.)
SEZIMOÚSTECKÝ KOVOSVIT JEDE! Klíčový strojírenský závod, který stál v roce 2010 před bankrotem, oznámil aktuální výsledky. Za ně by zakladatel podniku Tomáš Baťa jistě pochválil současného majitele Františka Komárka. Během loňska společnost dosáhla tržeb 2,2 miliardy korun a zisku 200 milionů. Podnik je po celou dobu své existence v českých rukou.
A JEDOU I ČESKÉ BUDĚJOVICE. V oslavách. Metropole 10. dubna zahájila plejádu akcí, jimiž si připomíná a oslavuje výročí 750 let od svého založení. Prvním tahounem zájmu se stala výstava pohřebních insignií zakladatele města Přemysla Otakara II, zapůjčených z Pražského hradu. V Budějovicích je lidé obdivovali v radniční síni.
VOLYŇŠTÍ ČEŠI PŘICHÁZEJÍ. První skupina volyňských Čechů, kteří se vracejí z Ukrajiny do země svých předků, se dočasně zabydlela v hotelu ministerstva vnitra v Červené nad Vltavou. Krajané odešli ze svých ukrajinských domovů, protože se bojí o život ve válkou ohrožených oblastech.
DUBEN
ZATO PODNIKATEL SNÁŠEL ODCHÁZÍ DO VĚZENÍ. Ve vleklé kauze táborského podnikatele potvrdil odvolací soud čtyřletý trest za to, že pronevěřil kauce 174 důchodců ze Senior domu v Českých Budějovicích. Krajský soud řeší jeho další podvody v celkové hodnotě 85 milionů korun a policie ho obvinila ještě z dalších skutků, kterými měl způsobit škodu 80 milionů. Podnikatel u soudu prohlásil, že je nevinen a cítí se být poškozen. (V červnu mu táborský soud zvýší trest na sedm a půl roku.)
STO DVACET LET od svého vzniku si připomíná pivovar Budvar. Za dobu své existence uvařil skoro 50 milionů hektolitrů piva. V současnosti vyváží do 70 zemí světa a na vývozu českého piva se podílí více než dvaceti procenty. Pivovar založila 15. dubna 1895 ustavující valná hromada akcionářů Českého akciového pivovaru díky iniciativě ředitele Živnostenské banky Josefa Špitálského a politika Augusta Zátky.
ZOO ZACHRÁNĚNA. Zoologickou zahradu v Táboře-Větrovech, která se utápěla ve finančních problémech, koupil generální ředitel developerské společnosti Evžen Korec z Prahy. Věřitelský výbor mu ji prodal za 16,2 milionu korun.
KVĚTEN
AMERIČANÉ A SOVĚTI osvobodili Písek společně před 70 lety. Písek je jedním z pouhých dvou měst v Evropě, kde došlo k setkání těchto armád. Druhým městem je německé Torgau. U příležitosti výročí odhalili Písečáci památník této události. Autorem návrhu pomníku je Jindřich Prach z klubu Buddies. Pojal ho jako kamenný klín s plaketou. Cípy klínu symbolizují americkou a sovětskou armádu, klín odkazuje na zničení Velkoněmecké říše.
HUSŮV RODNÝ DŮM slavnostně otevřeli v Husinci jako uctění památky jeho mučednické smrti před 600 lety. Na rekonstrukci domu v celkové výši 26 milionů korun se více než dvaceti miliony podílela vláda České republiky. Slavnostního otevření domu se zúčastnil také premiér Sobotka, ministr kultury Herman a ministr průmyslu a obchodu Mládek.
ČERVEN
NEJVĚTŠÍ SETKÁNÍ FOTOGRAFŮ v republice se uskutečnilo v Českém Krumlově. Open Air Foto Festival měl podtitul: Jediný festival, kde si skutečně zafotíte. Na workshopech vyučovala taková fotografická esa jako Robert Vano nebo Libor Sváček, který předváděl fotografování jihočeské krajiny z letadla.
ZEMAN PROSVIŠTĚL jižními Čechami. Prezident republiky měl svůj třídenní program tak nabitý, že policisté zastavovali ostatní dopravu, aby jeho řidič mohl pořádně šlápnout na plyn. Prezident například ve tři hodiny hovořil na hrázi rybníka Romžberk, a krátce po půl čtvrté už vystupoval za auta ve Veselí nad Lužnicí. Navštívil také několikrát České Budějovice, dále Větřní, Loučovice, Velešín, Sezimovo Ústí a Tábor.
JEŠTĚ RYCHLEJI JELA ZÁCHRANKA za dětmi v Růžené na Písecku. Náhlá střevní chřipka tam kompletně zlikvidovala celou školu přírodě. Jihočeští záchranáři ošetřili 145 dětí se zažívacími obtížemi.
SLAVOJ DOLEJŠ se stal ředitelem Dopravního podniku města České Budějovice. Předtím byl téměř dva roky pověřený jeho řízením. Zvítězil ve výběrovém řízení, které zorganizovalo představenstvo společnosti. Po nástupu do funkce naznačil, že neplánuje zdražení jízdného, ale celkové zjednodušení systému.
ČERVENEC
HOŘÍ POLE! Teplota šplhá nad třicítku, v přírodě je sucho, stačí jiskřička. Jihočeští hasiči vyjíždějí k požárům desítek hektarů polí. Například u obce Kučeř na Písecku plameny zasáhly plochu 18 hektarů vzrostlého obilí a strnišť. Sluníčko vysává vodu, vysychají studně. Do některých obcí musejí vodohospodáři vozit vodu v cisternách.
MIGRAČNÍ VLNA se přelévá Evropou a desítky jihočeských policistů se denně vydávají do terénu. Hledají uprchlíky, kteří přestoupili nelegálně hranici. První osoba, kterou od vyhlášení mimořádných opatření zadrželi, byla mladá Nigerijka bez dokladů. Namísto utečence se z ní vyklubala prostitutka.
BUDĚJOVICKÁ KASÁRNA, ve kterých sloužil i Jaroslav Hašek a Václav Havel, se proměnila v Galerii Mariánská. Z rozsáhlého vojenského areálu je kulturní centrum. Investorům se podařilo najít společnou řeč s památkáři.
SRPEN
HÝLAČKA UŽ NESHOŘÍ. Táborská rozhledna otevřela v nové, vyšší a hlavně nehořlavé podobě pro návštěvníky. Původní dřevěná budova, která byla roku 1995 vyhlášena kulturní památkou, lehla popelem v noci na Nový rok 2012. Lidé se na novou podobu skládali jako v dobách, kdy vybírali na vyhořelé Národní divadlo. Stavba stála necelých osm milionů, po dvou a půl milionech přispěl Jihočeských kraj a město Tábor.
SÍDLIŠTĚ Z DOBY BRONZOVÉ objevil učitel Jiří Beneš u obce Rataje poblíž Bechyně. Oblast zkoumali studenti a pracovníci Archeologického ústavu Filozofické fakultu Jihočeské univerzity. Nejspíš se jedná se o jednu z mála oblastí v jižních Čechách, kde existovalo osídlení v průběhu celé epochy takzvaných lidí popelnicových polí.
VÝSTAVA ZEMĚ ŽIVITELKA se v Českých Budějovicích konala po dvaačtyřicáté. Zahájení se tradičně zúčastnil Miloš Zeman, který pak po výstavě jezdil v golfovém vozíku. Lidem doporučoval, aby jedli české potraviny. Své výrobky a služby na agrosalonu prezentovalo více než 600 vystavovatelů. Svou návštěvností výstava překonala stotisícovou hranici.
ZÁŘÍ
DOSUD NEJVYŠŠÍHO VÝKONU dosáhla Jaderná elektrárna Temelín 2. září ráno. Po odstávkách v souvislosti s modernizací obou výrobních bloků se souběžně naplno spustily turbíny. Výkon se z někdejších 1962 megawatt zvýšil na 2158.
NOVÁ KOALICE vznikla na budějovické radnici. Tvoří jí příslušníci politických stran a hnutí ANO, ČSSD, KDU-ČSL a ODS. Celkově mají 23 hlasů. Primátorem se znovu stal ten, koho zastupitelé koncem června odvolali – Jiří Svoboda z hnutí ANO.
ČESKOBUDĚJOVIČTÍ VÁLEČNÍ letci, kteří zahynuli v bitvě o Británii, mají ve svém rodném městě pomník. Pět let o něj usiloval Vladimír Vopalecký s občanským sdružením Za výstavbu pomníku českým letcům RAF. Sklolaminátová socha stojí na Senovážném náměstí u hlavní pošty.
ŘÍJEN
GOTTWALD A STALIN mohli teoreticky až do roku 2015 přijít do Písku a očekávat úctu. Byli totiž čestnými občany tohoto města od roku 1948. Zastupitelé města jim po šedesáti sedmi letech odebrali tuto výsadu z důvodů jejich zločinů proti lidskosti.
JIHOČESKOU FIRMOU ROKU a titulem Odpovědná firma Jihočeského kraje se pyšní společnost Briklis z Malšic na Táborsku. Firma od roku 1991 vyrábí briketovací lisy pro zpracování odpadů. Tyto stroje dodává do třiceti zemí světa. Také vyrábí bubnové sušáky pilin pro sušení materiálu před lisováním.
NOVOU PORODNICI za 204 milionů otevřela budějovická nemocnice. V moderním paviloně jsou klimatizované operační sály a mimo jiného také deset nadstandardních pokojů. Nemocnice celou částku uhradila z vlastních zdrojů, jedná se o největší investici v jihočeských nemocnicích v roce 2015.
RYBNÍK ROŽMBERK vydal 150 tun ryb. Výlov přilákal rekordních 40 tisíc návštěvníků z celé republiky, což překonalo předchozí roky. V sítích neuvízl pověstný patron Rožmberka, albínský sumec Standa. Tentokrát se dokázal dobře schovat.
PREZIDENT ZEMAN vyznamenal při příležitosti 28. října tři Jihočechy. Houslového virtuosa Pavla Šporcla, šéfa Madety Milana Teplého a bývalého ředitele šumavského parku Jiřího Mánka. Všichni obdrželi medaili Za zásluhy. Pavel Šporcl byl při slavnostním večeru dokonce nejmladším z 35 oceněných touto medailí.
LISTOPAD
PŘEMYSL OTAKAR II. rozdělil Budějovice na dvě skupiny. Přesněji řečeno se o to postaral jeho pomník, vztyčený v parku Na Sadech jako závěrečná tečka za rokem oslav založení města. Běžným lidem se socha většinou líbí, odborníci a sochaři ale kroutí hlavami. Socha významného muže je zvláštní v tom, že se významný muž naklání a dívá do země. Dílo daroval městu sochař František Postl a oběma táborům vzkázal: Nejlepší kritik je čas.
OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ se v zahradě krumlovského zámku bude otáčet dál. UNESCO souhlasí. Oblíbené otáčko ustálo další snahu o odstranění i díky ministru kultury Danielu Hermanovi, který pochází z Budějovic. Točna by se ale měla designově a technologicky proměnit, aby začala ladit s barokní osou v blízkosti letohrádku Belárie.
PROSINEC
VYCHÁZÍ ČASOPIS BARBAR! A protože se jedná o dvojčíslo, bude na zimu co číst. S dalším číslem se přihlásí v únoru, tentokrát již ve svém čtvrtém ročníku.
... ČLÁNEK BYL UVEŘEJNĚN V ZIMNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!
Předplatné časopisu je možné pořídit ZDE