Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jihočeští námořníci

I když je to z jižních Čech k nejbližšímu mořskému přístavu pět set kilometrů, může se kraj lesů a rybníků pochlubit pravými mořskými vlky. Neodkojila je slaná voda, přesto si získali na moři uznání a respekt. Příběh Československé námořní plavby se uzavřel po revoluci, kdy podnik zlikvidoval Viktor Kožený.
Text: Marek Kerles Foto: Marek Podhora
09. Červenec 2013 - 17:38

Jedenašedesátiletý Josef Kolář provozuje společně s manželkou v Třeboni realitní kancelář. I když rodinná firma funguje úspěšně, snem Josefa Koláře je úplně jiná práce než zprostředkování prodeje a nákupu realit. Nejraději by odjel do Hamburku nebo jiného přístavu, nalodil se na první zaoceánskou loď a dal pevnině na nějaký čas sbohem.

Snílek? Ani náhodou. Josef Kolář je totiž bývalý námořník a jeden z těch českých „mořeplavců“, kteří se dlouho plavili po světových mořích a oceánech v barvách dnes již zaniklé Československé námořní plavby. A mezi námořníky, kteří žijí v jižních Čechách, těžko najdete někoho, kdo by na moře nevzpomínal v dobrém. Život na moři pro ně znamenal nejkrásnější léta života.

„Kdyby byla příležitost, hned bych to tady zabalil a odjel třeba na rok na moře. Láká mě to víc, než si dovedete představit,“ říká Josef Kolář, dvoumetrový chlap a bývalý druhý palubní důstojník na lodích Československé námořní plavby.

Více čtěte v aktuálním čísle časopisu Barbar.