Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Jsme tolerantní vůči všemu

Osm kilometrů od Českého Krumlova, uprostřed vzácného parku, stojí barokní zámek. Zámeckým pánem je tam primář Jiří Dvořáček. Vede jedinou plně specializovanou léčebnu závislostí v Čechách. Zbavuje lidi démonů. Ukazuje jim, že život může fungovat i bez alkoholu nebo počítačových her. „Myslím si, že snaha po potěšení bez práce a závazků jsou to, co rozkládá naši společnost. Nikdo nechce manuálně pracovat, nikdo nechce udržovat dlouhodobé vztahy. Všichni se chceme bavit a užívat si,“ říká.
Šimon Felenda, Foto: Milan Havlík
07. Listopad 2017 - 10:06

Jaký má zámecké prostředí vliv na pacienty?

Dřív se umisťování do podobných objektů bralo jako nevýhoda. Dneska nám to závidí Američané i některé státy v západní Evropě. V současnosti je totiž trend neinstitucionalizovaného prostředí. To je velmi důležité, protože prostor má efekt i na reparaci duševních poruch. Člověk, který žije na ulici a přijde bydlet do krásného barokního zámečku, se začne hned cítit lépe. Roste v něm pocit lidství.

V březnu jste otevřeli nové oddělení 3 D. Co se tam léčí a je v něčem průlomové?

Změnili jsme koncepci klasické detoxikační léčby. Dřív byl člověk vytrhnutý ze svého prostředí a léčilo se jedině v komunitě. Zařízení méně brala ohled na individuální potřeby pacienta. Všechno probíhalo podle stejné šablony. Neřešily se tolik individuální potřeby člověka. 3 D nemá připravená myšlenková schémata a řeší pacientovy potřeby tak, aby seděly jemu na míru. To otvírá možnost pro nové pacienty, například pro matky s malými dětmi, které nemají možnost absolvovat klasický odvykací program. Klasická terapie se vyvinula do podoby léčby dlouhé tři až čtyři měsíce. Má svoje pevně stanovené fáze. To platí všude v republice, kromě našeho 3 D.

Léčba závislosti u vás trvá tři až pět měsíců – jaký je její průběh?

Standardně žadatel nejdříve přijede na detox a tam ho stabilizujeme. Poté se včlení do komunity, kde absolvuje společné aktivity. Psychoterapeutické, ale také pracovní a zodpovědnostní; sem spadá třeba uklízení si. Každá komunita si rovněž volí svého předsedu. Předsedové mají zodpovědnost za její chod, za organizování programu dne, volnočasových aktivit a všech povinností. (...)

 

... CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE.

Listopadové číslo časopisu Barbar na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!