Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Krása zániku 2019

S fotografem Markem Podhorou jsme už čtvrtým rokem na pouti. Každou zimu hledáme opuštěné domy, abychom přinesli svědectví o kráse zániku. Jsme sběratelé fotografií, zapisovatelé příběhů, turisté v místech, která opustil člověk. Letos v lednu jsme objevili vilu, zámek a dvůr, okolo kterých plyne 21. století, ale uvnitř se zastavil čas.
Jan Štifter, Foto: Marek Podhora
11. Únor 2019 - 17:03

Vila Marta

Hrůzu a neštěstí chce raději zakrýt sníh. Začíná padat ve chvíli, kdy vystupujeme z auta, vyplňuje praskliny ve schodech i balustrádách a za chvíli vytvoří čepici na hlavě ženy a chlapce, kteří tu před desítkami let zkameněli. Sníh potichu zceluje zahradu a dává vyniknout tomu, pro co jsme si přišli: prozkoumat vilu Marta v Písku, nádherný dům na nádherném místě kousek nad řekou.

Vilu vystavěl bankéř Jaroslav Šimek, připomínají ho iniciály vepsané do fasády. Marta byla nejstarší dcera, v roce 1950 emigrovala do Austrálie. Mladší se jmenovala Dáša, chtěla studovat dějiny umění a anglistiku, místo toho ji ale čekala práce ve fabrice a nemocnici. Svět kolem ní se rychle měnil, komunisté jim zabavili dům a nechali jen jeden pokoj. Dáša odmítala přihlížet. Věřila, že rudé zlo rychle odejde. Sem tam sepsala a roznesla letáky, ve kterých kritizovala špičky strany.

Tyhle příběhy ale nemají šťastné konce. Právě zahrada vily Marta byla svědkem událostí, které později Šimková sepsala ve svých pamětech.  V roce 1952 si pro ni přijelo šest mužů. (...)

Dále: Bzí, Němčice

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!