Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Krása zániku, 2020

Pátým rokem jsme na cestách za opuštěnými domy a zarostlými zahradami. Tentokrát jsme zdokumentovali historický objekt nedaleko budějovického náměstí, vilu v Soběslavi a rodinný dům v Hluboké nad Vltavou. Jsme zloději ztraceného času, lovci fotek a zážitků.
Jan Štifter, Foto: Marek Podhora
07. Duben 2020 - 13:39

Mladá fronta DNES, 17. října roku 2013: „Hasiči vyjížděli ve tři hodiny ráno k požáru neobydlené vily v Soběslavi na Táborsku. Uvnitř domu nikdo nezůstal, vážně popáleného muže hasiči objevili v altánu vedle hořící budovy. Budova podle všeho vzplála od cigaretového nedopalku, škoda je dva miliony korun.“

Vstup do Molíkovy vily neexistuje. Okna a dveře pevně sevřely dráty – nepustí cizího ani majitele. Dům se brání před lidmi a lidé před domem, ohrožují se navzájem, současně se trvale přitahují. Lidé tenhle dům v roce 1914 postavili a jiní tu o necelých sto let později rozdělali oheň.

Býval to jeden z nejvýstavnějších domů ve městě. S krásnou zahradou, která sahala až k hlavní silnici. Bydlení na báječném místě s výhledem na zdejší hrad. Dům pro lidi z jiné doby – pro ty, kteří nekradou zahradu, aby na jejím konci postavili panelové sídliště. Pro ty, kteří berou dědictví s pokorou a nehandrkují se o majetek. Pro ty, kteří ctí cizí vlastnictví: opuštěná vila čelila po celá devadesátá léta nájezdu vandalů. Devastaci urychlil požár.

Prosluněnou zahradu dnes zatemňují náletové břízy, v jejich korunách je plno ptačích hnízd; tak přece tu někdo bydlí. Z roztrhaných okapů tečou dolů rampouchy a žlutá tráva, z rozervané střechy rostou stromy. Stavby s otevřenou střechou mají málokdy otevřenou budoucnost. Co nezčernalo při ničivém ohni, zelená. Vedle branky se břečťan zamotává do poštovní schránky. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V JARNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji mj. na alza.cz

Předplatné můžete zakoupit na send.cz