Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Krása zániku 2022

„Továrna na vesnici, to je jako chata ve městě,“ říká syn Hynek, když s námi vyráží na turné po zchátralých objektech, tentokrát po Jindřichohradecku. S fotografem máme namířeno do dvou zámeckých budov a jedné továrny – té v Horním Meziříčku, jejíž poloha připadá desetiletému klukovi tak nepochopitelná. Opět po roce objevujeme krásu zániku.
Jan Štifter, Foto: Marek Podhora
30. Březen 2022 - 11:34

Bylo to dlouhé čekání. Čekali obyvatelé Nové Včelnice, čekala radnice, čekal zámek. Nedávno se proměnil v mraveniště – na každém patře je parta dělníků, která proměňuje rezidenci v místo, kde zase bude možné žít.

„Zámek chátral čtvrt století, měnili se vlastníci a nedělo se prakticky nic. Firma SaZ tu teď buduje penzion a dům s pečovatelskou službou. Rekonstrukce běží rychle, všichni věříme, že teď už to dopadne, je za nimi hodně práce. Výhled je takový, že by v roce 2023 mohli spustit zkušební provoz,“ říká starosta Nové Včelnice Tomáš Hrubec.

Asi ve 14. století tady vznikla tvrz, jak píše Karel Kuča v encyklopedii „Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku“. Renesanční přestavbou nabyla trojkřídlé dispozice, s přízemními arkádami v malém středním dvorku. Na přelomu 17. a 18. století byl ke staré tvrzi připojen rozlehlý jednopatrový zámek. Tak vznikla současná dispozice. Mění se především interiér, velké sály rozdělují nové příčky, někde už jsou hotové omítky, jinde jsou zdi obnažené na kámen a cihlu.

Ještě v roce 2019 se část kamenů ze zámeckých zdí vysypala na chodník. Končila tak éra dřívějšího majitele, který v obci na rozhraní Jihočeského kraje a Vysočiny plánoval hotel. Radnice zvažovala, že areál převezme do správy, ale nakonec to zastupitelé vyhodnotili jako příliš velké sousto. Že se něco velkého děje, upozorňují už cedule umístěné na dveřích do zdejší večerky – zakazuje vstup v zablácené obuvi. Bláto po celé Včelnici roznášejí stavaři, z bláta vytahují někdejší zámeckou noblesu. Pomalu zašívají ránu, kterou obci společně zasadila léta komunistického panování a divokých devadesátých let, které teprve teď v Nové Včelnici končí.

Horní Meziříčko (...)

Kostelní Vydří (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V JARNÍM SPECIÁLU ČASOPISU BARBAR!

 

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz