Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Krása zániku III

Vyrazili jsme znovu, v lednu, ve stejnou dobu, jako každý rok. A objevovali další chátrající skvosty, především zámek v Libějovicích a vilu v Blatné. Místa, kde zaniká poctivá řemeslná práce, kde příroda požírá štuky, parkety, honosné dveře. Projekt Krásy zániku má třetí pokračování a příští rok by měla vyjít kniha, která výlety završí.
Jan Štifter
12. Únor 2018 - 10:26

DOMA U SCHWARZENBERGŮ

Jsou to oběti 20. století, které z reprezentativních sídel udělalo mrzáky. Změny režimů, vlastníků. Nevhodná využití, někdy megalomanské cíle. Pomalé chátrání, které překročilo horizont událostí, a tu krásu už nikdo nikdy neopráší. Jako jedna velká promarněná šance zatím vypadá nový zámek v Libějovicích.

Nový. Nový oproti starému, ale dnes už také starý. Když havaruje letadlo, bývají všude kolem kusy a součástky, v kruhu několika kilometrů. Když havaruje zámek, válejí se v zahradě části oken: dřevo, sklo, mosazné kličky. Sejdou se tu novináři, vznikají spekulace, zámek obejme červenobílá páska se zákazem vstupu, pak se o tom ještě chvíli mluví, nakonec si sem tam někdo vzpomene… A zatímco starý zámek stojící přímo v obci Libějovoice nedávno získal skvostnou fasádu, na nový ukrytý v lese se zapomíná.

Havárii nikdo nevyšetřil, páska je roztrhaná, už sem nejezdí ani novináři. Všichni si na to zvykli.

Procházíme s fotografem spodní patro. Vypadá jako internát. Zbyly tu i lustry ze sedmdesátých let, mléčné lampy zavěšené na dlouhých tyčích nebo zářivky, které už léta nikdo neoživil světlem, chybějí tu kabely i vypínače. Šedesát metrů dlouhou středovou chodbou protahuje, po obou stranách jsou otevřené dveře, kterými sem vchází zima i nezvaní návštěvníci. Malují po zdech a ty jsou svědky i náboženských rituálů: v jedné místnosti vítá hosty improvizovaný oltář, dveře s křížem od skříňky první pomoci, svíčky a suché květiny. (...)

 

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ÚNOROVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR

ÚNOROVÝ BARBAR V PRODEJI!

Na stáncích za 49 Kč, elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!