Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Miliony do zdravotnictví

Proč je na jihu Čech tak nízká nezaměstnanost? I za to může Evropská unie. Stejně jako za to, že se děti a jejich rodiče v českobudějovické nemocnici dočkali většího pohodlí – modernizace dětského oddělení byla jednou z největších investic v Jihočeském kraji.
01. Září 2018 - 11:59

Evropská unie v uplynulých letech výrazně podporovala vzdělávací programy. Pomohla financovat například odborné i jazykové vzdělání zaměstnanců různých výrobních firem, podpořila učení cílových skupin, například žen na mateřské dovolené, osob starších pětapadesáti let nebo sociálně znevýhodněných skupin. Rozvoj zaměstnanosti je tak vidět nejen ve firmách, které zajistily svým zaměstnancům školení, ale také u neziskových organizací. Promítá se do celé Evropy, kde pracuje téměř čtvrt miliardy lidí. A Česká republika boduje, její nezaměstnanost je nejnižší v celé Evropské unii, na jaře 2018 tu bez práce zůstávalo jen 2,4 procenta práceschopných lidí. I za tímto číslem stojí projekty, které byly financovány z projektů evropského společenství.

Přímo hmatatelný přínos Unie je v jihočeském zdravotnictví. V rámci Regionálního operačního programu Jihozápad do něj přiteklo přibližně 1,3 miliardy korun z Evropské unie. „Významný objem financí z ROP Jihozápad získala v jižních Čechách například Nemocnice Tábor. Jednalo se o necelých 129 milionů korun, které byly určeny na tři projekty. Díky projektu Přístavba pavilonu akutní medicíny a porodnice byla v roce 2009 s více než sedmašedesátimilionovou dotací postavena nová budova, která slouží především k ošetření úrazů. Ve stejných prostorách se provádějí i běžná plánovaná vyšetření v oblasti chirurgie nebo ortopedie. Dále v objektu sídlí porodnice. Dalších téměř 41 milionů korun z ROP Jihozápad bylo vyčleněno na vybavení tohoto pavilonu,“ popisuje Michaela Šímová, ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

V získání dotace byla úspěšná také Nemocnice České Budějovice. Finance pomohly výstavbě pavilonu dětského oddělení nebo vybavení laboratoře.

„Jde o jednu z největších investic za posledních několik let v rozvoji modernizace naší nemocnice pro občany celého Jihočeského kraje. Nové oddělení nabízí dětským pacientům a jejich doprovodu i větší komfort, protože je vybavené dvoulůžkovými a třílůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice České Budějovice, a.s., MUDr. Břetislav Shon.

Realizace projektu byla zahájena v závěru roku 2008, provoz začal o dva roky později. Celková částka 290 milionů korun byla kryta z 86,5 procenta z dotačních zdrojů v rámci Regionálního operačního programu Jihozápad. Evropská unie se na jeho financování podílela 80 procenty sumy, národní spolufinancování představovalo 6,5 procenta. Zbývajících 13,5 procenta hradí nemocnice z vlastních zdrojů.

„Nejen že se zvýšila kapacita pro dětské pacienty, ale zvýšil se také komfort jejich pobytu v největším krajském zdravotnickém zařízení, odstranily se bariéry pro hendikepované a uspořily se energie. Českobudějovická nemocnice ještě získala v roce 2011 dotaci ve výši zhruba 46 milionů korun na modernizaci vybavení centrálních laboratoří. Z dotace byla pořízena nová zdravotnická technologie, která napomohla sjednocení laboratorních a dalších návazných procesů,“ upřesnila Michaela Šímová.

Ale peníze nemířily jen do nemocnic, finanční podporu získala například také zubní klinika v Dolním Dvořišti na nákup nového vybavení, poliklinika v Trhových Svinech rekonstruovala jednu ze svých budov nebo oční ambulance v Dačicích modernizovala přístrojové vybavení.

V sociální oblasti napomohly v uplynulých letech finance z Evropské unie například budování mateřských škol, domovů pro seniory i terapeutických dílen pro hendikepované občany. Na rozvoj infrastruktury pro sociální integraci, financované prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, bylo vynaloženo více než 678 milionů korun. Celkem bylo podpořeno 20 mateřských škol, které získaly více než 230 milionů korun. Na rekonstrukci či výstavbu 11 domovů pro seniory bylo vynaloženo více než 322 milionů korun a terapeutické dílny a stacionáře obdržely v rámci sedmi především investičních projektů bezmála sto milionů korun.

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZÁŘIJOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!