Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Mírák 30 let poté

Fakt, že západočeský region osvobodila americká armáda, měli Češi zapomenout. Z paměti Plzeňanů ta skutečnost ale nezmizela. Možná právě proto se první plzeňská revolta proti socialistickému zřízení v roce 1989 odehrála právě v den výročí vstupu americké armády do Plzně, tedy 6. května.
Michaela Svobodová, Foto: Radovan Kodera
12. Červenec 2019 - 01:07

Ačkoliv byla akce na náměstí Míru oznámena jako pokojná protifašistická demonstrace, byla národním výborem striktně zakázána. Nejen tuto akci, ale i další souvislosti a události revolučního roku v Plzni, popsala ve své knize „Zapomenutá generace 80. let 20. století“ jejich aktivní účastnice a historička Jana Petrová. Stala se také iniciátorkou letošního setkání, nazvaného „Mírák 30 let poté“. „Přišlo mi důležité demonstraci připomenout, protože se na ní tehdy sešlo neuvěřitelných 400 statečných lidí, a to i přes to, že Veřejná bezpečnost všemi možnými způsoby upozorňovala, že je zakázaná,“ myslí si.

Květnové demonstraci předcházela četná represivní opatření. „Příslušníci VB vyměřovali předem náměstí Míru, jehož půdorys si pak vyznačili pískem na vojenském letišti a připravovali si na něm nácvik zásahu proti demonstrantům, kolem náměstí byly instalovány kamery, na požárnické vozy byly namontovány radlice na rozhrnování lidí,“ dočteme se v knize Jany Petrové. Všechny silnice do města byly v den protestu obsazeny vozidly Veřejné bezpečnosti. Na krajský výbor KSČ dorazily z Prahy dvě Tatry 613 plně obsazené příslušníky StB. V ulicích hlídkovaly jednotky Lidových milicí v polní výstroji a příslušníci VB s plynovými maskami u boku. Dění celou dobu natáčeli příslušníci StB. (Pětiminutový spot, sestříhaný z dobových záběrů, je možné pod názvem „Mírák 30 let poté“ zhlédnout na YouTube.)

„Samotná demonstrace byla spontánně zahájena zpěvem hymny, poté položili zástupci pořádající iniciativy Martin Svoboda a Petr Hrabák k pomníku protifašistického odboje kytici růží. Policie na místě zadržela dva občany a řadu dalších na místě legitimovala, na oddělení VB pak museli podat vysvětlení, proč byli v uvedenou dobu na náměstí Míru, některým byla uložena pokuta za přestupek proti veřejnému pořádku a socialistickému soužití,“ pokračuje ve vyprávění Jana Petrová. Součástí kampaně proti akci byl například článek v deníku Pravda s názvem Jeden z nich, napadající jednoho z mluvčích iniciativy, Jana Rampicha. Během dne bylo také několik lidí zadrženo.

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Letní speciál Barbara na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!