Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Modrá epidemie: 100 dní poté

Rezidentní parkování na Pražském předměstí v Budějovicích jede v ostrém režimu. Od startu uplynulo 100 dní, více než čtvrt roku hledají přespolní volná místa jinde než v ulicích kolem Palačáku. Tady je sedm poznatků ze čtvrti, ze které se teď bude šířit modrá nemoc do dalších koutů krajského města.
Jan Štifter
20. Březen 2018 - 09:22

Padající zrcátka. Pokud denně parkujete v jednosměrné Otakarově ulici, do Vánoc přijdete o zrcátka. Létají tam denně. Silnice nemá minimální šířku, aby moha být auta odstavená po obou stranách, přesto tu město vyznačilo parkovací pruhy.

Neviditelné automaty. Tady se platí? A kde? Automaty jsou z některých částí ulic prakticky neviditelné – ten, který stojí uprostřed Riegrovy ulice mezi Otakarovou a Lipenskou, instalovali technici se zkušeností s vojenským maskováním, dokonale splývá s okolím.

Hustší provoz. Nové jednosměrky zkomplikovaly dopravu – auta musí ujet více metrů, aby se dostala do cíle. Vozy se tak dostávají do ulic, kterými by jezdit nemusely – jen proto, že je tam navedou značky.

Změna značení. Někteří řidiči přesto stále jezdí tak, jak byli zvyklí – přehlížejí přikázaný směr nebo nové přednosti zprava. Běžně se auta řítí jednosměrkou v zakázaném směru – stačilo přitom na křižovatkách zdůraznit změnu značení.

Zmatek v pruzích. Pro koho jsou bílé a komu slouží modré pruhy? Nevědí ani na radnici – Eduard Nejdl, řídící odbor správy veřejných statků, se ještě v listopadu domníval, že v modré zóně nebudou moci zastavit návštěvníci, přestože jim to dnes dovoluje parkovací automat. To dokazuje, že novinkám nerozuměli ani nejvyšší úředníci magistrátu.

Autobus v Krajinské. Jednoznačně špatné řešení – zdejší podnikatelé spoj kritizují především proto, že okolo nich zákazníci projíždějí, místo toho, aby šli a nakupovali. Chodci se tu přestali cítit bezpečně, musí neustále kontrolovat, zda v zádech nemají autobus.

Přetlak jinde. Zatímco počet parkujících aut se na Pražském předměstí výrazně snížil, přelil se problém do jiných čtvrtí. To radnici přirozeně posiluje v tom, aby vytvářela nové modré zóny. Zadělává tak na modrou epidemii, která se zastaví na Borku nebo na Včelné, a důsledkem bude jen naplněná radniční pokladna, nikoliv Budějovice jako příjemné město pro život.

 

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE

Na stáncích v za 49 Kč, elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč