Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Mrtvý Krumlov a Egon Schiele

Před sto lety zemřel v pouhých dvaceti osmi letech světově proslulý malíř Egon Schiele. Byl jednou z mnoha obětí epidemie španělské chřipky, která ke konci první světové války zachvátila Evropu. A také jednou z nejvýznamnějších osob v dějinách Krumlova. Spisovatel David Jan Žák poskládal střípky z jeho jihočeského života – a získal také unikátní fotografie z doby, kdy v Krumlově žil Egon Schiele. Možná na těch fotografiích někde je…
David Jan Žák
22. Květen 2018 - 09:24

Všecko mi připadalo milé – / na zuřivce jsem hodlal pohlížet přívětivě, / aby mi nemohli uhýbat očima; / a závistníky jsem chtěl obdarovat a říci jim, / že jsem bezcenný člověk.

 

Všechno v rychlém sledu. V pondělí 28. října roku 1918 se rozpadá Rakousko-Uhersko a v Schieleho náruči umírá jeho těhotná žena Editha. O tři dny později ji následuje on sám.

Zanechává po sobě rozsáhlé výtvarné dílo i dopis na rozloučenou: „Lidstvo bude snad už svobodně obývat zemi. Já musím odejít. Umírání je smutné a těžké. Ale není těžší než život, můj život, pronásledovaný mnoha lidmi. Až umřu, dříve nebo později budou mě lidé ctít a obdivovat mé umění. Tak jako mě dříve hanobili, pohrdali mým dílem a odmítali ho, budou ho snad velebit. Neporozumění může potkat každého.“

Kdo byli ti lidé, kteří Schieleho pronásledovali? Kteří lidé jej dnes ctí, ačkoliv jím dříve pohrdali a odmítali ho? O kom že to malíř ve svém posledním poselství hovoří? Pokud jste milovníky umění, pak vás nepřekvapí, že jde o ctihodné občany Českého Krumlova, odkud pocházela jeho maminka, rozená Marie Soukupová. Její rod patřil k typickým jihočeským sedlákům a řemeslníkům, její otec ovšem už zbohatl a živil se jako železniční stavitel. Byla nejstarší dcerou Johanna Franze Soukupa. Narodila se v roce 1861 v domě číslo 111 v krumlovském Parkánu.

Nutno však předeslat, že „Krumlováci“ nebyli jediní. Schiele měl během svého krátkého života nepřátel víc než dost. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V KVĚTNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Roční předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!