Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Můj učitel Ámos

Vzpomínáte na dobré učitele? Anketa Zlatý Ámos ukazuje na ty skutečně nejlepší. Nešlapou po dětech, ale přesto je dokáží naučit. Časopis Barbar pátral po zajímavých učitelských osobnostech na jihu a západě Čech. Někteří z těchto pedagogů mají letos šanci uspět v celostátním kole a stát se nejoblíbenějším kantorem v zemi.
Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
26. Únor 2019 - 17:12

Anketa o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos má za sebou celé čtvrtstoletí, letos vchází do 26. ročníku. V roce 2019 o titul soutěží 68 učitelů, což je o dvě nominace více než vloni. Nejvíce přihlášek přišlo z Prahy – bylo jich osm, šest nominací pak doputovalo z kraje Jihočeského, Plzeňský kraj bude zastoupený čtyřmi kandidáty. A jednoznačně převládají ženy, je jich celkem padesát. Padesát žen se postaví proti osmnácti mužům. V regionálních kolech soutěží právě teď. Veřejné finále se uskuteční symbolicky na Den učitelů ve čtvrtek 28. března v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze. Slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose bude na kantorském bále od den později v pražském hotelu Ambassador – Zlatá husa.

Když se děti ptají

„Mě a mou kamarádku napadlo zavést školní časopis. Paní učitelka nám začala s časopisem pomáhat. Pomohla nám s tiskem, s grafikou i s penězi. Od té doby jsme s ní jako kamarádky. Ptám se jí třeba, jestli navštívila Národní divadlo, jak dopadly naše testy apod. Paní učitelka nás považuje za kamarády, což si myslím, že je hezké,“ píše se v dětsky milé přihlášce českobudějovické pedagožky Karly Ptáčníkové, která učí ve zdejší Základní a Mateřské škole J. Š. Baara na prvním stupni. Její nominaci do Ámose kompletně připravily žákyně páté třídy, jež prý také doslova prohlásily, že by chtěly, aby z jejich obdivu a obliby paní učitelka „něco měla.“

Karla Ptáčníková učí v „Baarovce“ od roku 1997. I ona do této budovy chodila jako školačka. Svou cestu do letošní soutěže popisuje s dojetím. „Skutečně mě odzbrojilo, když jsem zjistila, kolik energie děvčata do Zlatého Ámose věnovala. Zapojilo se hodně dalších lidí, cítím velkou podporu. Nasbírali povinnou stovku podpisů, děti připravily motivační dopis i velmi vtipnou prezentaci, kterou jsem měla možnost vidět. Smekám před nimi. Mám tu hmatatelný projev vřelé sympatie a věřím, že se právě dotýkám vrcholu své pedagogické kariéry. Vítězství teď už není důležité,“ sděluje Karla Ptáčníková. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V BŘEZNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč