Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Neznámé osudy 1968

Padesát let. Je to přesně půl století od chvíle, kdy občané Československa zažili obsazení své země vojsky Varšavské smlouvy. Historická fakta této události byla již dávno shromážděna a podrobně popsána odborníky. Tanky ale náhle a velmi intenzivně zasáhly do běžných životů lidí, zastavily nebo pozměnily chod všedních dnů. Tihle lidé ze srpna 1968 oživili své vzpomínky, poslouchala je a sepsala redaktorka časopisu Barbar Petra Vicková.
Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
01. Září 2018 - 11:46

Ukažte to mimino, ať nestřílejí!

V létě roku 1968 bylo Anně Kežlarové z Hoslovic u Strakonic osmnáct. Čekala své první dítě. Nevěděla přesně, kdy se má narodit, ale tušila, že její velký okamžik přijde někdy začátkem září. Manžel Zdeněk přes týden v Praze vydělával peníze jako zedník, Anna bydlela v domě svých rodičů, pracovala ve strakonické zbrojovce a každým dnem se chystala nastoupit na mateřskou dovolenou.

Ve středu 21. srpna vstávala jako vždycky před pátou. To ráno se nelišilo od jiných, rodiče ještě spali. Anička se v tichosti vypravila do fabriky. Rádio doma nepouštěla, nechtěla nikoho budit. Když dorazila do šatny ve zbrojovce, její kolegyně neskrývaly rozrušení: „Holky, slyšely jste to? V Praze se střílí, jsou tam vojáci!“

Je válka, blesklo Anně hlavou a zamotal se s ní svět. Válka, v jejímž ohnisku je můj muž!

Pak už to šlo rychle. Udělalo se jí zle, dostavily se porodní bolesti. Někdo zavolal sanitku. Ve strakonické porodnici personál poslouchal rozhlas, Anna si ale vybavuje, že lékař nařídil, aby se zpravodajství kvůli zřejmě dost vyděšené rodičce vypnulo.

Dcerka se narodila před desátou. Dostala jméno Hana. Zdeněk se na svou novou rodinu mohl přijet podívat až v pátek. Nikdo pořádně nevěděl, jak se situace bude dále vyvíjet, teď přišli Rusové, kdo přijde po nich? Rychle zajistit to nejnutnější: sehnat kočárek, vybavení pro miminko, jídlo. Nic z toho nebylo jednoduché, lidé totiž vzali obchody útokem. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ZÁŘIJOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!