Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Paměť národa: Šifry a neviditelná tužka

Jugoslávie, Záhřeb, rok 1971. Jeden muž se loučí s druhým a předává mu bonboniéru. Nepřeje mu dobrou chuť. Nabádá ho: „Nerozbalujte to hned, až doma v Praze. Úplně dole na spodku najdete šifrovací tabulky.“ Tak začíná další z příběhů, které časopis Barbar připravuje ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum.
GABRIELA ŠPALKOVÁ
16. Květen 2019 - 13:16

Jeden z mužů je důstojník Spolkové zpravodajské služby (BND) Wolfgang Fanki, druhý Miroslav Janda, občan Československé socialistické republiky. Dohoda mezi oběma byla uzavřena. Janda, absolvent lesnické školy v Písku a pracovník Hydrometeorologického ústavu v Praze se rozhodl, že bude po svém narušovat komunistický režim. Neměl jediný důvod tento režim milovat.

Jandova rodina si nedělala o vývoji republiky po únoru 1948 žádné iluze. Miroslavův strýc Vilém již v červnu 1948 uprchl do Rakouska. Jeho bratr, Vavřinec Janda, Miroslavův otec, v republice zůstal. Miroslav, narozen roku 1929, byl v té době v prvním ročníku vyšší střední lesnické školy v Písku. Jeho otec záhy po emigraci svého bratra mstivost a tvrdost režimu pocítil na vlastní kůži. V březnu 1949 byl Státní bezpečností zatčen, vězněn a vyslýchán.

„Táta byl zaměstnán u paroplavební společnosti a jezdil s nákladní lodí do Hamburku. Mysleli si, že bratra převezl. Vyslýchali ho tehdy sedm měsíců a vyrazili mu dva zuby,“ vzpomínal Miroslav Janda.

Ale Vilém utekl sám přes Rakousko. U jednoho zatčení Miroslavova otce však nezůstalo. Vavřinec Janda byl zatčen v následujících letech ještě dvakrát, například když bratr Vilém poslal dopis s několika dolary, ale nikdy nebyl odsouzen. Naposled otec zmizel na více než dva měsíce v roce 1954. V té době měl už Miroslav tři roky po maturitě a také po vojně, kam nastoupil v roce 1951. Sloužil v Milovicích. Tehdy ještě netušil, že se mu znalosti tohoto vojenského prostoru budou hodit. Uměl velmi dobře německy a také netušil, jakým způsobem nakonec své jazykové znalosti využije. V padesátých a šedesátých letech ale byl řadovým občanem socialistického státu, hrál rád a dobře volejbal. A dostal se sám do střetu s režimem. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V KVĚTNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!