Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Plzeňský klenot v novém lesku

Už v červnu se plzeňská katedrála sv. Bartoloměje znovu otevře věřícím. Omládla nejen dominanta města, ale i poklad uvnitř – zdejší madona, královna nebes, od středověku charakterizovaná jako krásnější než slunce. Restaurátoři objevili artefakty z druhé světové války i obraz žida, který vyjadřoval, jak ochotně městští radní platili umělcům za objednané zakázky.
GABRIELA ŠPALKOVÁ, FOTO: Zdeněk Vaiz
15. Duben 2021 - 09:36

Náměstí Republiky v Plzni je zvláštně tiché a prázdné. Koneckonců tak, jako jsou dnes zvláštně tichá a prázdná náměstí všude na světě. Obvykle jsou středem všech náměstí kašny, pomníky, středem toho plzeňského, hlavní tepny západočeské metropole, byl od středověku kostel sv. Bartoloměje. Dnes katedrála, sídelní místo biskupa. Dominuje rozlehlému prostoru.

Její štíhlá gotická věž míří směle k nebesům, ze země působí zvláštním dojmem křehkosti. Přitom ukrývá jeden z největších pokladů – vzácnou Plzeňskou madonu z pražské katedrální huti Petra Parléře z roku 1384. Kolem katedrály a v ní pulzuje život. Ale od června 2018 tomu tak není. Její brána se zavřela a místo věřících ji zaplnili restaurátoři.

O tom, že katedrála potřebuje nezbytnou rozsáhlou revitalizaci, se hovořilo dlouhá léta.  Poslední obnova duchovních prostor se totiž uskutečnila v době 1. světové války v letech 1914–1919, tedy před sto lety. Od té doby se kolem katedrály i v ní hnaly dějiny a zanechaly své stopy. Říká se tomu „zub času“. Až nyní se jeho stopy podařilo zahladit. V květnu 2018 zde oslavila plzeňská diecéze 25 let své existence a v červnu se katedrála uzavřela. Začala revitalizace za více než 100 milionů korun, z nichž se více než 90 procent hradí z fondů Evropské unie. Přístupná zůstala pouze věž, se svými 103 metry nejvyšší kostelní věž u nás. Rozhlížet se z ní mohli lidé po celou dobu rekonstrukce. Letos na jaře už bude všechno jinak. Opravy a restaurátorské práce dospěly ke svému závěru. V červnu 2021 se katedrála otevře, aby uvítala první věřící a vydala svá svědectví a tajemství.

ZÁSAHY NĚMECKÝCH VOJÁKŮ

Co bylo při revitalizaci nejnáročnější? „Největším problémem se ukázal stav kleneb. Zjistili jsme, že mnohá klenební žebra jsou poškozená a neplní svou funkci, v presbytáři bylo nalezeno spoustu zásahů od kulek německých vojáků z 2. světové války. Nic z toho nebylo dopředu vidět, zjistili jsme to až po postavení lešení, když jsme se mohli přiblížit k místu a položit na něj ruku,“ vysvětluje architekt Jan Soukup, autor projektu na revitalizaci katedrály, její veliký znalec a také autor rozsáhlé monografie o katedrále. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V JARNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Jarní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz