Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Poříčí: magnet s duší Fénixe

O znovuzrození zámečku v Poříčí, místní části Boršova nad Vltavou, mluví mnozí jako o příběhu bájného ptáka Fénixe, který se dokáže znovu zrodit ze svého popela. Silnější a krásnější. Zřejmě díky této schopnosti si dům po dlouhých letech chátrání přitáhl další lidi, kteří mu dávají svoji lásku.
Alena Binterová
05. Říjen 2020 - 16:08

Jestli mělo Poříčí anděla strážného, nebylo by divu, kdyby už za ta staletí padl únavou. Možná jeho úkol převzal právě Fénix, který tak dobře rozumí prachu a popelu, takže zámek všechny dějinné zvraty a trápení svých obyvatel přežil. Vystřídalo se jich tam hodně a osud přinesl i velmi bolestná loučení. Avšak symbolika Fénixe vypráví o naději – od loňska ji tu znovu můžeme vnímat.

První písemná zpráva o drobném šlechtickém sídle v Poříčí pochází z roku 1379. Krásná kamenná kašna, kterou vytvořil restaurátor Jan Korecký, nese letopočet 2019, aby připomínal rekonstrukci zámečku. Mezitím běžela historie s mnoha dramaty. „Neuvěřitelným způsobem se na tomto místě podepsaly paradoxy českých dějin. Útrapy a zmar byly zastaveny až v roce 2018, při stém výročí samostatného československého státu, kdy tím, kdo zničenému objektu vrátil život, byl rakouský občan,“ shrnuje starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman.

Štěstí zámku v Poříčí, který byl v roce 2017 už málem na spadnutí, spočívalo v tom, že v Boršově sídlí stavební společnost Auböck, zaměřená na rekonstrukce historických objektů. Rodinná firma pocházející z Rakouska má zakázky hlavně v jižních a středních Čechách. Jednatelé firmy Gerald Auböck a Jan Vilánek část Poříčí koupili a začali s opravami. Na rekonstrukci části zámečku, která nyní slouží veřejnosti jako komunitní centrum, dokázali získat evropské peníze z programu IROP. Dále zde vzniklo 14 bytů. Dějiny a současnost areálu popisuje na 346 stranách kniha, kterou napsali Monika Waldová a Petr Lexa. Při tvorbě tohoto článku mi všichni tito lidé neobvykle zdvořile a skromně děkovali za zájem a šanci vyjádřit se k příběhu tohoto domu. Asi má Poříčí opravdu štěstí na lidi.

Na zámeček mne dovedl můj manžel na jaře 2016. V hlavě měl už jasný plán a myslím, že dopředu věděl, jak budu reagovat. První návštěva mě doslova nadchla. Neviděla jsem zdevastovanou ruinu, ale místo s duší a krásnou energií. Protože manžel vypadal přesvědčivě a tvrdil, že je vše opravitelné, neměla jsem důvod mu nevěřit a plán jsem s nadšením uvítala. S rozhodováním nám velmi pomohla i podpora a spoluúčast pana Auböcka. Manžel jako stavař tušil, že to nebude tak jednoduché, ale nepochybovali jsme, že se to nakonec podaří. Šla jsem do toho s velkou naivitou, ale možná právě ta pomohla, že se vše tak krásně poskládalo,“ líčí Jana Vilánková, ředitelka komunitního centra Josefina, pojmenovaného podle sv. Josefa, patrona rodiny a mezilidských vztahů, na jejichž zlepšení a obnovu se centrum zaměřuje. (...)

 

... CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V PODZIMNÍM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Podzimní číslo časopisu Barbar v prodeji na alza.cz!

Předplatné můžete zakoupit na send.cz