Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Poslední šance. Vimperk čeká proměna

Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Kratochvíle. To všechno jsou zámky, které do jižních Čech táhnou turisty. Trochu stranou, ale zase mnohem blíž Šumavě a její přírodě, stojí zámek Vimperk. Že jste o něm moc neslyšeli? Teď máte na dlouhou dobu poslední šanci se tam vydat.
Antonín Tischler
23. Červen 2017 - 09:46

Hrad, který kdysi střežil Zlatou stezku, po níž soumaři z Německa do Čech přiváželi sůl, se od 13. století proměnil v reprezentativní sídlo snad všech šlechtických rodů, které formovaly tvář jižních Čech. Od Rožmberků přes Novohradské z Kolovrat a Eggenbergy až ke Schwarzenbergům. Dvacáté století pak znovu podstatně proměnilo podobu zámku, který sloužil jako kasárna prvorepublikové armády, sídlo Jihočeských státních lesů či Správy Národního parku Šumava, ale také jako prostor k bydlení místních lidí. A letošní rok je tím posledním, kdy je možné jeho interiéry spatřit v syrové podobě. I s unikátní výmalbou, kterou v nich objevili restaurátoři.

Některé návštěvníky vzhled vybydlených pokojů vyděsí. Mnoho ostatních turistů právě kvůli výjimečnému pocitu ale naopak v uplynulých dvou sezonách na Vimperk cíleně mířilo. Zatímco ostatní zámky v okolí totiž lákají na klasiku v podobě standardních prohlídkových tras, Vimperk zatím nabízí nepokřivený obraz toho, co se může s památkou stát, pokud časem ztratí svůj smysl a využití. (...)

... CELÝ  ČLÁNEK ČTĚTE V ČERVNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR.

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!