Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Poznejte Plzeň. Město od A do Z

Plzeň vždycky byla a hlavně je výjimečným městem v rámci celé říše, království nebo monarchie, federace nebo republiky. Nedivte se! Vždyť v Plzni se vaří nejlepší pivo, kořalka, vyrábějí se tu tramvaje, které se následně vozí do celého světa. Hraje se tu hokej, fotbal, ale na špici jsou i plzeňští házenkáři. Od letošního roku je tu k dostání na stáncích také časopis Barbar, který teď vychází pro celé jihozápadní Čechy. Seznamte se s Plzní: Pavel Pechoušek sestavil plzeňskou abecedu.
Pavel Pechoušek
02. Duben 2019 - 15:25

A

Američani osvoboditelé

Psal se 6. květen roku 1945, konec největšího válečného konfliktu v dějinách. Plzeň a západní Čechy byly osvobozeny americkými jednotkami pod vedením generála Pattona. Podle americko-sovětské dohody Patton už nesměl pokračovat dále. Slavný je jeho výrok, že když už, tak to Američané „mají vzít až do Moskvy“. Město na osvobození vzpomíná každý rok velkými slavnostmi, jedna z nejvýznamnějších ulic se jmenuje Americká, zdobí ji žulový pomník Díky, Ameriko! Ve městě je navíc Patton Memorial Pilsen – Památník americké armády 1945, který funguje jako stálé muzeum.

B

Bartoloměj – symbol Plzně.

Gotický trojlodní chrám stojí na centrálním náměstí Republiky. Původní kostel byl založen pravděpodobně společně s městem kolem roku 1295, stavba současného začala po roce 1342. Vznikem Plzeňské diecéze v roce 1993 se z farního kostela stala katedrála. V roce 1995 byla zařazena mezi národní kulturní památky a její 102,26 m vysoká věž je nejvyšší kostelní věží v Česku.

C

Černice, Červený Hrádek u Plzně

Ale i například Doubravka, Doudlevce a ostatní. To jsou plzeňské čtvrti. K původním částem Plzně, jako byly a jsou například Bory a Bolevec, se během meziválečného období připojovaly další. Vedle těch již uvedených ještě například Lobzy nebo Skvrňany a vznikla tak Velká Plzeň, jejíž počet obyvatel překročil stotisícovou hranici. Dnes má Plzeň více než 170 tisíc lidí.

D

Dálnice D5

Plzeňská dálnice spojuje Prahu s Německem na státním přechodu Rozvadov.

E

Evropské hlavní město kultury

Tak tím byla Plzeň zvolena v roce 2015 spolu s belgickým městem Mons. Titul Evropské hlavní město kultury je vždy na jeden rok propůjčován Evropskou unií jednomu či více evropským městům, které tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Plzeň získala tento titul jako druhé české město po Praze (2000), v přímém souboji tehdy porazila Ostravu.

F

Fernet

Diamant likérky Stock, která sídlí v plzeňské čtvrti Božkov. Zde ho poprvé v roce 1927 vyrobil Lionello Stock. Tento likér je vyráběný podle pečlivě střežené, tajné původní receptury, založené na 14 bylinách z celého světa. Společnost Stock Plzeň-Božkov je jedničkou na českém trhu, kde již déle než 85 let vyrábí nejjemnější tradiční lihoviny a hořké likéry. Patří mezi přední světové producenty rumu, vodky, v posledních letech se stále více orientuje také na výrobu whiskey.

G

Groll Josef

Bavorský sládek, tvůrce piva plzeňského typu. Plzeňským měšťanům doporučil Grolla nejspíš Martin Stelzer, stavitel měšťanského pivovaru. Německý pivovarnický mistr byl odborník na pivo bavorského typu, které se mělo v nově stavěném pivovaru vařit. Groll v novém pivovaru uvařil premiérovou várku 5. října 1842. Říká se, že záměrně udělal chybu v technologickém postupu, aniž dopředu znal výsledek – vařil podkvasené bavorské pivo, ale z odlišných českých surovin (žateckého chmele, měkké plzeňské vody a světlejšího sladu připravovaného anglickou technologií). První várka byla naražena 11. listopadu a ač nedopadla úplně dle očekávání, sklidila v hostincích „U bílé růže“ a „U zlatého orla“ na plzeňském náměstí veliký úspěch. Plzeňský kronikář poznamenal: „Jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí, při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek.“

H

Hradby

Hranice města Plzně – jejich zbouráním se město otevřelo celému světu. Nechal je v první polovině 19. století odstranit plzeňský purkmistr Martin Kopecký (1828–1850). Na jejich místě vybudoval kolem starého města sady, dnes známé jako sady Pětatřicátníků, Smetanovy, Kopeckého, Šafaříkovy, Křižíkovy a 5. května.

CH

Chodské povstání

Legendární odpor Chodů, prvních strážců našich hranic, o kterém se učí děti v celé republice. Legendární odpor, známý i finálním zvoláním: „Lomikare, do roka a do dne...“, skončil popravou vůdce povstání Jana Sladkého Koziny v Plzni 28. listopadu 1695. Chodové obývali jedenáct vesnic v okolí Domažlic. Jejich povinností bylo hlídat hraniční lesy a v případě bojů chránit české země před vpádem nepřátel přes Šumavu. Zároveň střežili dvě důležité obchodní stezky z Bavor do Čech. Předcházelo mu mnoho událostí, především porušování starých chodských privilegií.

I

Indiáni

Plzeňští hokejoví indiáni jsou jedním z nejlepších mužstev extraligy. Modro-bílá družina, vedená náčelníkem Martinem Strakou, ovládala již extraligový ročník 2012/2013. Několikrát vyhráli Prezidentský pohár pro nejlepší mužstvo základní části. I letos má klub ty nejvyšší ambice a tempo soutěže diktuje skvělá dvojice útočníků Jan Kovář a původně budějovický Milan Gulaš. Ozdobou klubu jsou jeho fanoušci, kteří patří k nejlepším a nejhlasitějším u nás.

J

Josef Kajetán Tyl

Ač se narodil v Kutné Hoře, byl náš nejznámější český národní buditel, dramatik, herec a novinář s Plzní neodmyslitelně spjatý a v roce 1856 tady zemřel. V Plzni je po něm pojmenováno nejen divadlo, ale má zde i pomník a náhrobek. Vedle dramatické báchorky Strakonický dudák bychom našli v plzeňském archivu například také rukopis hry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka a v něm píseň Kde domov můj, která se následně v roce 1920 stala národní hymnou.

K

Knihtisk

Plzeň je také kolébkou českého knihtisku, nejstarším tiskem je zřejmě Statuta Arnošta z Pardubic z roku 1476, ač dříve za něj byla považována kniha Kronika trojánská už z roku 1468. Nejstarší tiskárna fungovala na rohu dnešních ulic Smetanova a Bezručova do roku 1533.

L

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy

Je jednou z pěti lékařských fakult Univerzity Karlovy. Patří mezi 17 fakult této univerzity a je zároveň jednou ze tří fakult UK, které nesídlí v Praze (dvě další se nacházejí v Hradci Králové). Výuka studentů a vědecký výzkum probíhají v úzké spolupráci s Fakultní nemocnicí Plzeň. Samostatnou lékařskou fakultou se stala až v roce 1959.

M

Měnová reforma

1. června 1953 došlo v Plzni k prvním protikomunistickým masovým nepokojům. Jednalo se o první lidový protest v celém sovětském bloku. V souvislosti s tehdy probíhající měnovou reformou, která znehodnotila úspory milionů lidí, došlo ke střelbě do demonstrujících. Řada lidí odnesla účast na tomto odporu svou deportací z Plzně.

N

Nové divadlo

Scéna Divadla Josefa Kajetána Tyla. Komplex divadelní a provozní budovy disponuje dvěma divadelními sály – hlavním sálem pro 461 diváků a studiovou scénou pro zhruba 150 diváků. Nové divadlo bylo postaveno v rámci projektu EHMK 2015. K menším divadlům a alternativě plzeňské divadelní kultury patří divadlo Dialog s dvanácti soubory. Komorní scénou je Divadélko JoNáš v Měšťanské besedě. Jedním z nejstarších souborů je amatérský divadelní spolek Jezírko.

O

Oblouková lampa

Svítí! Svítí! V roce 1882 získal vynálezce František Křižík z Plánice u Klatov patent na svůj vynález obloukové lampy. V dalších letech v Plzni realizoval zakázky na modernizaci veřejného osvětlení a na vybudování pouliční elektrické dráhy. 9. listopadu 1878 dostal objednávku od Ludvíka Pietteho, majitele plzeňské papírny u řeky Radbuzy. Piette, který chtěl z podniku udělat první ryze českou papírnu, si stěžoval na nedostatečné osvětlení při noční práci, kdy se svítilo plynem.

P

Pivo plzeňského typu

Prazdroj. Pilsner Urquell. Pilsner nebo Pils (tak je to anglicky). Celý svět ho zná, miluje ho, pije ho, ale nikdo ho neumí uvařit tak jako tady. Označuje se tak světlé spodně kvašené pivo vařené dle plzeňské receptury. Od ostatních ležáků se liší především výraznější chmelovou chutí. A právě tím, že je z Plzně! Současný majitel, japonská společnost Asahi, investoval do nových technologií celkem 280 milionů korun a výrobní kapacitu ležáku díky nim rozšiřuje téměř o třetinu, na více než 88 tisíc hektolitrů piva týdně, respektive 3,5 milionu hektolitrů ročně. Rozšířením výroby pivovar reaguje na rostoucí poptávku po pivu Pilsner Urquell. Jen v loňském roce vzrostly prodeje originálního plzeňského ležáku v Česku o více než sedm procent, v zahraničí ho pak lidé poprvé vypili přes jeden milion hektolitrů

R

Rektor a univerzita

Český fyzik doc. Dr. RNDr. Miroslav Holeček je v pořadí pátým rektorem Západočeské univerzity v Plzni. Ta byla v Plzni založena v roce 1991. Univerzita měla dvě předchůdkyně, dvě starší vysokoškolské instituce – Vysokou školu strojní a elektrotechnickou (1949) a Pedagogickou fakultu v Plzni (1949). Dne 28. září 1991 byly obě vysoké školy sloučeny do vysoké školy s názvem „Západočeská univerzita“. Tu oficiálně tvořilo celkem pět fakult – fakulta aplikovaných věd, fakulta ekonomická, fakulta elektrotechnická, fakulta pedagogická a fakulta strojní. Posléze přibyla fakulta právnická, humanitních studií, která se přejmenovala na filozofickou, zdravotnických studií a umění a designu Ladislava Sutnara. Univerzita má 62 kateder, více než 11 tisíc studentů, 610 doktorandů a 2318 zaměstnanců, z toho je 954 z akademické sféry.

S

Spejbl a Hurvínek

Legendární dvojice dřevěných loutek dle návrhu původem plzeňského loutkáře Josefa Skupy, který své divadlo založil v Plzni roku 1930. Loutky Spejbla a Hurvínka vznikly v roce 1919 (Spejbl) a 1926 (Hurvínek). Spejbl měl charakter nespokojeného bručouna a popleteného poučovatele svého prostořekého syna Hurvínka. Následně je doplnila paní Kateřina a Mánička. Na podzim roku 1945 divadlo přesídlilo do Prahy, kde působí až dosud. Divadlo Spejbla a Hurvínka doposud hostovalo v 34 zemích čtyř kontinentů, mimo jiné v Německu, USA, Kanadě, Japonsku, na Tchaj-wanu, v Číně, Indii, Egyptě, Jordánsku, Mexiku, Španělsku a Vietnamu.

Š

Škoda

Plzeňská legenda – jen málokterá značka proslavila Českou republiku ve světě tak, jako plzeňská Škoda. S jejími výrobky se lidé setkávají již více než sto padesát let. Dnes se společnost Škoda Transportation soustřeďuje na vozidla pro městskou hromadnou dopravu a železnici. Moderní výrobky s logem Škoda vznikají ve zcela novém zázemí, které bylo před několika lety postaveno v tradičním plzeňském areálu za více než dvě miliardy korun. V současnosti zaměstnává přes čtyři tisíce lidí. Jedinečné know-how navazuje na silnou tradici z minulosti, kdy byla společnost světově uznávaným dodavatelem elektrických lokomotiv, kterých za svoji historii vyrobila přes pět tisíc kusů.

T

Televize

Plzeňská továrna Panasonic AVC Networks Czech, s.r.o. (zkratka PAVCCZ) patří do rodiny společnosti Panasonic se sídlem v Osace. Byla založena dne 13. března 1996 a 1. dubna 1997 byla zahájena výroba vakuových televizorů. Po mateřské společnosti v Japonsku je plzeňský výrobce druhou největší továrnou na výrobu televizorů Panasonic na světě. V současné době firma zaměstnává 3200 lidí. 98 % veškeré produkce je určeno na vývoz, především do Velké Británie, Německa a západní a střední Evropy.
 
U

Úhlava, Úslava, Mže a Radbúza

Čtyři řeky, jejichž soutokem v Plzni vzniká řeka Berounka.

V

Viktoria Plzeň

Plzeňský fotbal má skvělý zvuk. Jedná se o nejlepší mužstvo naší fotbalové dekády. Největším klubovým úspěchem Viktorky byly tři tituly pro mistra ligy v posledních pěti letech. Viktorka hájí naše zájmy i ve fotbalové Evropě. Plzeň vychovala pro velký fotbal třeba Pavla Nedvěda, Petra Čecha nebo Davida Limberského.

W

Wollner Marek

Reportéři ČT. Jedna z hlavních postav naší investigativní žurnalistiky a šéfredaktor reportážní publicistiky České televize. Z Plzně pochází i momentálně moderátor hlavního zpravodajského pořadu České televize Události Michal Kubal, jeho předchůdcem na stejném křesle byl další plzeňský novinář Roman Pistorius, který následně vedl krajské zpravodajství TV Nova, nyní pracuje pro Idnes.cz.

X, Y, Z

Zoologická zahrada

Plzeňská zoo je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí Plzeňského kraje a čtvrtou nejnavštěvovanější zoo v České republice. Vznikla v roce 1926. Od roku 2007 překračuje pravidelně roční návštěvnost počtem 400 tisíc osob. V dnešním jednadvacetihektarovém areálu na Lochotíně působí od roku 1963. Jako jediná v České republice je zároveň sloučena v překrásný funkční celek s botanickou zahradou a v centru města má detašovanou moderní expozici AKVA-TERA.

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V DUBNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!