Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Rekordní Jihočesko

Kde vymodelovali čokoládového Jaromíra Jágra? Na jihu Čech. Kdo dokáže nejrychleji razítkovat obálky nebo postavit nejdelší autodráhu? Samozřejmě Jihočeši. Ve spolupráci s pelhřimovskou Agenturou Dobrý den jsme vybrali nejzajímavější rekordy, které se povedlo zapsat do České knihy rekordů právě tady u nás, na jihu.
Štěpán Hembera
04. Listopad 2016 - 15:21

Modely v lahvích

Emanuel Hoda ze Strakonic je majitelem a autorem největší kolekce modelů v lahvích, zahrnující 197 kusů. Kromě modelů určených do kolekce vložil autor do lahví různých objemů stovky modelů pro své přátele a známé. Celkový počet lahví vyrobených od roku 1991 je neuvěřitelných 875. Rekord byl do České databanky rekordů zapsán 31. července 2012 v Pelhřimově.

Razítkování obálek

Zuzana Čencová, zastupující Jihočeskou vědeckou knihovnu, dokázala za jednu minutu na obálky běžných rozměrů otisknout šestapadesátkrát klasické kulaté razítko. Před každým otištěním musela razítko navlhčit na razítkovacím polštářku, následný otisk musel být celistvý a čitelný. Na každou obálku přitom bylo umístěno osm otisků (jedenkrát do každého rohu obálky, z obou jejích stran). Svoji dovednost předvedla při slavnostním zahájení Festivalu dětských knih, časopisů a her, pořádaném Pohádkovým královstvím na Výstavišti v Českých Budějovicích.

Na longboardu kolem ČR

Pavel Šimeček z Olešníka objel na longboardu celou Českou republiku podél hranic za 34 dní, z nichž čtyři dny byly odpočinkové. Celá trasa měřila 1709,5 km. V průměru ujel každý den na cestě 57 kilometrů za devět a půl hodiny. Nejdelší denní úsek, který vedl z Háje ve Slezsku do Nového Hrozenkova, měřil 123 kilometrů.  Na trasu se vydal 15. dubna 2013 v Lipně nad Vltavou, kde byl také údaj při dojezdu do cíle dne 18. května 2013 zaregistrován do České databanky rekordů.

Největší sbírka hračkových pistolek a napodobenin

Jan Svoboda z Jindřichova Hradce se sbírání pistolek věnuje od roku 1950. Jeho ojedinělá sbírka obsahuje celkem 1281 pistolí (hraček, zapalovačů a replik), z toho 1101 jich je v jednom neopakujícím se exempláři. O rozmanitosti kolekce svědčí i to, že některé pistole dělají hluk, jiné světélkují, mluví, stříkají, vyrábějí bublinky. Avšak pistoliáda Jana Svobody zahrnuje i exponáty pocházející z poloviny devatenáctého století. Pistolky ve sbírce jsou vyrobené z kovu, plechu, plastu, dřeva, papíru a pěnové pryže a pocházejí nejen z tuzemské výroby, ale i z USA, Číny, Vietnamu a celé Evropy, především z Francie a Rakouska. Zajímavostí sbírky je americká pistolka jednorázově vyrobená jako pozornost pro účastníky setkání válečných veteránů, pistolka-hlavolam nebo vietnamská pistole vystřelující malý šíp. Unikátní sbírka se do České databanky rekordů pelhřimovské Agentury Dobrý den dostala 10. září 2013.

Nejdelší lanový traverz nad městem zapsaným na seznamu kulturního dědictví UNESCO

Seskupení PRORADOST nainstalovalo nad vltavským údolím pod českokrumlovským zámkem 385,63 metrů dlouhý lanový traverz, přičemž výška lana dosahovala 60 metrů nad hladinou Vltavy. Použili 13 milimetrů silné statické lano značky Tendon Static od firmy Lanex a natáhli ho z ochozu zámecké věže ke stromu v Horské zahradě. Toto lanové přemostění absolvovalo celkem 39 účastníků, kteří byli zavěšení na kladce v horolezeckém sedáku.

Zahrada s největším počtem květin vlastní výroby

Žáci oborů aranžér, cukrář, pekař a fotograf Střední školy obchodu, služeb a podnikání a VOŠ České Budějovice vytvořili na ploše 8,67 metrů čtverečních ve tvaru písmene U objekt s názvem České Budějovice rajská zahrada z rukou žáků. Ten osadili 2014 vlastnoručně zhotovenými květinami. Šlo o iluzi rajské zahrady, kterou tvořily roztodivné květiny vymodelované z marcipánu, zhotovené z pekařských či cukrářských výrobků, textilních materiálů, i květy fotografické. Zahradu dotvořili velkoformátovou fotografií českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. a například i 177 plotovkami z chlebového těsta bez droždí. Jen velkokvětých slunečnic v zahradě umístili čtyřicet, růží 219, kopretin 314, květů z koláčků 128 a organzových květin 343. Na to všechno spotřebovali 550 metrů drátu, který tvořil stonky květin, mnohdy ještě ozdobených marcipánovými listy. Unikátní rajská zahrada byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov oficiálně zaregistrována 14. listopadu 2014 na mezinárodní akci Gastrofest.

Čokoládový Jaromír Jágr

Cukráři Muzea čokolády a marcipánu v Táboře vyrobili sochu Jaromíra Jágra o celkové hmotnosti 80 kilogramů, z čehož 20 kilo tvoří plastická čokoláda. Na 185 centimetrů vysoké postavě světoznámého hokejisty odpracovali Jan Kopecký, Martina Uhlíková a Jana Nácalová sto třicet hodin.

www.MOTOTRIP.ASIA

Jiří Hruška mladší, cestovatel z Českých Budějovic, projel na motocyklu Yamaha X-Ride o objemu 116 kubíků indonéské souostroví Malé Sundy. Cestu z Bali až po nejvýchodnější mys Východního Timoru absolvoval sám, přičemž navštívil 22 ostrovů a k přejíždění mezi nimi využil 24 trajektů a přívozů lodí. Díky znalosti indonéštiny přebýval většinou v tradičních příbytcích domorodců. Za 61 dní urazil celkem 10 211 kilometrů. Údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován 20. února 2015 v Pelhřimově.

Nejdelší autodráha sestavená ze sériově vyráběných dílů

Hasiči v Čimelicích sestavili společně se svými přáteli nejdelší funkční autodráhu o délce 881,09 m. Na její stavbu použili 3431 sériově vyráběných dílů ITES, GONIO a FARO. Autodráhu skládalo devět stavitelů celkem dvanáct dní. Při stavbě odpracovali přibližně 250 hodin. Údaj byl do databanky Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov zaregistrován 15. srpna 2015 ve sportovní hale v Čimelicích.

Nejvíc natrhaných trnek

Jan Vačkář z Vodňan vlastnoručně očesal v průběhu 16 dnů mezi 1. listopadem a 21. prosincem 2008 660 kilogramů plodů trnky obecné. Sběr probíhal za mimořádné úrody trnek u obce Litoradlice v bývalém vojenském prostoru, kde rekordman strávil i deset a půl hodiny denně při nepřetržitém česání. Za den práce v průměru natrhal přes jednačtyřicet kilogramů trnek. Následně rekordman vytvořil 1100 litrů kvasu, z něhož se povedlo vypálit 51 litrů trnkovice s obsahem alkoholu 50 %.

Nejvíc věží a rozhleden zanesených do jedné mapy

Marcel Goetz, předseda Českého svazu rekreačního sportu, inicioval vznik a vydání mapy České republiky, v níž nechal vyznačit celkem 507 věží a rozhleden. Do této mapy se vůbec poprvé dostalo také 14 výškových objektů s bezbariérovým přístupem. Rekordní mapa byla oficiálně představena 28. září 2015 v rámci zahájení Měsíce věží a rozhleden.

Největší sbírka citátů

František Dobeš z Tábora se věnuje sbírání citátů. Baví ho to od patnácti let, tedy již sedm desetiletí. Svou sbírku aforismů, bonmotů, definic, epigramů, pranostik, přísloví, sentencí a výroků, čítající 184 975 položek, uspořádal podle klíčových slov, kterých je 3389. Uvedený počet citátů představuje v počítači při použití písma Times New Roman (velikost 12) celkem 14 298 stran textu. Sbírka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den (správce Muzea rekordů a kuriozit Pelhřimov) zapsána 12. dubna 2016.

Nejvíc lidí v maskách v masopustním průvodu

Dům kultury Milevsko a Maškarní sdružení – spolek pro udržování tradic v Milevsku uspořádaly v rámci tradičního masopustu maškarní průvod masek, kterého se zúčastnilo 1248 obyvatel a přátel města. Průvod procházel místem sčítání po dobu 78 minut. Rekordu bylo dosaženo 6. února 2016 v Milevsku v rámci masopustní akce nazvané MILEVSKÉ MAŠKARY 2016.

První skladba českého autora, zpívaná skupinou The Beatles

David Novotný z Českých Budějovic vytvořil novou píseň skupiny The Beatles s názvem I Know My Love/We’re Still Together, a to zcela novým způsobem. Píseň vznikla tak, že rekordman zkomponoval a nahrál hudbu odpovídající stylu Beatles, složil text a následně z izolovaných vokálních stop třiceti písní Beatles vystříhal v počítači zpěv příslušných slov. Z takto získaných 104 různých fragmentů o délce 0,1 až 1,2 sekundy složil vokální složku songu. Rekordmanovu píseň, jejíž vznik představuje přibližně tisíc hodin práce, trvající tři minuty padesát sekund, tedy skutečně zpívají Beatles. Zapsána do České databanky rekordů Agentury Dobrý den byla 14. dubna 2016.  

Olympijské kruhy sestavené z největšího počtu lidí

Město Jindřichův Hradec uspořádalo v rámci akce TOP týden 2016 pokus o rekord s názvem Živé olympijské kruhy. Celý obrazec byl složený z 574 lidí, přičemž samotné kruhy zahrnovaly 489 účastníků v barevných tričkách podle příslušných kontinentů, přesně tak, jak jsou zobrazené na olympijské vlajce. Zbylých 85 lidí v civilu vytvořilo pod kruhy nápis JH (iniciály pořádajícího města). Zúčastnění vystřídali v obrazci několik poloh: stáli, mávali, ukláněli se či usedli do podřepu. Rekord se povedl 30. července 2016 na náměstí Míru v Jindřichově Hradci.

Největší výtvarná plastika z tenisových míčků

Tenis klub Strakonice v čele s Janem Zákosteleckým a s výraznou podporou správce Pavla Procházky vytvořil výtvarnou plastiku z tenisových míčků ve tvaru přesýpacích hodin doplněných textem „a je čas na tenis…“ o velikosti 260 x 150 centimetrů. Hodiny tvoří 552 ohraných míčků, s nimiž se hrálo v letech 2015 a 2016 na kurtech strakonického klubu, uložených ve 46 řadách. Dílo je věnováno všem, kteří se tenisu již nemohou věnovat. Plastika byla společnými silami strakonických tenistů zhotovena 25. června 2016 při příležitosti ukončení tenisové sezony – soutěže družstev roku 2016. Registrace do České databanky rekordů Agentury Dobrý den se uskutečnila 29. července 2016 ve Strakonicích.

... ČLÁNEK BYL UVEŘEJNĚN V LISTOPADOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!