Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

To se povedlo! Nejkrásnější rekonstrukce

Proč stavět na zelené louce? Na jihu Čech je řada skvělých objektů, které lze zajímavě zrekonstruovat. Nejpovedenější realizace jsme vybrali společně s architektem Mirkem Vodákem ze spolku CBArchitektura, nominovaného na cenu Architekt roku 2018.
Martina Mazancová, Foto: Milan Havlík
09. Listopad 2018 - 12:34
  1. Dům Štěpánka Netolického v Třeboni na Masarykově náměstí

Cíl byl jasný. Při rekonstrukci chtěli architekti navrátit domu jeho historickou hodnotu a odstranit nevhodné novodobé zásahy. Objekt je součástí Městské památkové rezervace a sám je nemovitou kulturní památkou. V současné době prostory slouží k umístění stálé expozice historie rybníkářství jižních Čech a pro připomenutí odkazu osobnosti Štěpánka Netolického, zakladatele třeboňské soustavy a Zlaté stoky. Funguje tu také galerie, obřadní síň a byt správce.

„Dům byl opravdu ve špatném stavu a potřeboval vyřešit bezbariérový přístup. S tím byl velký problém, protože v domě se nacházejí podlahy několika úrovní. Nakonec se vše podařilo vymyslet a pomocí výtahu se lze dostat až do podkroví. Myslím, že i památkáři mohou být spokojeni, protože výtah není na první pohled vůbec znatelný, jsou vidět pouze jeho dveře, jinak byste ho v domě vůbec nenašli,“ komentuje sám tvůrce projektu Jaromír Kročák.

O architektonickou studii a projekt se zasloužil architekt Jaromír Kročák z Ateliéru Kročák a spolupracovali na něm Josef Fugl, Václav Čihák a Jiří Zikmund. Celkový čas na realizaci zabral dva roky, a to mezi léty 2013–2015.

  1. Radnice a knihovna v Kardašově Řečici
  2. Rekonstrukce a dostavba radnice v Českých Budějovicích
  3. Spolkový dům ve Slavonicích
  4. Javornická palírna
  5. Záchrana gotického hradu a vybudování městské knihovny v Soběslavi
  6. Areál klášterů Český Krumlov

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LISTOPADOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!