Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Slavní a budějčtí. Kde bydlel Remek nebo Vlk

Při pátrání v minulosti Českých Budějovic narazíme na mnohé postavy, které se nějakým výrazným způsobem zapsaly do českých dějin, a jsou tudíž všeobecně známé v celé republice. Pod Černou věží se narodily, studovaly nebo je sem zavedly jiné okolnosti. Kde však přesně ve městě bydlely? Jak dnes vypadají místa, kde přebývaly? Nahlédněte s námi do života třinácti vybraných osobností a připomeňte si blíže jejich budějovické pobyty.
Jiří Cukr, archivář
05. Květen 2017 - 09:38

Adalbert Lanna

Areál bývalé loděnice na břehu Vltavy pod Dlouhým mostem ve Čtyřech Dvorech vyrostl už v 16. století. Nejvíce je ovšem spojený s rodem Lanna, jehož členové zde na přelomu 18. a 19. století pracovali jako loďmistři. Nejznámějším byl Adalbert (česky Vojtěch) Lanna. Jeho rodištěm (23. 4. 1805) a místem dětských her byl nenápadný domek s barokním štítem s dnešní adresou Vltavské nábřeží 529/3. Po studiích proměnil Adalbert podnik v prosperující firmu vyrábějící ročně několik stovek lodí různé podoby. Proslavil se také jako akcionář koněspřežky. Po přestěhování do Prahy se jeho firma podílela na regulaci a splavňování řek, na stavbě železničních staveb a mostů, stála také u začátku těžby uhlí a u vzniku prvních železáren na Kladensku.

Emil Hácha

Když v roce 1884 zemřel ve věku 51 let Háchův otec, přestěhovala se rodina z Trhových Svinů do Českých Budějovic. Mladý Emil již tehdy studoval Jirsíkovo gymnázium, na kterém maturoval v roce 1890. Škola se nacházela ještě ve staré budově u kostela sv. Václava, a Emil to tam neměl z nového bytu daleko. Bydlel totiž hned naproti přes ulici v činžovním domě čp. 1491/6 ve Skuherského ulici (tehdy Gymnaziální), později za rohem v Kostelní čp. 1289/2. Po studiích na Právnické fakultě Univerzity Karlovy působil jako právník, spoluzakládal Nejvyšší správní soud a byl jeho prezidentem v letech 1925–1938. Poté se stal prezidentem okleštěného Československa a v březnu 1939 protektorátu Čechy a Morava.

(..., Eduard Kohout, Fráňa Šrámek, Josef Plojhar, Josef Urválek, Norbert Frýd, Pavel Vondruška, Jiří Císler, Miloslav Vlk, Marta Kubišová, Ludmila Rakušanová, Vladimír Remek)

Jak se hledá bydliště?

Nejprve je třeba v nějakém evidenčním pramenu (matrikách, pobytových přihláškách, školních výkazech) vypátrat dobovou adresu. Poté zjistit, jak se příslušná ulice jmenovala v 70. letech 20. století, kdy ve městě došlo k zásadnímu přečíslování domů, a na základě toho určit nové (dnešní) číslo popisné. A nakonec ještě prověřit případné přejmenování ulice po roce 1989. Až potom dostaneme stávající název ulice a číslo popisné.

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V KVĚTNOVÉM ČÍSLE

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!