Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Šumava, kůrovec a měsíční krajina

Šumava má prý namále a mohou za to dva viníci – kůrovec a nezodpovědné vedení národního parku. To tvrdí prostřednictvím své mediální kampaně Jihočeský kraj. Jeho Poslední šance pro Šumavu je ale spíš krok vedle.
Petra Vicková
07. Říjen 2019 - 09:03

Věčně hladový lýkožrout smrkový, lidově pojmenovaný kůrovec, opět rozděluje společnost. Kvůli jeho apetitu se ze Šumavy podle slov vedení Jihočeského kraje stává měsíční krajina. Kraj volá po změně strategie ochrany národního parku, dokonce na jeho vedení podal správní žalobu.

Prostřednictvím najaté PR agentury v srpnu spustil na svých stránkách kampaň, v níž se hovoří o poslední šanci pro toto území. Silná slova zákonitě probudila silné emoce, ale naštěstí nejen ty. Do diskusního prostoru se kromě laických přispěvovatelů, místních obyvatel či turistů, kteří svůj opačný názor na obnovu šumavských lesů často dokládají aktuálními fotografiemi zelených obnovujících se smrčin, se počátkem září vložili i odborníci z řad platformy Vědci pro Šumavu. Přišli s argumenty, doloženými dlouholetým výzkumem přírodních jevů, a negativní vize kraje prakticky vyvrátili. Otázkou zůstává, proč se zkušení PR hráči z pražské agentury při přípravě kampaně neinformovali lépe. A co bylo skutečným důvodem pro její spuštění.

Pro vysvětlení se vraťme nejdříve do roku 2007, kdy část Evropy poškodil orkán Kyrill. V České republice páchal škody zejména v okrese Klatovy, kde zničil skoro tři miliony kubíků dřeva. Orkán zde trval více než osm hodin a jeho důsledkem byly holé šumavské vrcholy. Tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík následně rozhodl, že se v pásmu horských smrčin národního parku nebudou polomy odklízet a místo tím zůstane bez lidského zásahu. Podle očekávání se ale v poškozených stromech začalo dařit kůrovci, který postupně zdevastoval stromy v hřebenových partiích. Část ekologů to považovala za projev přírodního koloběhu s tím, že za čas se zde vytvoří nový les. Opačný názorový tábor, sestávající také z mnoha politiků, ale tvrdil, že člověk musí zakročit a začít stromy z lesa odvážet. (...)

 

 

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ŘÍJNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR! 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!