Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Tam, kde si podávali dveře Kafka, Masaryk i Hrušínských

Planá nad Lužnicí, na první pohled nenápadné město ležící na březích řeky Lužnice. Na těch březích ale stojí chalupa, v níž přes prázdniny pobýval s rodinou Rudolf Hrušínský. Nedaleko od ní si postavila domek další ikona české kinematografie, Josef Kemr. V jedné z vilek se rekreoval Tomáš Garrigue Masaryk, v další Edvard Beneš a o kousek dál Alois Rašín. Co je na Plané tak přitahovalo? Kde se vzala láska slavných k jedné malé Plané?
Šimon Felenda
14. Červenec 2017 - 15:37

 

Jezdit do jižních Čech na dovolenou je odpradávna zvykem Pražanů. V tomto ohledu se ale Planá nad Lužnicí stala fenoménem. Nelze se divit, že půvabné zákruty řeky Lužnice nabídly vytoužený klid nejednomu pražskému herci a některé z nich zaujalo místo natolik, že přispěli k rozvoji kulturního života obce.

Tak vznikl i Pivní běh. Akce se zrodila před více než třiceti lety a mezi sportovci se mimo jiné vystřídala spousta slavných osobností. Jedná se o soutěž, v jejíž mužské variantě běží závodník do blízkých Košic a po každém kilometru musí vypít jedno pivo. V ženské variantě organizátoři pivo nahradili limonádou a zkrátili trasu. Oficiálními zakladateli této sportovní akce se podle dochovaných pramenů stali Roman Skamene, Vlastimil Zavřel a Ladislav Boháč.

Pro obyvatele obce se Pivní běh stal již tradiční zábavou a místní pamětníci na zrození této akce vzpomínají dodnes.

„Díky Pivnímu běhu jsme tady v létě zažívali kulturní boom. Brzy si získal slávu a účastnilo se ho kolem osmdesáti lidí. Vždycky to spunktovali Pražáci, a místní se na ně chodili dívat. Mezi jinými se chodili dívat i Hrušínští, ale nepamatuji si, že by to někdy běželi. Běhali ho ale třeba sklepáci, tedy herci divadla Sklep. Tenkrát se vlastně říkalo, že Planá má přes zimu dva tisíce obyvatel a přes léto dvacet tisíc. Prostě to tu neuvěřitelně žilo,“ vypráví jeden z plánských pamětníků.

KLAN HRUŠÍNSKÝCH

Rudolfa Hrušínského si Planá podmanila už v dobách, kdy sem s rodinou jezdil za přáteli. Okouzlila jej dokonce natolik, že si zde pořídil chatu, kam se podobně jako další Pražáci uchyloval před shonem velkoměsta. Jeho velkou vášní bylo rybaření. Zřejmě proto chata, kterou koupil, stála hned na březích Lužnice. Před domkem se houpala k molu přivázaná loďka, na níž se Hrušínský pouštěl do líného proudu. Takhle si alespoň legendárního herce pamatují ostatní chataři. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR.

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!