Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Velká jihočeská sousta

Před říjnovými komunálními volbami to není populární téma: Copak se u vás nepovedlo? Některé jihočeské radnice mají na stole megalomanské plány, které se zatím nepodařilo realizovat. Evergreenem je budějovický Rejnok, k němuž letos přibyla i moderní sportovní hala, v Písku zase dlouhou dobu mluví o akvaparku, a pomalu to vypadá, že už ho lidé ani nechtějí.
Petra Vicková, Foto: Milan Havlík
05. Říjen 2018 - 09:22

Sál bez budoucnosti

Před čtrnácti lety vznikl v Českých Budějovicích záměr vybudovat moderní koncertní a kongresový sál. Pohnutky k tomu kroku vlastně ani v současnosti nepomíjejí – krajské město žádný podobný prostor nemá. Jihočeské divadlo disponuje dvěma sty padesáti místy k sezení, koncertní síň Otakara Jeremiáše jich má ještě méně. Nejvyšší kapacitu, tedy pět set třicet míst, najdeme v divadelním sále v Metropolu, ten je ovšem pro špičkové hudební počiny nevhodný.

A můžeme pokračovat: rekonstrukce kulturního domu Slavie byla sice v plánu, i ona patří do zatím nerealizovaných projektů. Ani dvě volební období nestačila k tomu, aby se s opravou historické novorenesanční budovy začalo, zatím se provedly jen nejnutnější práce, aby Slavie mohla v zakonzervovaném stavu fungovat dál. Podle dostupných informací by se s rekonstrukcí mělo začít nejdříve na konci příštího roku.

Za těchto okolností vznikal projekt Rejnoka. Hudební nadšenci, kteří iniciovali před lety výstavbu nového víceúčelového prostoru, se v roce 2007 sdružili v Jihočeské společnosti přátel hudby o.p.s., rada města České Budějovice společně se spolkem se shodly na využití areálu bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech. Architektonický návrh sálu zpracoval světoznámý architekt Jan Kaplický, který přišel s nápadem vybudovat Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka ve tvaru rejnoka. O dva roky později Kaplický zemřel a projekt převzala další osobnost české i světové architektury Eva Jiřičná. Rejnok měl pojmout multifunkční koncertní a kongresové sály, s hlavní vstupním foyer a zázemím pro tyto aktivity. Stavba měla být doplněna o zhruba šest stovek parkovacích míst, umístěných na povrchu i pod zemí. (...)

- Půlmiliardová sportovka

- Z pivovaru tělocvična

- Písecký akvapark čeká

 

 

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V ŘÍJNOVÉM ČÍSLE ČASOPISU BARBAR!

 

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 10 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 390 Kč!