Rodokmeny od mojedejiny.cz

Thumbnail

Vládce krumlovských medvědů

Když ho navštívíte v jeho zaměstnání, dostanete bez řečí na památku leporelo, pohlednici nebo kalendář. Vždy s obrázky medvědů. Pokud si přivedete malé dítě, pochutná si na darovaném brumíkovi. Na stěnách okolo vás visí obrázky, fotky hnědých huňáčů, na křeslech nesedí nikdo jiný než plyšoví medvědi různých velikostí. Tak to vypadá v zámecké podzemní kanceláři Jana Míši Černého, který se 42 let stará o co jiného než o medvědy. Na zámku v Českém Krumlově je obdivují turisté z celého světa.
Pavel Pechoušek
12. Červenec 2017 - 11:39

Míšu, který se do srdcí Čechů zapsal také jako spoluautor večerníčků s medvíďaty Vojtou, Kubou a Matějem, zasáhly v poslední době dvě těžké rány. Přišel v krátkém čase o dvě zvířata – Voka a Kateřinu, v jeho očích i pány krumlovského zámku.

„Staral jsem se o ně přes třicet let. Cítil jsem, že mě berou jako svého syna. Jejich odchod byl pro mě nesmírně těžký, ale oba jsem musel nechat uspat,“ krčí smutně rameny Jan Černý, který teď chce přivést na zámek dvě nová medvíďata a s režisérem Václavem Chaloupkem posléze natočit nový večerníček.

 

STAŘÍ BARDI

Nutno podotknout, že se nejednalo o žádnou medvědí tragédii. Vok i Kateřina se dožili vysokého věku, průměrný věk medvěda překonali díky perfektní péči svého Míši až o čtvrtinu.

Vokovi bylo 31 a půl, v červenci minulého roku úplně přestal chodit, zadní nohy mu nefungovaly. Pouze seděl nebo ležel. Poslední dobou se ani nedokázal převalit, musel mít silné bolesti. V květnu tohoto roku musel Jan Černý nechat uspat i Vokovu manželku, medvědici Kateřinu, která měla velký nádor. I ona musela velmi trpět.

„To byli skuteční páni z Krumlova. Oni se chovali jako páni a já jsem jim oplácel stejně.“  Choval je od mláďat a měl k nim silný vztah. Když byli malí, hrál si s nimi často. „Cítím respekt, už osmiměsíční medvídě vás může nechtěně velice vážně potrhat. Sám jsem byl zraněný nesčíslněkrát, ale vždycky to byla moje chyba, že jsem si nedal pozor. Ta zvířata váží 350 kilo, mají obrovskou sílu, centimetr a půl silnou kůži a kožich, drápnou sami sebe, ale nic se neděje,“ uvádí s tím, že měl jednou prokousnutý i zadek, což prý bylo nejhorší zranění. (...)

... CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V LETNÍM DVOJČÍSLE ČASOPISU BARBAR.

Na stáncích v prodeji za 49 Kč!

Elektronická verze ke stažení za 35 Kč na Alza.cz!

Předplatné je možné pořídit ZDE - 12 čísel (včetně letního a zimního speciálu) za 492 Kč!